اخبار

مجلس نروژ: روزانه هزاران افغان برای جستجوی امنیت به ایران می روند

شورای پناهندگان نروژ بر ضرورت ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان و کشورهای همسایه که میزبان پناهجویان هستند، "قبل از سرمای شدید زمستان" تاکید می کند.

شورای پناهندگان نروژ امروز چهارشنبه اعلام کرد که پس از تسلط طالبان بر کشور افغانستان ، روزانه بین ۴ تا ۵ هزار افغان از مرز افغانستان و ایران عبور می کنند که حدود ۹۰۰ کیلومتر امتداد دارد و خواستار افزایش حمایت از ایران شد. تا بتواند نیازهای بشردوستانه را تامین کند.

یان اگلاند، دبیر کل مجلس، گفت: «هزاران زن، کودک و مرد خسته روزانه از افغانستان به ایران می‌روند و به دنبال امنیت هستند».

اگلاند در حاشیه سفر دبیرکل این سازمان به ایران در بیانیه ای به این سازمان افزود: ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که ایران با چنین حمایت محدود جامعه بین المللی میزبان این همه افغان باشد.

به گفته این شورا، ایران یکی از کشورهایی است که در جهان میزبان پناهجویان به‌ویژه افغان‌ها است، زیرا تعداد آنها – قبل از حوادث کنونی – ۳.۵ میلیون افغانی تخمین زده می‌شود.

ایگلند بر ضرورت ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و کشورهای همسایه میزبان پناهجویان «قبل از سرمای شدید زمستان» تاکید کرد. مقیاس بحران در کل منطقه بالاست”

وی همچنین خاطرنشان کرد که از زمانی که طالبان در ماه اوت گذشته، همزمان با خروج نیروهای آمریکایی، پس از ۲۰ سال حضور، کنترل کابل، پایتخت را به دست گرفتند، حدود ۳۰۰ هزار نفر وارد ایران شده اند.

دیروز، سه شنبه، احمد وحیدی، وزیر کشور ایران ابراز نگرانی کرد که تعداد پناهجویان جدید به حدود یک میلیون نفر برسد.

وی در نشستی که توسط قوه قضائیه با نمایندگان نمایندگی‌های دیپلماتیک در تهران برگزار شد، افزود: افغان‌ها وقتی اقتصادشان به هم می‌ریزد و هیچ کمکی دریافت نمی‌کنند، به سمت مرز با ایران می‌روند.

وزیر کشور ایران ادامه داد: “آنها پناهندگانی هستند که ما به آنها احترام می گذاریم و آنها را گرامی می داریم، اما تعداد آنها بسیار زیاد است. ما در حال حاضر ۳.۵ میلیون پناهنده افغان در کشور داریم که از تمام کمک های مالی که ایرانیان را تحت تاثیر قرار می دهد، بهره مند می شوند.”

وحیدی می‌گوید: «چرا کسی به افغان‌ها کمک نمی‌کند که در کشورشان بمانند و مجبور نباشند خانه‌هایشان را ترک کنند و به مرز بروند؟»

در بیانیه آمده است: کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان حدود ۳۰۰ میلیون دلار برای کمک به ۵۱۵۰۰۰ افغانی که انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۲۱ به کشورهای همسایه به خصوص ایران پناهنده شوند، درخواست کرده است.

این شورا در بیانیه خود با اشاره به اینکه «تاکنون تنها ۳۲ درصد از این درخواست تأمین شده است»، خاطرنشان کرد: «حدود ۱۳۶ میلیون از کل مبلغ برای کمک به افغان‌ها در ایران مورد نیاز است».

به گفته کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، تعداد کل پناهجویان افغان به ۵ میلیون نفر می رسد که ۹۰ درصد آنها بین ایران و پاکستان توزیع شده است .

و در اواخر ماه اوت، اندکی پس از خروج ایالات متحده از افغانستان، سازمان ملل انتظار داشت که تا سال ۲۰۲۱ بیش از نیم میلیون مهاجر افغان دیگر افغانستان را ترک کنند.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

ابو مجاهد

یا رب این را نیز هم از ما بپذیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا