اخبار

در عراق چه خبر است/اهم اخبار عراق

اعضای دولت عراق طی هفته گذشته چندین دیدار با دیپلمات های ارشد ایالات متحده داشته اند.

حدود دو هفته پیش مذاکراتی در واشنگتن بین فواد حسین وزیر خارجه عراق و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا انجام شد. در ادامه این دیدار، این دیپلمات عراقی گفت که طرفین به همکاری در زمینه مسائل اقتصادی و مبارزه با شبه نظامیان داعش ادامه خواهند داد.

یکی از موضوعات جالب برای طرف آمریکایی، مبارزه مقامات عراقی با خروج ارز آمریکایی از این کشور به ایران و سوریه بود.

 

همانطور که قبلا نوشتیم، برداشت احتمالی وجوه باعث شد تا فدرال رزرو آمریکا کنترل بیشتری بر جریان دلار به عراق داشته باشد که تا حد زیادی باعث سقوط دینار عراق شد.

این وضعیت با این واقعیت تشدید می شود که اقتصاد کشور عراق به شدت به تجارت و واردات مواد غذایی، مصالح ساختمانی و سایر کالاهای اساسی وابسته است.

فواد حسین با موافقت با وجود مشکلاتی در قاچاق دلار از عراق، از ایجاد مکانیسم خاصی خبر داد که به مقامات عراقی و ایالات متحده اجازه می دهد تا حرکت ارز را کنترل کنند. در عین حال، این دیپلمات از کشورهای خاصی که می توان دلار آمریکا را به آنها خارج کرد، اشاره ای نداشته و تلویحا هم اسم ایران را به زبان نیاورد.

نکته دیگر موافقت طرف عراقی با تداوم حضور نیروهای آمریکایی بود، اما مقامات عراقی امیدوارند عمدتا مستشاران و مربیان نظامی در کشور باقی بمانند.

پیشتر در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، محمد شیعه السودانی نخست وزیر عراق نیز با بلینکن دیدار کرد و طرفین بر تعهد خود برای همکاری بیشتر تاکید کردند.

همزمان، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران برای بررسی وضعیت امنیتی منطقه و مذاکرات احتمالی ایرانی ها و عربستان سعودی به بغداد سفر کرد.

در ۲۱ فوریه، مقامات عراقی با شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم و چندین شرکت چینی برای توسعه شش میدان نفتی و گازی در البصره، اطراف بغداد و دیالی، قراردادهایی امضا کردند.

در درازمدت، این امر به عراق کمک می کند تا وابستگی خود به گاز وارداتی را که این کشور برای تولید برق به آن نیاز دارد، کاهش دهد. در این مراسم، نخست وزیر محمد شیعه السودانی حضور داشت.

 

علاوه بر این، عراق و کویت بر ادامه مذاکرات درباره تعیین مرزهای دریایی توافق کردند.

 

در اوایل دهه ۱۹۹۰ جنگ خلیج فارس بین کشورها آغاز شد که در آن نیروهای مسلح عراق به دلیل مداخله ائتلافی از کشورهای غربی و منفرد کشورهای عربی شکست خوردند و پس از آن از کویت خارج شدند. از آن زمان، مرز بین ایالات نامشخص باقی مانده است.

کردستان عراق قصد دارد مذاکراتی را درباره وضعیت قانون صادرات نفت و گاز آغاز کنند.

 

سال گذشته، اقلیم کردستان به طور یکجانبه لایحه صادرات انرژی بدون کنترل دولت مرکزی را تصویب کرد که توسط مقامات بغداد خلاف قانون اساسی اعلام شد.

نیروهای مسلح عراق و پیشمرگه های کرد در سراسر کشور به عملیات خود علیه گروه های پراکنده حامیان داعش ادامه می دهند.

در استان الانبار یک پهپاد با منشا نامشخص در جزیره خالدیه در نزدیکی شهری به همین نام سقوط کرد.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

sara sherafat

دانشجوی مکتب مقاومت و ایثار علاقه مند به مسائل نظامی، طبیعت گردی، تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا