زندگی در شرایط سخت

حفظ آب بدن در مناطق گرم و سرد

حفظ آب بدن

الف- مناطق گرم:

بدن برای انجام فعالیت در مناطق گرم به مقدار مشخصی آب نیاز دارد. برای مثال فردی که در حال انجام کار شدید زیر آفتاب و در دمای ۴۳ درجه سانتی گراد می باشد، نیاز به حدود ۲۰ لیتر آب در روز دارد .

کمبود مقدار آب ضروری سبب کاهش شدید توان و کارآیی شخص در تصمیم گیری و انجام فعالیت های مورد نیاز شخص می گردد.

درجه حرارت عادی بدن شما ۳۷ درجه سانتی گراد می باشد. بدن بوسیله عمل عرق کردن از گرمای زیاد خلاص می شود ، هرچه بدن شما به سبب انجام فعالیت کاری یا تمرین و ورزش یا گرمای هوا ، گرم تر می شود بیشتر عرق خواهید کرد. عرق کردن بیشتر بدن یعنی از دست دادن بیشتر آب. عرق علت اصلی اتلاف آب بدن می باشد. عدم تعریق کافی هم باعث گرمازدگی می گردد. درک و توجه به این مساله که درجه گرمای هوا و فعالیت های جسمی شما چقدر در نیاز شما به آب موثر است ، این امکان را به شما می دهد که با اقدامات صحیح از ذخیره آب خود حداکثر استفاده را بنمایید، از جمله:

– محل سایه را پیدا کنید ، از زیر نور آفتاب خارج شوید. چیزی را بین خود و گرمای زمین قرار دهید. حرکات خود را محدود کنید.

– از عرق کردن جلوگیری کنید. لباس کامل خود را از جمله عرق گیر را پوشیده و آستین ها را پایین بیاورید. روی سر را پوشانیده و گردن خود را با دستمال یا پارچه ای شبیه به آن محافظت کنید.

این پوشش ، بدن شما را از وزش بادهای گرم و طوفان های شن و تابش مستقیم آفتاب حفظ می کند. لباس های شما عرق بدن را جذب و تماس آن با پوست بدنتان را حفظ کرده ، به نحوی که بهترین نتیجه خنک شدن را بدست می آورید. با ماندن در سایه و پوشیدن لباس کامل ، بدون صحبت کردن ، بسته نگاه داشتن دهان و تنفس از راه بینی ، نیاز به آب برای زنده ماندن بطور موثر و قابل توجه ای کاهش می یابد.

اگر آب نایاب است غذا نخورید، غذا جهت هضم شدن احتیاج به آب دارد بنابراین خوردن غذا سبب مصرف آبی می شود که برای خنک شدن ضروری است. بعد از خوردن غذا سوخت و ساز بدن هم افزایش می یابد که این امر نیز در کشیدن آب بدن تاثیرگزار است.

تشنگی تنها نشانه واقعی نیاز به آب نمی باشد ، کسی که حالت تشنگی را ملاک نوشیدن آب قرار دهد ، معمولا مقدار بسیار کمی از آب مورد نیاز بدن را می نوشد .

به منظور جلوگیری از اتلاف آب بدن:

– در دمای زیر ۳۷ درجه سانتی گراد هر ساعت نیم لیتر آب بنوشید.

– در دمای بالای ۳۷ درجه سانتی گراد هر ساعت یک لیتر آب بنوشید . نوشیدن آب در فواصل منظم به خنک شدن شما کمک کرده و تعریق را کاهش می دهد حتی هنگامیکه ذخیره آب شما کم شده باشد ، آشامیدن آرام و پیوسته آب ، بدن شما را خنک تر کرده و از دست دادن آب بدن را از راه تعریق کاهش می دهد. به وسیله کم کردن فعالیت های خود در طول گرمای روز ، عرق کردن خود را کنترل نمایید و تا حد ممکن آب را جیره بندی نکنید زیرا با ضایعات گرمازدگی مواجه خواهید شد.

ب- مناطق سرد:

در هوای سرد پوشش گرم باعث تبخیر آب بدن می شود و این در حالی است که ما متوجه آن نمی شویم و در دراز مدت با کمی آب بدن مواجه می شویم. برای پیشگیری از این معضل باید هر روز مقداری آب در طول روز بنوشیم و این مساله را فراموش نکنیم. آب مورد نیاز در این حالت ، مساوی آب مورد نیاز در هوای گرم است با این تفاوت که احساس تشنگی بسیار کمتر است که همین باعث فراموشی در نوشیدن آب است که خطرناک می باشد.

وقتی ادرار شما رنگ زرد تیره بگیرد ، نشان از کم آبی بدن شما خواهد داشت.

در مواجه با ترک خوردگی سطوح پوست خود نکات زیر را رعایت کنید:

انجام دهید انجام ندهید

دائما محل ترک خوردگی را چک کنید

ترک خوردگی سطحی را گرم نگه دارید

از یخ زدن مجدد آن جلوگیری کنید

آنرا با برف نشویید

اگر وسایل بهداشتی و پزشکی ندارید از کندن پوست صدمه دیده جدا خودداری کنید

عدم کنترل ادرار:

افزایش دفع ادرار یکی از عوارض قرار گرفتن در معرض سرما می باشد که با عث کاهش آب بدن می گردد. این کاهش آب باید از طریق نوشیدن مایعات جبران شود !

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا