اخبارگزارش و تحلیل

ارتش آمریکا عامل ایجاد بیشترین آلودگی آب و هوایی در خاورمیانه

در گزارشی که توسط میدل ایست آی نوشته شده تأثیر انتشار گازهای گلخانه ای توسط ارتش آمریکا و تأثیر بسیار زیاد آن به آب و هوای خاورمیانه فاش شده است.

این گزارش حاکی از آن است که در کنفرانس آب و هوای سازمان ملل در گلاسکو، احتمالاً بحث انتشارات مضر تسلیحات آمریکا در خاورمیانه نادیده گرفته شده است.

گروهی از فعالان آب و هوا در جهان نیز گفتند که ارتش آمریکا از آنجایی که بزرگترین مصرف کننده نفت در کره زمین و بزرگترین تولید کننده گازهای گلخانه ای در جهان است، برای ما نگرانی ایجاد کرده است.

این فعالان افزودند:دو دهه جنگ آمریکا در خاورمیانه ردپایی از انتشار گازهای گلخانه ای توسط آنها به جا گذاشته است و مهمتر از همه، رهبران جهان به طور کامل آنها را نادیده گرفته اند.

نتا کرافورد، یکی از مدیران پروژه هزینه جنگ در دانشگاه براون می گوید: «اگر ایالات متحده در مورد رهبری جهان در زمینه تغییرات آب و هوایی جدی است، ابتدا باید به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از صنایع نظامی خود توجه کند.

بر اساس پروژه هزینه جنگ، ارتش آمریکا بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷ حدود ۱.۲ میلیارد تن دی اکسید کربن تولید کرده که ۴۰۰ میلیون تن آن مستقیماً در جنگ های پس از ۱۱ سپتامبر در افغانستان، عراق، پاکستان و سوریه بوده است.

کرافورد همچنین توضیح داد که انتشار گازهای گلخانه ای ارتش آمریکا بیشتر از انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط کل کشورهای صنعتی و بزرگ جهان در یک سال است و خاطرنشان کرد که اگر ارتش آمریکا یک کشور مستقل در نظر گرفته شود، رتبه هشتم را در انتشار گازهای گلخانه ای خواهد داشت.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که مضرترین منبع انتشار گازهای گلخانه‌ای آمریکا، سوزاندن سوخت جت است که دو تا چهار برابر بیشتر از سایر انواع سوخت به گرمایش جهانی کمک می‌کند.

طی سه دهه گذشته، انتشار گازهای گلخانه ای در جهان سه برابر شده است، از جمله در خاورمیانه و آفریقا که دمای هوا در این مدت تقریباً دو برابر میانگین جهانی افزایش یافته است و ارتش آمریکا دلیل اصلی این امر است.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

HajEmmad

گریزتان نیست گریزتان نیست که در هر بیتی تفنگی است از کرانه ی نیل تا فرات…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا