اخبارگزارش و تحلیل

استفاده واشنگتن و تل آویو از گروه های جدایی طلب کرد برای ناامنی در ایران

به گزارش مجله خبری مقاومت به نقل از روزنامه آمریکایی the Cradle،دولت واشنگتن با همکاری حزب دموکرات کردستان و جدایی طلبان کرد در شمال عراق،در حال ایجاد ناامنی در ایران هستند.

به این ترتیب بیانیه های رسمی دولت ایران مبنی بر دخالت گروه های کرد جدایی طلب در شمال عراق در ناامنی های اخیر مورد تأیید می باشد.

The Cradle ادامه می دهد که خبرنگاران این روزنامه جهت ورود به پایگاه های جدایی طلبان در شمال عراق،هویت خود را تغییر دادند.

خبرنگاران این روزنامه که در واقع شاهدان عینی هستند اعلام کردند که همکاری و هماهنگی بسیار زیادی بین نیروهای حزب دموکرات کردستان با مقاصد آمریکا در ایران وجود دارد.

این همکاری ها شامل تسهیل در تردد تروریست های تجزیه طلب جهت ورود به ایران،قاچاق سلاح به داخل خاک ایران و جاسوسی بوده است.

طبق اطلاعاتی که این روزنامه در اختیار دارد گروه های تجزیه طلب کرد شمال عراق از اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی سوءاستفاده کرده تا اوضاع امنیتی در ایران را ناامن کنند.

یک منبع آگاه ایرانی نیز در گفتگو با The Cradle بیان کرد:ایران به خوبی از همکاری حزب دموکرات کردستان،واشنگتن و گروه های تجزیه طلب کرد آگاه است.

ما نظارت کاملی بر اقدامات صورت گرفته در شمال عراق با همکاری دولت مرکزی و اربیل داریم.

در ادامه این گزارش آمده است:گروه های تجزیه طلب کرد از حمایت های مالی و آموزش های رژیم صهیونیستی و آمریکا بهره می برند.

تعداد تروریست های تحت حمایت آمریکا به ۱۸۰۰ نفر می رسد که از سال ۲۰۰۶ برای ناامنی در شهرهای مختلف ایران در حال آموزش هستند.

گروه های جدایی طلب کرد در شمال عراق

از سال ۲۰۰۳ و پس از حمله غیرقانونی آمریکا به عراق، غرب آسیا به یک زمین بازی بزرگ برای مجموعه ای از دولت ها و نهادهای خارجی تبدیل شده است. 

در این میان حضور احزاب و سازمان های جدایی طلب کرد ایرانی مستقر در شمال عراق نیز بیشتر شده است.

از ممهم ترین گروه های تجزیه طلب کرد در شمال عراق می توان به پژاک و سپس پ.ک.ک اشاره کرد.

پس از سال ۲۰۰۴، پژاک برای اولین بار به عنوان یک نیروی مسلح در شمال عراق و مناطق تحت کنترل حزب کارگران کردستان (PKK) به رهبری عبدالله اوجالان اعلام حضور کرد.

پ.ک.ک و پژاک عمدتاً در ارتفاعات قندیل در شمال شرقی عراق مستقر هستند که در محدوده رشته کوه زاگرس قرار دارد و تا اعماق خاک ایران امتداد نیز امتداد دارد.

نیروهای شرق کردستان بازوی نظامی شبه‌نظامیان کرد ضدایرانی هستند و تعداد جنگجویان آن بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر تخمین زده می‌شود که بیشتر آنها از سوریه، عراق، ترکیه، ایران و مناطق مختلف کردستان هستند.

طی مقالاتی که در سال ۲۰۰۶ توسط نیویورکر منتشر شده است،حمایت های مالی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی از این حزب فاش شده است.

در این مقالات همچنین آمده که آمریکا و رژیم صهیونیستی گروه های تروریستی جدایی طلب کرد را آموزش می دهند.

اندکی پس از حمله به عراق، دولت جورج دبلیو بوش برنامه ای مخفی را برای آموزش و تجهیز پژاک با کمک رژیم صهیونیستی آغاز کرده است.

نیویورکر در این باره می نویسد:این گروه به عنوان بخشی از ابزارهای جایگزین برای اعمال فشار بر ایران تشکیل شده است.

استفاده از ناآرامی های اجتماعی

پس از مرگ مهسا امینی و شروع اعتراضات در تعدادی از شهرهای ایران، فرصتی را برای پژاک و دیگر احزاب جدایی طلب کرد فراهم کرد تا فعالیت های خرابکارانه خود را در ایران افزایش دهند.

خبرنگاران The Cradle توانستند به مقر هایی که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد هدف قرار گرفته و یکی از پایگاه های بزرگ پژاک ورود کنند.

ورود به این پایگاه ها تقریبا غیرممکن بوده است اما خبرنگاران با تغییر هویت و لباس به داخل این پایگاه ها ورود کرده اند.

هدف گروه های تروریستی جدایی طلب کرد انجام عملیات های امنیتی و اطلاعاتی است که حزب دموکرات کردستان حاکم در اربیل چشمان خود را بر آن می بندد.

تعداد شبه نظامیان کرد جدایی طلب بیش از ۱۰۰۰ نفر تخمین زده می شود.

پایگاه های آنها در دره هایی ایجاد شده که کوه های اطراف آن فضایی راحت و امن را برای انجام فعالیت‌های نظامی شامل تمرین‌های روزانه و تمرینات نظامی فراهم می کند.

رویا پردازان خطرناک

خبرنگاران The Cradle گروه های تروریستی جدایی طلب کرد را رویا پرداز می نامند زیرا؛این افراد خطرناک بوده و اکنون به فعالیت های امنیتی و مدیریت عملیات و اغتششات در داخل ایران روی آورده اند.

فعالیت های آنها در ایران با همکاری حزب دمکرات کردستان صورت می گیرد.

این همکاری ها و فعالیت ها فقط محدود به حوادث اخیر در ایران نشده بلکه از سال ۲۰۰۶ به بعد تقریبا در تمام ناآرامی های داخلی ایران نقش داشته اند.

کردستان عراق با پژاک ارتباط دارد

حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان که دو حزب اصلی سیاسی در اقلیم کردستان هستند،رسما هرگونه ارتباط با پژاک را تکذیب می کنند. 

با این حال، رهبران کرد وجود هماهنگی، انتقال پیام و تبادل اطلاعات با گروه های تروریستی کرد را تأیید می کنند.

یک منبع بلندپایه دیپلماتیک ایرانی با بیش از ده سال تجربه در بغداد وجود کمیته سه جانبه متشکل از نمایندگانی از تهران، بغداد و اربیل را برای تبادل اطلاعات درباره فعالیت های خرابکارانه پژاک علیه ایران تایید می کند.

با این حال، این کمیته جلسات منظمی برگزار نمی کند و ایران به این نتیجه رسیده که این کمیته به دلیل ناتوانی بغداد و همچنین دخالت کشورهای خارجی در حمایت از جدایی طلبان نمی تواند انتظارات را برآورده کند.

این امر ایران را بر آن داشته تا با سیاست فشار و حملات نظامی این تهدیدات را از بین ببرد.

در همین زمینه ایران فقط یک یا دو مقام در کشور عراق را نیم ساعت قبل از شروع هرگونه عملیات نظامی در شمال عراق آگاه می کند.

این منبع دیپلماتیک در گفتگو با The Cradle گفت: «ما دائماً همه کسانی را که به پایگاه های پژاک وارد می شوند، تحرکات نیروهای آنها و حمایت‌هایی که دریافت می‌کنند را رصد می‌کنیم.

ما بعضاً مقداری از اطلاعاتی را که از آنها داریم منتشر می کنیم تا به جدایی‌طلبان و سرویس‌های اطلاعاتی حامی آنها اطمینان دهیم که مکان آنها را به خوبی می‌دانیم.»

بغداد چشم خود را می بندد

با این حال، منابع رسمی در بغداد وجود یک کمیته سه جانبه و همچنین هرگونه هشدار قبلی در مورد حملات هوایی و توپخانه ای ایران را تکذیب می کنند.

در واقع، یک افسر بلندپایه عراقی حتی در گفتگو با The Cradle عنوان کرد:با هماهنگی پژاک و پ.ک.ک، ستاد و خانه امنی برای جدایی طلبان کرد و رهبران آنها در اربیل و سلیمانیه تشکیل شده است.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد شبه‌نظامیان جدایی‌طلب کرد با فعالیت‌های غیرقانونی از جمله قاچاق درآمدزایی می‌کنند تا بتوانند حقوق نیروهای خود را بپردازد.

براساس گفته ی منابع آگاه بغداد از همه این موارد آگاه است، اما چشم خود را برروی آن می بندد.

حفظ تمامیت ارضی ایران

افسر بلندپایه در ادامه می گوید:محمد شیعه السودانی نخست وزیر جدید عراق، در امر ایجاد یک گارد مرزی مستقر بین مرز ترکیه و ایران و حمایت از این نیروها با منابع انسانی و سلاح ها و تجهیزات مدرن جدی است.

اما منبع مذکور نسبت به این اقدام مرزی نیز ابراز بدبینی کرده و انتظار ادامه فعالیت پژاک در منطقه کوهستانی را دارد.

وی خاطرنشان کرد که تهران «از اقدامات میدانی و نظامی عراق متقاعد نخواهد شد زیرا ایرانی ها توانایی و امکانات ما را کافی نمی دانند.

به همین دلیل همچنان حضور جدایی‌طلبان در مرزهایشان باعث نگرانی ایران خواهد بود.پس آنها در مقابل این تهدید دست روی دست نخواهند گذاشت.

وی در پایان گفت:عملاً تهران است که مرزهای محدوده رشته کوه جسوسان را کنترل می‌کند.

طبیعی است که ایران به عنوان یک کشور مستقل، موضعی فعالانه در مقابله با تهدیدات علیه امنیت ملی خود که توسط گروه‌های جدایی‌طلب مورد حمایت خارجی ایجاد می‌شود، اتخاذ خواهد کرد؛حتی اگر تمامیت ارضی عراق را نقض کند.

در حالی که در مجموع به نفع ایران، عراق و در واقع ترکیه و سوریه است که بر سر این تهدید امنیتی متقابل قومی-ناسیونالیستی، جدایی طلبانه و امنیتی هماهنگ شوند، بغداد برای مقابله با این چالش بسیار کند عمل کرده است.

در عوض، ممکن است شاهد آغاز این روند ابتدا در شمال شرق سوریه باشیم، جایی که هر چهار کشور در حال حاضر با نگرانی شدید نسبت به جدایی طلبی نظامی کردها، حامیان خارجی آن و تهدید قریب الوقوع یک رویارویی نظامی گرد هم آمده اند.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

HajEmmad

گریزتان نیست گریزتان نیست که در هر بیتی تفنگی است از کرانه ی نیل تا فرات…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا