اخبار

ثبت رکورد جدید رکود توسط بانک اسرائیل و تورم بی سابقه در سرزمین های اشغالی

 

بانک مرکزی اسراییل روز دوشنبه نرخ بهره معیار خود (ILINR=ECI) را نیم واحد افزایش داد و احتمالاً در ماه‌های آینده به افزایش خود ادامه خواهد داد و گفته که به دنبال مهار تورم بی سابقه بالای ۵ درصد است. 

بانک مرکزی همانطور که انتظار می رفت نرخ بهره اصلی خود را از ۳٫۲۵ درصد به بالاترین میزان در ۱۴ سال گذشته یعنی ۳٫۷۵ درصد رساند. در ماه آوریل، سیاستگذاران شروع به افزایش نرخ از ۰٫۱ درصد کردند و در طول یک فرآیند بارگذاری اولیه، تهاجمی عمل کردند، اما اکثر تحلیلگران معتقدند که چرخه انقباض نقدینگی به پایان رسیده است.

اعتراف رئیس بانک مرکزی اسرائیل به تورم و رکود

امیر یارون رئیس بانک اسرائیلامیر یارون، رئیس بانک اسرائیل ادامه داد که سیاست پولی از قبل هم “محدود کننده” بوده، اما نسبت به تورم ابراز نگرانی کرد، وی ادامه داده  بازار کار تنگ است و دولت جدید قرار است هزینه های سنگینی را برای تحقق توافقات ائتلافی صرف کند.

وی در صحبت با خبرنگاران گفت که سرعت افزایش بهره ها همچنان وابسته به داده های اقتصادی پیش رو  خواهد بود. یارون با بیان اینکه انتظار دارد تورم در سه ماهه دوم کاهش یابد، گفت: “ما در افزایش بیشتر نرخ بهره برای کاهش تورم تردید نخواهیم کرد.” من معتقدم که نرخ بهره به طور کلی باید در سطح بالایی باقی بماند.”

علیرغم افزایش نرخ ها، تورم سالانه اسرائیل از ۵٫۱ درصد در اکتبر به بالاترین میزان در ۱۴ سال گذشته یعنی ۵٫۳ درصد در نوامبر افزایش یافت – بسیار بالاتر از محدوده هدف سالانه ۱ تا ۳ درصدی دولت و بر خشم عمومی از افزایش هزینه های زندگی دامن زد.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

ابو مجاهد

یا رب این را نیز هم از ما بپذیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا