اخبار

ارتباط بن سلمان و نتانیاهو با نظارت آمریکا جهت عادی سازی روابط

به گزارش مجله خبری مقاومت به نقل از المیادین،از زمان انتخابات کنست که در اوایل ماه گذشته برگزار شده بنیامین نتانیاهو در تماس های محرمانه با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در تلاش برای عادی سازی روابط بوده است.

به نوشته المیادین، نتانیاهو به دنبال گنجاندن عربستان سعودی در «توافق ابراهیم» است اما بر اساس آنچه این المیادین از ۳ منبع مختلف نقل کرده، احتمال آن زیاد نیست.

المیادین افزود:نتانیاهو در دوره نخست وزیری قبلی خود در این زمینه با بن سلمان تماس هایی داشته است و این دو در نوامبر ۲۰۲۰ در شهر نئوم عربستان با یکدیگر دیدار کرده بودند.

به نقل از رسانه های رژیم صهیونیستی، نتانیاهو و بن سلمان چندین بار تلفنی با یکدیگر صحبت کرده اند.

چراغ سبز بن سلمان جهت برقراری عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

المیادین به نقل از یدیعوت آحارونوت اعلام کرد:تفاوت این ارتباط با ارتباط های قبلی این است که طرف سعودی نسبت به آن علاقه مند می باشد.

یدیعوت آحارونوت افزود:بن سلمان، حاکم واقعی عربستان سعودی، تمایل زیادی برای مذاکره با اسرائیل از خود نشان می دهد و این مذاکرات مبتنی بر همکاری استراتژیک بین اسرائیل علیه ایران می باشد.

یدیعوت آحارونوت افزود که تماس‌های بین نتانیاهو و بن سلمان «زیر چتر» فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا «سنتکام» انجام می‌شود؛اما منابعی در واشنگتن گزارش دادند که دو طرف مدت‌ها پیش با هم در ارتباط بوده و هر دو تاکنون از نتایج آن راضی بوده اند.

این روزنامه اشاره کرد که امارات نیز پس از دریافت چراغ سبز عربستان به «توافق ابراهیم» پیوست و بدون آن (مصوبه عربستان سعودی) این اتفاق نمی افتاد.

به گزارش یدیعوت آحارونوت،نتانیاهو پیشنهاد توافقی برای عادی سازی روابط بدون هرگونه تعهد اسرائیل در مورد پیشرفت در پرونده فلسطین را پیشنهاد می کند، در مقابل (نتانیاهو) متعهد می شود که در طول دوره نخست وزیری خود و پس از آن از الحاق مناطقی در کرانه باختری خودداری کند.

خواسته بن سلمان در توافق عادی سازی

ولیعهد سعودی خواسته های خود را به عنوان شرط عادی سازی،به اسرائیل و دولت آمریکا ارائه داده است.

یدیعوت آحارونوت:برقراری این شرایط دشوار است، اما غیرممکن نیست.

به نوشته این روزنامه، اولین خواسته مربوط به تلاش اسرائیل برای حل و فصل روابط بین بن سلمان،دولت بایدن و کنگره آمریکا است؛زیرا او در کاخ سفید و در جناح حزب دموکرات و رسانه های لیبرال منفور است.

دلیل این منفوری قتل جمال خاشقجی،امتناع ریاض از افزایش تولید نفت به دلیل جنگ اوکراین و نزدیک شدن بن سلمان با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی جیپینگ، رئیس‌جمهور چین می باشد.

این روزنامه خاطرنشان کرد که رقابت بین نتانیاهو و دولت آمریکا و احتمال موفقیت نتانیاهو در میانجیگری بین بن سلمان و دولت آمریکا بسیار دشوار است.

این روزنامه ادامه می دهد:محمد بن سلمان از نتانیاهو می خواهد که از حامیان اسرائیل در کنگره حمایت کند تا ممنوعیت فروش تسلیحات پیشرفته به عربستان سعودی از جمله هواپیماهای اف ۳۵ را لغو کند.

به نوشته این روزنامه، اتفاقات مهمی در حال رخ دادن است؛اکنون اسرائیل برای جنگ با ایران آماده می شود و تلاش می کند عربستان سعودی را هم اکنون در کنار خود قرار دهد.

در ۲۴ اکتبر، نتانیاهو تأیید کرد که ریاض از سال ۲۰۱۸، زمانی که عربستان حریم هوایی خود را به روی صدها هزار اسرائیلی باز کرد، روند عادی سازی تدریجی با اسرائیل را آغاز کرده است.

وی افزود: هدف اصلی دیپلماتیک او در صورت انتخاب مجدد ، عادی سازی روابط با عربستان سعودی است.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

HajEmmad

گریزتان نیست گریزتان نیست که در هر بیتی تفنگی است از کرانه ی نیل تا فرات…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا