اخبارنقشه

عملیات پنجه شمشیر نیروهای مسلح ترکیه در شمال عراق و سوریه وضعیت تا پایان ۲۶ نوامبر

نیروی هوایی ترکیه به اجرای عملیات پنجه شمشیر که در ۱۹ نوامبر علیه گروه های کرد در مناطق شمالی سوریه و عراق آغاز شد، ادامه می دهد.

رویدادهای اصلی:

یگان های تاکتیکی و توپخانه نیروی هوایی ارتش ترکیه حملات متعددی را به اهداف کردها در طول خط تماس از جمله عین دیوار، دریک، زیارت، زور ماگر، تل رفعت و جنوب عفرین انجام دادند.

شب ۲۵ و ۲۶ نوامبر سه موشک به پایگاه آمریکایی در الشدادی در جنوب حسکه اصابت کرد. فرماندهی مرکزی آمریکا این حمله را تایید کرد و گفت که تلفات جانی نداشته است.هنوز مشخص نیست چه کسی ضربه زده است. آمریکایی ها شبه نظامیان طرفدار ایران را که از عراق فعالیت می کنند، مقصر می دانستند. این در حالی است که رسانه های غربی معتقدند این ترکیه بود که به سمت پایگاه نظامی آمریکا شلیک کرد.

به گزارش رسانه‌های کردی، طرف‌های روسی و ترکی درباره عملیات احتمالی زمینی نیروهای مسلح ترکیه گفت‌وگو کردند.بر اساس اطلاعات تایید نشده، رهبری گروه‌های نیروهای مسلح روسیه با ورود یک نیروی زمینی به خاک سوریه موافقت کرده و از تشکیلات کرد خواست تا اراضی شمال بزرگراه M4 را ترک کنند.مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک گفت که مبارزان کرد حتی یک قدم هم عقب نشینی نمی کنند. وی گفت: ترک ها در حال برنامه ریزی مرحله اول تهاجم در مسیرهای عین العرب، منبج و تل رفعت هستند.رجب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت که کشورش از ارتش ترکیه برای عملیات در شمال عراق و سوریه مجوز نخواهد گرفت. خلوصی آکار وزیر دفاع خاطرنشان کرد که مرحله زمینی به زودی آغاز خواهد شد.

حلوصی آکار هم اکنون در ستاد عملیاتی وزارت دفاع با خط فرماندهی ارتش ترکیه دیدار می کند.

در حال حاضر تعداد حملات هوایی و توپخانه ای کاهش یافته است. فعالیت هوانوردی ترکیه در مرزهای سوریه و عراق عملاً بی نتیجه مانده است. تنها چند پهپاد تهاجمی “Bayraktar” و “Anka” در هوا فعالیت می کنند.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

ابو مجاهد

یا رب این را نیز هم از ما بپذیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا