اخبار

بایدن: از استقلال تایوان حمایت نمی کنیم

به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین، عصر روز جمعه با جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده تماس ویدیویی داشت. سران دو کشور درباره موضوعات مختلفی مانند روابط چین و آمریکا، شرایط تایوان و وضعیت اوکراین تبادل نظر صریح و عمیقی داشتند.

بایدن: به دنبال درگیری با چین نیستیم.

بایدن گفت: ۵۰ سال پیش، ایالات متحده و چین انتخاب های مهمی انجام دادند و “بیانیه شانگهای” را صادر کردند. امروز، ۵۰ سال بعد، روابط ایالات متحده و چین بار دیگر در یک لحظه حساس قرار دارد. چگونگی توسعه روابط ایالات متحده و چین الگوی جهانی را در قرن ۲۱ شکل خواهد داد. مایلم مجدداً تاکید کنم: ایالات متحده به دنبال مبارزه با “جنگ سرد جدید” با چین نیست. به دنبال تغییر سیستم چین نیست، به دنبال مخالفت با چین از طریق تقویت اتحادها نیست. از “استقلال تایوان” حمایت نمی کند و قصد درگیری با چین را ندارد. ایالات متحده مایل به گفتگوی صریح با چین، تقویت همکاری، پایبندی به سیاست چین واحد، مدیریت موثر رقابت و اختلافات و ترویج توسعه پایدار روابط ایالات متحده و چین است. من مایلم ارتباط نزدیک با رئیس جمهور شی جین پینگ را برای هدایت روابط آمریکا و چین حفظ کنم.

پینگ: صحبت های شما را جدی می گیرم.

  در ادامه این تماس، شی جین پینگ خاطرنشان کرد که از اولین “جلسه ابری” ما در نوامبر گذشته، وضعیت بین المللی دستخوش تغییرات جدید و عمده ای شده است. موضوع عصر صلح و توسعه با چالش های شدیدی روبرو است و جهان نه دوستانه است و نه صلح آمیز. به عنوان عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و دو اقتصاد بزرگ جهان، ما نه تنها باید توسعه روابط چین و آمریکا را در مسیر درست هدایت کنیم، بلکه باید مسئولیت های بین المللی خود را نیز به دوش بکشیم و برای صلح و آرامش جهانی تلاش کنیم.

  شی جین پینگ تاکید کرد چین و ایالات متحده باید به یکدیگر احترام بگذارند، همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند و از رویارویی پرهیز کنند. دو طرف باید ارتباطات و گفتگو را در همه سطوح و در زمینه های مختلف تقویت کنند. همین حالا آقای رئیس جمهور تکرار کرد که ایالات متحده به دنبال مبارزه با چین بوسیله ی “جنگ سرد جدید” نیست، به دنبال تغییر نظام چین نیست، به دنبال مخالفت با چین از طریق تقویت روابط اتحاد نیست، از “استقلال تایوان” حمایت نمی کند و قصد درگیری با چین را ندارد. من سخنان شما را بسیار جدی می گیرم.

  شی جین پینگ ادامه داد: در حال حاضر، روابط چین و ایالات متحده هنوز از معضل ایجاد شده توسط دولت قبلی ایالات متحده خارج نشده است، اما در عوض با چالش های بیشتر و بیشتری روبرو می شود.  برخی افراد در آمریکا سیگنال های اشتباهی را به نیروهای “استقلال تایوان” ارسال می کنند که بسیار خطرناک است. اگر به موضوع تایوان به درستی رسیدگی نشود، تأثیر خرابکارانه ای بر روابط دو کشور خواهد داشت. امیدواریم طرف آمریکایی توجه کافی داشته باشد. وضعیت کنونی روابط چین و آمریکا مستقیماً به این دلیل است که برخی افراد در آمریکا نه اجماع مهمی را که ما دو نفر به دست آوردیم عملی کردند و نه سخنان مثبت آقای رئیس جمهور را اجرا می کنند. ایالات متحده اهداف استراتژیک چین را اشتباه خوانده و به اشتباه ارزیابی کرده است.

  شی جین پینگ تاکید کرد که چین و آمریکا در گذشته و حال اختلافاتی دارند و در آینده نیز اختلافاتی وجود خواهد داشت. کلید، مدیریت تفاوت هاست. یک رابطه پایدار و در حال توسعه چین و آمریکا برای هر دو طرف سودمند است.

  دو طرف در مورد وضعیت فعلی اوکراین تبادل نظر کردند.

  بایدن موضع طرف آمریکایی را اعلام و آمادگی خود را برای ارتباط با طرف چینی برای جلوگیری از تشدید اوضاع ابراز کرد.

  شی جین پینگ گفت وضعیت در اوکراین به حدی پیش رفته است که چین نمی خواهد آن را ببیند. چین همیشه طرفدار صلح بوده و با جنگ که یک سنت تاریخی و فرهنگی چینی است، مخالف بوده است. ما همیشه از درست و نادرست خود موضوع اقتدا کرده ایم، قضاوت مستقلی داشته ایم، از حفظ حقوق بین الملل و هنجارهای اساسی شناخته شده جهانی روابط بین الملل دفاع کرده ایم و به منشور سازمان ملل متحد پایبند بوده ایم. ت کرده ایم. مفهوم امنیتی این اصول گسترده، پایه ای برای چین برای مدیریت بحران اوکراین است. 

چین ابتکار شش ماده ای را در مورد وضعیت بشردوستانه در اوکراین مطرح کرده است و مایل است کمک های بشردوستانه بیشتر به اوکراین و سایر کشورهای آسیب دیده ارائه کند. همه طرف ها باید به طور مشترک از گفتگو و مذاکره روسیه و اوکراین حمایت کنند و در مورد نتایج و صلح مذاکره کنند. ایالات متحده و ناتو همچنین باید با روسیه برای حل بحران اوکراین و رفع نگرانی‌های امنیتی روسیه و اوکراین گفتگو کنند.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا