اخبار

حضور ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان جز وحشت و نا امیدی چیزی در پی نداشته است

به گزارش مجله خبری مقاومت،حسن کاظمی قمی سفیر جدید ایران در افغانستان در گفتگو با العالم عنوان کرد:هجوم مردم افغانستان به هواپیماها جهت فرار از کشور،حاصل عملیات روانی آمریکا علیه فضای جدید در این کشور بوده است.

کاظمی قمی افزود: مساله دوم عده‌ای بودند که در زمان اشغالگران در حکومت مشارکت داشتند بخشی از همکاری‌ها را با کشورهای عضو ناتو که در افغانستان همراه آمریکایی‌ها آمده بودند، انجام می دادند، اینها در فعالیت و همکاری با نیروهای خارجی مثل آمریکا و کشورهای عضو ناتو بودند که از طرف طالبان – نیروهای جدیدی- که کابل را در اختیار گرفتند، احساس خطر می کردند چون اینها کسانی هستند که با آمریکایی‌ها همکاری کردند و علیه نیروهای جهادی بودند.

وی اظهار داشت: امریکایی‌ها این نگرانی را داشتند که با آمدن طالبان دچار مشکل خواهند شد، اما مساله‌ای که مهم بود آن بحث اول بود، یعنی ایجاد فضای روانی؛ یعنی آمریکایی‌ها می خواستند القا کنند؛ وقتی ما برویم دیگر امنیت نیست و جایگزینش می‌تواند خشونت باشد. در حالی‌که آمریکایی‌ها می‌توانستند به صورت غافلگیرکننده از افغانستان خارج نشوند و توافق هم کرده بودند به اینکه مثلا طالبان بیایند تا دروازه‌های کابل و به مدت دو هفته گفت‌وگوهای افغانستانی را آنجا دنبال کنند که در یک فضای تعامل این امر صورت بگیرد اما آمریکایی ها ترجیح دادند به صورت غیر مسوولانه افغانستان را ترک کنند و آن نوع حرکت را انجام دهند.

کاظمی قمی در ادامه سخنان خود می افزاید: در شرایط غیر مسوولانه ای که آمریکایی‌ها از افغانستان خارج شدند فضا و وضعیت نامناسبی بر این کشور حاکم بود که شامل مساله امنیتی بود؛ آمریکایی‌ها نتوانستند امنیت را برقرار کنند و وقتی‌که نیروهای نظامی‌شان از افغانستان خارج شدند این فضای ناامنی وجود داشت به علاوه، آمریکایی‌ها از قبل به آوردن نیروهای تکفیری داعشی مبادرت کرده بودند؛ یعنی بعد از شکستی که نیروهای تکفیری مثل داعش در سوریه و عراق توسط نیروهای مقاومت و توسط مردم عراق و سوریه  صورت گرفت، یکی از اقداماتی که آنجا انجام دادند این بود که نیروهای داعشی را به افغانستان منتقل کردند.

وی تصریح کرد که از چند ماه بعد از خروج آمریکا از افغانستان رد پای داعش در افغانستان شروع شد داعشی‌هایی که از سوریه و عراق آمده بودند نه داعشی هایی که از دو سه سال قبل در پاکستان شکل گرفته بودند، در این کشور ظاهر شد.

کاظمی قمی افزود: پدیده داعش یک مساله مهمی بود که آمریکا از آن به عنوان یک بحران امنیتی علیه افغانستان استفاده کرد. بحران دیگری که وجود داشت مساله بحران اقتصادی بود، در طول این ۲۰ سال آمریکایی‌ها نه تنها اقدامی نکردند بلکه زیرساخت‌های اساسی افغانستان را نیز از بین بردند به همین خاطر پس از این که طالبان آمدند با پدیده‌های ناامنی، بحران اقتصادی و معیشتی و مساله داعش مواجه شده‌اند.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

HajEmmad

گریزتان نیست گریزتان نیست که در هر بیتی تفنگی است از کرانه ی نیل تا فرات…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا