اخبارگزارش و تحلیل

تغییر موضع کنگره آمریکا درباره فروش جنگده اف ۱۶ به ترکیه

در حالی که قبلا بیش از ۵٠ تن از اعضای کنگره مخالفت خود را با فروش جنگنده اف ١۶ به ترکیه اعلام کرده بودند، حالا به نظر می رسد آنها موافق درخواست ترکیه برای خرید این نوع جنگنده از آمریکا هستند.

ترکیه سال گذشته از آمریکا درخواست کرد در کنار فروش ۴٠ فروند جنگنده اف ١۶ به آنکارا، کیت هایی برای ارتقاء ٨٠ فروند جنگنده موجود نیز در اختیار ارتش ترکیه قرار دهد.

با این حال بیش از ۵٠ نماینده کنگره در نامه هایی به وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به رفتار خلاف منافع آمریکا، مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده بودند. اما نشریه الکترونیکی دیفنس نیوز گزارش داد که بیشتر اعضای کنگره به دلیل آنچه نقش سازنده ترکیه در جنگ اوکراین خوانده شده، نسبت به فروش جنگنده‌های اف-١۶ به این کشور، چراغ سبز نشان داده‌اند.

دیفنس نیوز نوشت: نقش دیپلماتیک ترکیه در بحران اوکراین و نوع تعامل سیاسی آنکارا در قبال مسکو و همچنین نقش پهپادهای بیرقدار این کشور در جنگ اوکراین مورد تایید اعضای کنگره امریکا قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، برخی اعضای کنگره اعلام کرده‌اند که دولت بایدن معتقد است فروش اف-١۶ به ترکیه در راستای منافع امنیتی اعضای ناتو و امریکا خواهد بود و بر ادامه حمایت ترکیه از اوکراین تاثیر خواهد گذاشت.

دیفنس نیوز به سخنان رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا هم اشاره کرده که گفته بود «ما نیازمند گفت‌وگو و همکاری با ترکیه و دیگر کشورهایی هستیم که در کنار ما علیه روسیه اقدام می‌کنند.»

وی تاکید کرده که ترکیه اقدامات صحیحی انجام داده و با وجود آنکه برخی موضوعات مربوط به این کشور ما را نگران کرده ولی مواردی وجود دارد که لازم است در خصوص آنها با ترکیه همکاری کنیم.

آدام اسمیت، رئیس کمیسیون نیروهای مسلح در کنگره امریکا هم گفته است که ما نیازمند داشتن روابط با ترکیه هستیم و باید راهی برای بهبود روابط خود با آنها پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد که بایدن خواهان حفظ توازن در روابط با ترکیه است ولی موضوع خرید سامانه اس-۴٠٠ روسیه از سوی ترکیه، روابط ما با این کشور را پیچیده کرده است اما از سویی نمی توانیم از رابطه با آنکارا دست بکشیم.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا