اخبار

رئیس جمهور ونزوئلا دیدار با وزیر نفت ایران را «مؤثر» توصیف کرد

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا گفت که دیدارش با جواد اوجی، وزیر نفت ایران «مؤثر» بوده است.


رئیس جمهور ونزوئلا و وزیر نفت ایران روز دوشنبه در کاراکاس دیدار کردند و راه های گسترش همکاری های انرژی بین دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

مادورو در یک پست توییتری، این دیدار را «مؤثر» توصیف کرد و گفت که هدف از این دیدار «تعمیق پیوندهای برادری و همکاری [با ایران] به ویژه در زمینه انرژی بود».

اوجی روز شنبه در رأس یک هیئت بلندپایه متشکل از دوازده مقام، در سفری که برای روابط ایران و ونزوئلا و تلاش‌ برای خنثی کردن تأثیر تحریم‌های آمریکا مهم ارزیابی می‌شود، وارد کاراکاس شد.

اوجی در اوایل روز دوشنبه با همتای ونزوئلایی خود تارک الایسامی دیدار کرد تا درباره راه‌های “غلبه بر” اثرات تحریم‌های شدید اعمال شده علیه هر دو کشور توسط ایالات متحده گفتگو کند.

در بیانیه وزارت نفت ونزوئلا آمده است که دو مقام در مورد “ساخت مسیرها و مکانیسم هایی برای غلبه بر اقدامات قهری یکجانبه تحمیل شده توسط دولت ایالات متحده و کشورهای متحد” گفتگو کردند.

بلومبرگ به نقل از منابع ناشناس اعلام کرد که اوجی قرار است روز دوشنبه یک سری قراردادهای همکاری انرژی با کاراکاس امضا کند.

در این گزارش آمده است که اوجی به همراه اسدروبال چاوز، رئیس شرکت دولتی نفت و گاز طبیعی ونزوئلا، Petroleos de Venezuela PDVSA، از مجتمع پالایشی پاراگوانا در غرب ونزوئلا بازدید کرده است.

ونزوئلا و ایران که هر دو تحت تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده قرار دارند، همکاری‌های خود در زمینه انرژی را در سال‌های اخیر تقویت کرده‌اند.

ایران در دو سال گذشته چندین محموله بنزین به ونزوئلا ارسال کرده که صنعت نفت آن از بر اثر تحریم‌های آمریکا به شدت آسیب دیده است.

ونزوئلا میعانات گازی از ایران وارد می کند که برای رقیق کردن نفت خام فوق العاده غلیظ آن مهم تلقی می شود.

ایران همچنین به متحد آمریکای جنوبی خود با مهندسین، محصولات پالایش شده و قطعات یدکی صنعت نفت خود کمک کرده است.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا