اخبار

وزیر نیروی دریایی آمریکا: چین بدون شک بزرگترین تهدید برای ما است

کارلوس دل تورو، وزیر نیروی دریایی آمریکا می‌گوید: «نیت چین برای تملیک منافع تایوان، چه از راه‌های صلح‌آمیز و چه نظامی، تهدیدی برای امنیت اقتصادی ایالات متحده است».

کارلوس دل تورو وزیر نیروی دریایی آمریکا امروز پنجشنبه اعلام کرد که چین “بزرگترین تهدید” برای امنیت و اقتصاد کشورش است و بر “لزوم هوشیاری واشنگتن در برابر این تهدید” تاکید کرد.

وی در جریان فعالیت‌های مجمع امنیتی آسپن در واشنگتن افزود: قصد چین برای تصرف منافع ایالات متحده در تایوان، چه از راه‌های صلح‌آمیز و چه نظامی، تهدیدی برای امنیت اقتصادی ایالات متحده است.

وی ادامه داد: بنابراین ما آنها را اولین تهدید خود می دانیم که باید به آن توجه جدی داشته باشیم و این بدان معنا نیست که چشم ما از تهدیدات دیگر از جمله روسیه، ایران، کره شمالی و سایر کشورها منحرف شود. تهدیدات تروریستی در سراسر جهان نیز وجود دارد، اما چین بدون شک بزرگترین تهدید برای ما است.

دل تورو گفت: چین سالانه حداقل ۲۰ کشتی جنگی در ۱۷ کارخانه کشتی سازی می سازد و ناوگان دریایی خود را با سرعتی که ایالات متحده آمریکا با آن برابری نمی کند گسترش می دهد  البته  هنوز منابع مالی لازم برای رقابت با بودجه نظامی ایالات متحده  را ندارد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه.

دل تورو همچنین ابراز اطمینان کرد که کنگره چالش ناشی از گسترش نیروی دریایی چین به ایالات متحده را به رسمیت می شناسد و بودجه افزایش یافته از جمله ساخت ناوشکن های بیشتر و ساخت برنامه های موجود کشتی جنگی کلاس زوموالت برای حمل سلاح های مافوق صوت را تصویب خواهد کرد.

دل تورو که آگوست گذشته به قدرت رسید، در این مجمع گفت: “چین اکنون مهمترین تهدید سرعتی است که نیروی دریایی ایالات متحده با آن مواجه است” و بنابراین “تهدید شماره یک ما باید از آن آگاه باشیم.”

نکته قابل توجه این است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که ایالات متحده از تایوان خودمختار در برابر هرگونه حمله احتمالی پکن دفاع نظامی خواهد کرد.

پیش از این، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هشدار داده بود که چین جدی ترین رقیب ایالات متحده است که باید برای مقابله با گسترش آن در اقتصاد آمریکا تلاش کند.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

ابو مجاهد

یا رب این را نیز هم از ما بپذیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا