تکنولوژی نظامی
موضوعات داغ

رهگیری جنگنده های فوق پیشرفته و رادارگریز F-22 با سامانه پدافند بومی باور 373/+مشخصات

باور-373 ایرانی نه تنها با اس-400 رقابت می کند، بلکه در برابر هواپیماهای رادارگریز مانند جنگنده های اف-22 و اف-35 نیز مؤثر است.

به گزارش یک رسانه ایتالیایی در آگوست 22 2019، شبکه خبر ایران گزارشی از رونمایی از سامانه پدافند هوایی دوربرد باور-373 ساخت ایران پخش کرد. رئیس جمهور ایران که در مراسم رونمایی حضور داشت، گفت:

سامانه باور-373 برتر از سامانه اس-300 روسی است و با سامانه اس-400 و آمریکایی رقابت می کند. سیستم پاتریوت در این گزارش آمده است که سامانه باور-373 برای شرایط جغرافیایی ایران طراحی شده است و می تواند همزمان با 6 هدف با 12 موشک در برد 250 کیلومتری درگیر شود. حسن روحانی

سامانه راداری باور-373 بر اساس گزارش‌ها دارای برد 350 کیلومتری است و در این گزارش آمده است که می‌تواند در برابر موشک‌های کروز حامل کلاهک‌های شیمیایی، بیولوژیکی یا هسته‌ای تحت هر شرایط آب‌وهوایی مورد استفاده قرار گیرد و «حتی اگر سنگین‌ترین پارازیت‌ها و سیستم‌های الکترونیکی بر روی ان قفل شود

علاوه بر این، در این گزارش آمده است که باور-373 می تواند موشک های زمین به هوا مانند صیاد-4 را تا ارتفاع 27000 متری پرتاب کند. امیر خاتمی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران گفته:

باور-373 می تواند علیه جنگنده ها و بمب افکن های راهبردی و تاکتیکی و همچنین علیه موشک های کروز، موشک های بالستیک و… استفاده شود. امیر حاتمی

 

کانال تلگرام اخبارجبهه مقاومت

آخرین نسخه باور 373 تا سال 2019 از اس 300 روسی برتر است

این ادعا که توسط نشریه هوانوردی روسیه Avia.Pro تایید شده است که در اوت. 11 سال 2019 این نشریه روسی  نه تنها گفته بود که سامانه ایران از اس-300 برتر است، بلکه رادارهای باور-373 ایرانی می توانند اهداف هوایی را در فاصله 300 کیلومتری از بمب افکن گرفته تا پهپاد های رادار گریز  را نیز شناسایی کنند. و  قادر به شناسایی موشک های کروز و بالستیک و همچنین پهپادهای کوچک است. بر اساس اطلاعات تایید نشده، این رادار همچنین قادر به شناسایی هواپیماهای رادارگریز است که آن را به وسیله ای موثر برای مبارزه با جنگنده های F-22 و F-35 تبدیل می کند که اتفاقاً اخیراً در نزدیکی مرزهای ایران کشف شده اند.{منبع}

حوزه مسئولیت فرماندهی مرکزی آمریکا  ازعان داشته یک هفته بعد از هدفگیری پهپاد گلوبال هاوک آمریکایی که توسط سامانه پدافندی بومی ایرانی سرنگون شد نیروی هوایی ایالات متحده جنگنده های رادارگریز (USAF) F-22 Raptors را برای اولین بار به قطر به منظور دفاع از نیروهای آمریکایی و منافع آمریکا در ایالات متحده فرستاد.

پیتر لیتون، افسر سابق نیروی هوایی سلطنتی استرالیا (RAAF)  که اکنون تحلیلگر دفاعی در مؤسسه آسیایی گریفیث، است  اطلاع داده  که مأموریت احتمالی F-22 های مستقر شده امریکایی در خلیج فارس هدف قرار دادن اهداف مهمی در  تهران خواهد بود همچنین سیلو های موشکهای بالستیک و به ویژه سامانه اس-300 ایرانی 

شاید مایل به مطالعه بیشتر باشید :برسی کامل سامانه بومی دفاع هوایی سوم خرداد+ جزئیات

تغییر سیاست تهاجمی بعد ازخودنمایی سامانه سوم خرداد در خلیج فارس

اما از بعد از انهدام گلوبال هاوک توسط سامانه سوم خرداد ایرانی  در خلیج فارس آمریکا سیاست تحاچمی خود را تغییر داده در صورت جنگ با ایران. سایت های باور-373 اولین هدف F-22 (یا F-35) خواهد بود. چراکه حالا آمریکا و متحدانش متوجه پیشرفت ایران در حوزه پدافندی شده اند و انها که تا پیش از این توان پدافندی ایران را یک جوک در نظر میگرفتند بعد از انهدام گلوبال هاوک در فکر فرو رفته اند چراکه با توجه به ارتفاع پروازی و سطح مقطع راداری گلوبال هاوک هیچ سامانه پدافندی در جهان تا به امروز موفق به رهگیری وانهدام ان نشده بود

 

سردار سرتیپ مهدی فرحی، رئیس سابق سازمان هوافضای وزارت دفاع،در یک  گفت‌وگوی تلویزیونی خبر داده : کارشناسان داخلی در حال توسعه نسل جدید باور-373 هستند ، آخرین نسخه باور-373 که به زودی رونمایی می شود، دارای قابلیت هایی است که از اس-400 پیشی می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ایران در حال پیشرفت در صنعت دفاع موشکی است و می تواند در این بخش به پیشرفت های قابل توجهی دست یابد.

عجیبترین نکته مصاحبه سرتیپ مهدی فرحی این بوده که گفته است :

ایران سوخت مایع ویژه موشک‌ها را ساخته است که به اندازه سوخت جامد بادوام است و امکان نگهداری پرتابه‌ها را برای مدت طولانی‌تری فراهم می‌کند. سرتیپ مهدی فرحی

سامانه پدافند هوایی باور 373مشخصات سامانه پدافندی باور 373

  • نوع: بلند برد.نوع موشک: صیاد 2، 3 و صیاد 4.
  • حداکثر برد کشف: 320 کیلومتر.
  • حداکثر برد رهگیری: 260 کیلومتر.
  • حداکثر برد درگیری: 200 کیلومتر.
  • حداکثر ارتفاع درگیری: 27 کیلومتر.
  • قابلیت کشف همزمان: 300 هدف.
  • قابلیت رهگیری همزمان: 60 هدف.
  • قابلیت درگیری همزمان: 6 هدف.
  • نوع رادار: معراج 4 از انواع رادارهای کنترل آتش بُرد بلند آرایه فازی.
  • خودروی حامل: خودروی تاکتیکی ذوالفقار.

ارزیابی فنی باور 373

برخلاف نظر  منتقدان که باور 373 را یک نسخه کپی S-300 و به نوعی اس 300 ایرانی می‌دانند، این سیستم طراحی جدیدی دارد و همه مقاماتی که در مراسم رونمایی 21 آگوست سخنرانی کردند، این واقعیت را تایید کردند و ادعا کردند که باور 373 برتر از S-300 است.

باور 373 در واقع دارای عناصرحساسی است به نام فناوری بومی  که توسط پیمانکاران دفاعی ایرانی در اوج تحریم های تسلیحاتی و فناوری های نظامی  تولید شده است، توسعه این سیستم بدون فناوری خارجی و همکاری بین المللی تقریبا  غیرممکن بود.ولی به نظر میرسد باور به توان جوان ایرانی نتیجه داده{منبع}

به نظر می رسد مجموعه رادار های سامانه باور با ارزش ترین دارایی های ان باشند محفظه پرتاب عمودی داغ/مکعبی باور  در حالی که باور عموم بر این است که Bavar یک طراحی الهام گرفته از S-300PMU2 است، حیرت انگیز است چرا که لوله های پرتاب مستطیل شکل این سیستم بیشتر شبیه واحد پرتابگر M901 از پیکربندی قابلیت پیشرفته پاتریوت (PAC)-2 است.

شباهت باور 373 به سامانه پاتریوت

مانند پاتریوت، باور 373 از تکنیک پرتاب گرم به جای پرتاب سرد معمولی پرتابگرهای SAM روسی استفاده می کند. در نتیجه میتوان اتشبار باور 373 را به نوعی تلفیقی از تکنولوژی دفاعی شرق و غرب دانست

لانچر پرتاب باور و پاتریوت
نمای نزدیک: ایستگاه پرتاب PAC-2 M901 در مقابل. باور 373

تفاوت باور 373 با اس 300

S-300PMU2 از گاز برای بیرون راندن موشک های خوداز درون  سیلندر گرد استفاده می کند، قبل از اینکه موتور موشک شروع به حرکت کند . ولی موشک صیاد-4 باور موتور موشک خود را در داخل لوله لانچر روشن میکند .

وجه تمایز سامانه باور از پاتریوت

سامانه باور برخلاف سامانه پاتریوت M901 آمریکایی که با زاویه 70 درجه لانچر شروع به شلیک موشک بر علیه اهداف میکند و مانند سامانه های روسی S300 که به صورت عمود و بازاویه 90 درجه اقدام به شلیک میکنند عمل کرده ولی برخلاف سامانه های روسی که از کپسول هوا برای انتقال موشک به بیرون از لانچر و پرتاب میکنند عمل کرده و در داخل لانچر موتور پیشران موشک عمل کرده و موشک صیاد 4 از داخل لانچر شروع به حرکت میکند. البته شاید برایتان جالب باشد بدانید سامانه پدافندی تلاش ایران هم مانند M901 آمریکایی از زاویه 70 درجه اقدام به شلیک میکند.

سامانه پدافندی باور 373
مقایسه: S-300PMU2 TEL در مقابل. باور 373 در مقابل ایستگاه پرتاب PAC-2 M901

مجموعه راداری (سنسورها) باور 373

طبق آنچیزی که در رزمایش ها دیده شده  باور 373 توسط دو رادار AESA، یک رادار درگیری و یک رادار اکتسابی تقویت شده.همراهی میشود.

این پیکربندی مشابه اس-300 روسی است. سامانه امریکایی MIM-140 Patriot تنها از یک رادار استفاده می کند. هر دو رادار ایرانی از نظر طراحی منحصر به فرد و کاملا بومی هستند و شباهت چندانی با همتایان آمریکایی یا روسی خود ندارند.

این احتمال وجود دارد که تلاش یک دهه ای ایران برای توسعه رادارهای AESA سرانجام نتیجه داده باشد. با توجه به چابکی AESA و احتمال رردیابی کم، رادارهای باور – حداقل در تئوری در برابر پارازیت و جمینگ و موشک های ضد فرکانس بسیار مقاوم هستند.

رادار معراج-4 ایرانی

شباهت رادار معراج و JYL-1

شرکت دفاعی ایرانی، صنایع الکترونیک ایران، قبلاً رادار  معراج-4 را به عنوان بخشی از باور 373 در لیست قرار داده بود. اما در نمایش عمومی باور، از معراج-4 استفاده نشد.

معراج-4 یک رادار سه بعدی AESA باند S هشدار زودهنگام است. سازنده  ان ادعا می کند که یک پاکت تشخیص 400-500 کیلومتر، برد ردیابی 200 کیلومتر و یک آزیموت 360 درجه است.

طراحی معراج-4 شباهت غیرقابل انکاری به JYL-1 ساخت چین نشان می دهد، یک رادار نظارت هوایی سه بعدی برد S باند بلند که مشخصات تقریباً یکسانی دارد. در حالی که معراج-4 به عنوان یک نسخه متحرک جاده ای مشاهده شد، به احتمال زیاد جزئی از شبکه یکپارچه پدافند هوایی ایران است تا زیرسیستم دائمی باور 373.

شاید مایل به مطالعه بیشتر باشید :هر شهر ایران یک نیروگاه سیکل ترکیبی/ استراتژی برد برد

قابلیت های متنوع عملیاتی باور 373

راه حل‌های متنوع راداری و تحرک بالای باور، یگان‌های پدافند هوایی ایران را قادر می‌سازد که هم مأموریت‌های ضدهوایی و هم دفاع موشکی انجام دهند. صیاد-4 به ویژه برای رهگیری اهداف بزرگ مقطع راداری در لبه مرز  تکنولوژی روز دنیا قرار دارد

موشک های بالستیک در فضای پایین اتمسفر در تیر رس این موشک ها هستند  با این حال شک و تردید وجود دارد که آیا صیاد-4 توانایی مانور برای تعقیب موشک‌های بالستیک را در مرحله پایانی خود دارد یا خیر. کنترل بردار رانش نشان داده شده صیاد-4 فقط برای هم ترازی مسیر اولیه استفاده می شود.

چینش دفاعی ادوات باور 373

خانواده موشک های پدافند ایرانی صیاد

سری موشک های پدافندی صیاد  ایران بر اساس موشک‌های استاندارد 1 (RIM-66) ساخت آمریکا طراحی شده که توسط نیروی دریایی ایران قبل از انقلاب 57 خریداری شده بود . با این حال، صیاد-4 در مقایسه با مدل قبلی خود دو برابر بزرگتر بوده و شباهت هایی با موشک برد بلند روسی Fakel 48N6E/E2 SAM دارد.

خانواده موشک های پذافندی صیاد4

اعتبارسنجی و تکنولوژی بومی پدافندی ایران

سرنگونی اخیر پهپاد RQ-4 گلوبال هاوک توسط سامانه ایرانی  سوم خرداد (مشابه بوک-M2 روسی) پیشرفت های جدی  تحقیق و توسعه ایران در فناوری دفاع هوایی را تایید کرد. با این حال، ساخت یک سیستم پدافندی  دوربرد دو باند بر اساس چندین منبع خارجی، بسیار پیچیده‌تر از تکرار سیستم‌های قدیمی برد کوتاه و میان‌برد است. باور 373 هنوز باید عملکرد خود را در درگیری ها و استقرارهای واقعی ثابت کند.

عملیات سنجش از دور با استفاده از تصاویر مکانی به مرور زمان نشان می‌دهد که نیروهای مسلح ایران تا چه اندازه از عملکرد این سیستم اطمینان دارند. اگر سطح اطمینان بالا باشد، باور احتمالاً به عنوان یک دارایی دفاع هوایی دوربرد انفرادی برای حریم هوایی ضعیف در شرق و جنوب خواهد بود (که توسط  سوم خرداد یا سامانه های میان برد تلاش برای دفاع هوایی نقطه ای محافظت می شود). اگر این سیستم غیرقابل اعتماد تشخیص داده شود، احتمالاً استقرار S-200 و S-300 مورد نیاز خواهد بود

شاید مایل به مطالعه بیشتر باشید :٠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا