اخبارخبر فوری

جنایات ۸ ساله ائتلاف متجاوز علیه زنان و کودکان یمن؛سازمان های بین المللی هیچ اقدامی انجام نداده اند

به گزارش مجله خبری مقاومت به نقل از المیادین، سازمان حقوق زنان و کودکان «انتصاف» در صنعا دیروز در بیانیه ای اعلام کرد که تعداد کودکان و زنان یمنی قربانی حملات آمریکا و عربستان در هشت سال تجاوز آنها به این کشور از مرز ۱۳ هزار و ۴۳۷ شهید و مجروح گذشته است.

سازمان انتصاف در بیانیه خود اعلام کرد که در اثر تجاوز و محاصره تحمیل شده توسط ائتلاف متجاوز حقوق زنان و کودکان یمنی در حال نقض شدن است.

سازمان انتصاف:تمام قوانین و منشورهای سازمان ملل در یمن از بین رفته و سازمان های بین المللی اعلام کرده اند که دیگر هیچ نقشی در حفظ حتی اندکی از حقوق زنان و کودکان در یمن ندارند.

سازمان انتصاف ادامه داد:تعداد شهدای زن و کودک به شش هزار و ۳۱۲ شهید شامل دو هزار و ۴۳۶ زن و سه هزار و ۸۷۶ کودک رسیده و همچنین تعداد مجروحان زن و کودک به هفت هزار و ۱۲۵ نفر شامل هزار و ۸۶۲ زن و چهار هزار و ۲۶۳ کودک رسیده است.

این سازمان خاطر نشان کرد:تعداد آوارگان تا پایان ماه اوت سال ۲۰۲۲ میلادی به پنج میلیون و ۱۵۹ هزار و ۵۶۰ آواره که شامل ۷۴۰ هزار و ۱۲۲ خانوار هستند،رسیده است.

بر اساس آمار منتشر شده، نیمی از آوارگان را زنان تشکیل می‌دهند که ۲۷ درصد آنها زیر ۱۸ سال سن دارند؛با نبود سرپناه در دسترس، زنان و دختران آواره به دلیل فقدان حریم خصوصی و عدم دسترسی به خدمات اولیه بیشترین آسیب را متحمل شده و آنها را در برابر خشونت و سوءاستفاده آسیب پذیرتر می کند.

در این بیانیه همچنین آمده است:از هر سه خانواده آواره، یک خانواده را زنان سرپرستی می‌کنند؛در این بین ۲۱ درصد زنان سرپرست خانوار زیر ۱۸ سال سن دارند.

طبق گزارش سازمان ملل ۶۰۰۰۰ زن شوهران خود را از دست داده‌اند؛همچنین تعداد خانواده های تحت سرپرستی زنان در سطح یمن به ۴۱۷ هزار خانواده رسیده است.

بر اساس سازمان ملل،فقط در سواحل غربی یمن،نیروهای متجاوز ۶۹۵ مورد تخلف شامل ۱۳۲ جنایت تجاوز جنسی و ۵۶ جنایت آدم ربایی، مرتکب شده اند؛در حالی که این تخلفات در استان های جنوبی و بویژه در عدن، ۴۴۳ مورد تجاوز جنسی بوده است.

در گزارش سازمان ملل همچنین آمده است که حدود ۶٫۱ میلیون دانش‌آموز دختر و پسر از عدم وجود آموزش رنج برده و نزدیک به ۳۵۰۰ مدرسه یا تخریب شده یا آسیب دیده و همچنین ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار کودک از تحصیل بازمانده‌اند که انتظار می رود این رقم به شش میلیون کودک برسد.

سازمان انتصاف همچنین ادامه داد:به دلیل هدف قرار دادن اماکن آموزشی، محاصره اقتصادی و عدم پرداخت حقوق توسط ائتلاف متجاوز، حق تحصیل زنان سلب شده که منجر به ناتوانی برخی از خانواده‌ها در ارائه خدماتی همچون نیازهای اولیه آموزشی شده است و باعث محرومیت ۳۱ درصد از دختران یمنی از تحصیل شده است.

سازمان انتصاف با اشاره به اینکه پدیده کار کودکان در طول جنگ بیش از چهار برابر گسترش یافته، توضیح داد: یک میلیون و ۴۰۰ هزار کودک کار از ابتدایی ترین حقوق خود محروم هستند و حدود ۳۴٫۳ درصد از کودکان کار در یمن بین ۵ تا ۱۷ سال سن دارند.

سازمان انتصاف در زمینه بهداشت و درمان اعلام کرد:بیمارستان‌های دولتی و خصوصی در سراسر یمن به دلیل محاصره و توقیف کشتی‌های مشتقات نفتی توسط نیروهای متجاوز، طی چند روز آینده در معرض تعطیلی قرار گرفته و دارند.

بر اساس این بیانیه، بیش از ۵۰۰۰ بیمار مبتلا به نارسایی کلیه در معرض خطر مرگ قرار دارند،در حالی که تعداد مبتلایان به سرطان به ۳۵۰۰۰ نفر رسیده است که بیش از ۱۰۰۰ کودک را شامل می شود.

این محاصره و تجاوز منجر به افزایش نرخ سوء تغذیه نیز شده است؛بیش از ۲٫۳ میلیون کودک یمنی زیر پنج سال از سوء تغذیه رنج می برند و ۶۳۲ هزار کودک از سوء تغذیه شدید رنج می برده که زندگی آنها را در سال جاری تهدید می کند.

علاوه بر این، بیش از ۱٫۵ میلیون زن باردار و شیرده از سوء تغذیه رنج می برند که از این تعداد ۶۵۰۴۹۵ نفر دچار سوءتغذیه متوسط ​​هستند.

در حالی که هر دو ساعت یک زن و شش نوزاد به دلیل عوارض بارداری یا زایمان جان خود را از دست می دهند،رسیدن این تعداد تقریباً به ۱۷ هزار زن تخمین زده می شود.

این در حالی است که نزدیک به ۷۰ درصد داروهای زنان و زایمان در یمن به دلیل محاصره و ممانعت ائتلاف متجاوز از ورود آنها به این کشور موجود نیست و همین یکی از دلایل افزایش تعداد نوزادان نارس در یمن است؛سالانه ۳۹ درصد از نوزادان نارس متولد می شوند، به طوری که سالانه ۱۱۲۰۰۰۰ نوزاد نارس در کشور یمن متولد می شوند.

انتصاف همچنین اعلام کرد که روزانه بیش از ۸۰ نوزاد به دلیل استفاده از سلاح های ممنوعه بین المللی جان خود را از دست می دهند.

سازمان انتصاف ائتلاف متجاوز به رهبری آمریکا و عربستان سعودی را مسئول تمامی جنایات علیه غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان یمن در مدت هشت سال گذشته دانسته است.

این سسازمان در پایان از جامعه جهانی، سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای حقوق بشری و بشردوستانه خواسته است تا مسئولیت حقوقی و بشردوستانه در قبال تخلفات و قتل عام فجیعی که علیه غیرنظامیان در یمنرخ می دهد را بر عهده بگیرند.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

HajEmmad

گریزتان نیست گریزتان نیست که در هر بیتی تفنگی است از کرانه ی نیل تا فرات…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا