اخبارگزارش و تحلیل

جمهوری چک بزرگترین تامین کننده تسلیحات PKK

جمهوری چک یکی از بزرگترین تامین کنندگان تسلیحات برای پ ک ک و شاخه های آن در سوریه است.

اکثر تسلیحاتی که آمریکا در اختیار پ.ک.ک قرار می‌دهد از جمهوری چک تامین می‌شود.این سلاح‌ها شامل اسلحه‌های BKS، دوچکا، دراگانوف و کلاشینکف و همچنین سلاح‌های ۲۳ میلی‌متری ZU-23، IGLA (SA-18) ضد هواپیما، گلوله‌های خمپاره، راکت‌های کاتیوشا و سلاح‌های Grad

این تسلیحات به پایگاه‌های آمریکایی در بلغارستان و رومانی و از آنجا به زرادخانه های پ.ک.ک در الحسکه سوریه منتقل می شوند.آلمان شرقی تا سال ۱۹۹۰ مرکز خرید غیرقانونی تسلیحات بود، اما پس از اتحاد مجدد آلمان، تامین این تدارکات از طریق چکسلواکی انجام شد.

تجارت تسلیحات مربوط به تسلیحات سابق پیمان ورشو در پراگ به ۷۰ تا ۸۰ میلیارد دلار در سال رسیده است و بزرگترین خریدار تسلیحات در پنج سال گذشته ایالات متحده بوده است.

یک فرمانده سابق ارتش ترکیه در این راستا گفت :«پنتاگون و سیا به خوبی می‌دانند که سلاح‌های خود را به چه کسانی می‌دهند و می‌ترسند به واطه احتمال اجبار به پاسخگویی در آینده، سلاح‌های موجود در انبار خود را به پ‌ک‌ک بدهند».

به جز تسلیحات ضد تانک Javelin و TOW، بقیه تسلیحات ارسال شده توسط ایالات متحده به سوریه ساخت روسیه است. امارات هزینه تولید تسلیحات را پرداخت می کند. مقامات سیاسی و نظامی که در میدان تجارت غیرقانونی اسلحه خدمت می کردند نیز از این مشاغل سود شخصی دریافت می کردند.بسیاری از مقامات ارشد پ ک ک از جمله زبیر آیدار و صبری اوک بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ بازدیدهای مشابهی از جمهوری چک داشته اند.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

ابو مجاهد

یا رب این را نیز هم از ما بپذیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا