اخبار

طالبان مجسمه عبدالعلی مزاری را در بامیان با لوح سنگی قرآن جایگزین کردند

طالبان تندیس قهرمان ملی  شیعیان «هزاره» را از میان برداشت

طالبان مجسمه عبدالعلی مزاری را در بامیان با لوح سنگی قرآن جایگزین کردند

، عناصر طالبان تندیس رهبر اقلیت «هزاره» را از محل نصبش خارج و آن را با مجسمه دیگری جایگزین کردند.

ساکنان بامیان گفته‌اند که طالبان تندیس عبدالعلی مزاری در این ولایت را با لوح سنگی قرآن جایگزین کرده‌‌اند. آن‌ها گفته‌اند این اقدام می‌تواند باعث شورش و خشونت شود.

 

عبدالعلی مزاری، یکی از رهبران عمده پیشین هزاره‌ها و شیعه‌های افغانستان بود که در دوره اول سلطه طالبان در دهه نود میلادی زندانی و سپس کشته شد.

 

مجسمه‌ای از این رهبر جهادی پیشین پس از سقوط دور اول رژیم طالبان در بامیان ساخته شده بود. این مجسمه بلافاصله پس از بازگشت طالبان به قدرت در ماه اوت، در حادثه‌ای که ساکنان شهر بامیان طالبان را عامل آن خواندند، تخریب شد. بنا به گزارش‌ها فردی از طالبان با شلیک راکت به این مجسمه سر آن را از بدنه آن جدا کرده بود.

 

این حادثه تظاهرات شماری از ساکنان بامیان را به دنبال داشت و مقامات محلی طالبان دخالت افراد این گروه در تخریب مجسمه مزاری را در آن زمان رد کردند و وعده تحقیق دادند.

 

محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان که در دهه نود میلادی از چهره‌های نزدیک به آقای مزاری بود، در واکنش به برداشتن تندیس آقای مزاری در فیسبوک خود نوشته: “تخریب تندیس‌هاى رهبر شهید استاد عبدالعلى مزارى ( شهید وحدت ملی) در بامیان و شهر مزارشریف یک کار عقده مندانه و اهانت به مردم هزاره و جامعه تشیع افغانستان است و هیچ‌گاه به ثبات و امنیت کشور کمک نمی‌کند .”

 

عبدالعلی مزاری، بنیانگزار حزب وحدت اسلامی و رهبر شبه‌نظامیان مخالف طالبان بود که در سال ۱۹۹۵ پس از اسارت توسط طالبان کشته شد.

 

او در سال ۲۰۱۶ از سوی اشرف غنی، رئیس جمهور مخلوع به عنوان “شهید وحدت ملی افغانستان” معرفی شد.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

ابو مجاهد

یا رب این را نیز هم از ما بپذیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا