اخبار

اشتباهات آمریکا و ناتو منجر به جنگ در اوکراین شد

به گزارش مجله خبری مقاومت،دیوید ال فیلیپس مشاور اسبق وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگو با نشنال اینترست گفت:پوتین مدت ها قبل از آغاز درگیری،طرح خود برای حمله به اوکراین را به غرب اعلام کرد.

فیلیپس در گفتگو با نشریه آمریکایی نشنال اینترست اعلام کرد:غرب گزینه های زیادی جهت مقابله با طرح روسیه برای حمله به اوکراین داشت اما نتوانست از آنها استفاده کند.

وی افزود:پوتین مدت ها قبل از حمله به اوکراین،قصد خود را به غرب اعلام کرده بود؛دولت بایدن با ایجاد محدودیت های یکجانبه،از روسیه دعوت کرد تا به اوکراین حمله کند.

مشاور اسبق وزارت امور خارجه آمریکا ادامه داد:با توجه به ترس آمریکا مبنی بر استفاده روسیه از سلاح های هسته ای،بایدن با احتیاط بسیار زیاد در حال حمایت از اوکراین می باشد.

دیوید ال فیلیپس:تحریم های ضد روسی به قدری تدریجی اعمال شدند که پوتین توانست تأثیر آنها را بر اقتصاد روسیه بسیار کاهش دهد؛اوکراین از همان ابتدا باید سلاح های پیشرفته ناتو را دریافت می کرد.

فیلیپس تأکید کرد:اگر غرب قبل از حمله روسیه،اقدامات پیشگیرانه را انجام می داد می توانست محاسبات پوتین را تغییر دهد؛تشکیل دادگاه جنایات جنگی جهت رسیدگی به پرونده های اوکراین در دونباس،یکی از موارد اقدامات پیشگیرانه می باشد.

وی خاطر نشان کرد:با این حال پس از آغاز درگیری،غرب می توانست با استقرار نیروهای خود در رومانی،عزم و اراده خود را به پوتین نشان دهد؛ایجاد مناطق پرواز ممنوع نیز می توانست از دیگر اقدامات ناتو در مقابله با حمله روسیه به اوکراین باشد.

در 24 فوریه 2022 روسیه با استناد به عدم اجرای توافق مینسک توسط کیف که شرایط ویژه ای را به دونتسک و لوگانسک اعطا می کرد،نیروهای خود را به اوکراین اعزام کرد.

این توافق اولین بار در سال 2014 و با میانجی گری آلمان و فرانسه به امضای طرفین رسید.

این در حالی است که یوروشنکو رئیس جمهور سابق اوکراین اعتراف کرد که هدف کیف از امضای این توافق،خریدن زمان جهت ایجاد نیروی نظامی قدرتمند برای اعمال فشار به روسیه بوده است.

اندکی پس از آغاز جنگ،کرملین جمهوری های دونباس را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخت و از اوکراین خواست تا موضع خود را بی طرف اعلام کند.

در سپتامبر 2022 نیز دونتسک،لوگانسک،زاپوروژیه و خرسون در یک همه پرسی به روسیه ملحق شدند.


روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

HajEmmad

گریزتان نیست گریزتان نیست که در هر بیتی تفنگی است از کرانه ی نیل تا فرات…
دکمه بازگشت به بالا