اخبارچند رسانه ای

آخرین نقشه از پیشروی انصارالله یمن در مأرب

شبکه خبری المجد یمن به نقل از منابع قبیله‌ای در استان مأرب امروز چهارشنبه گزارش داد که عناصر وابسته به این حزب از دو روز پیش در شهر مأرب ممنوعیت آمدوشد در محلات جنوبی شهر وضع کرده است.

به گفته این منابع، این مناطق دروازه ورود شهر از جنوب بوده و تا دوراهی «سد مأرب» ( واقع در سمت غربی شهر و پشت بخش مرکزی کوه البَلق) ادامه دارد. این مقررات همچنین در جایگاه سوخت «ابن جابر» واقع در جنوب شهر تا دوراهی «حریب» (که اخیرا آزاد شده) تا نزدیکی منطقه «الفلج» (تنگه فلج در بین رشته کوه بلق که تنها راه عبور از این رشته کوه است) منطقه نظامی اعلام کرده است.

 

نقشه تحولات یمن

نقشه جنگی یمن

مأرب , کشور یمن , آخرین تحولات یمن , , کشور یمن , آخرین تحولات یمن ,

بر اساس این گزارش، این اقدامات همزمان با تداوم پیشروی نیروهای دولت نجات ملی یمن (صنعاء) و نفوذ این نیروها به تنگه راهبردی الفلج و نزدیک شدن به دروازه‌های جنوبی شهر صورت گرفته است.

کنترل همه مناطق نظامی تحت سیطره نظامیان حزب الاصلاح را در منطقه «برقاء بقیرتین»

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی روزهای اخیر توانسته‌اند همه مناطق نظامی تحت سیطره نظامیان حزب الاصلاح را در منطقه «برقاء بقیرتین» را که نزدیک به تنگه الفلج است، به کنترل خود درآورند و همین مسئله باعث شده است که نیروهای صنعاء نسبت به نیروهای الاصلاح و دولت مستعفی برتری نظامی برای پیشروی داشته باشند و بتوانند در روزهای آینده وچه بسا ساعات آینده بر تنگه مذکور سیطره پیدا کنند.

بر اساس این گزارش، حزب الاصلاح عمده توان نظامی و استعداد خود را به همراه عناصر سلفی-افراطی در این تنگه و منطقه مستقر کرده است و فرماندهی این منطقه را به «ابوعیشه العوذلی»، فرمانده تیپ «العمالقه» وابسته به الاصلاح واگذار کرده است. عمالقه نیروهای تحت امر برادرزاده رئیس جمهور معدوم یمن (علی عبدالله صالح) است.

عربستان سعودی نیروهای خود را از عدن خارج می‌کند

شهر عدن یا همان پایتخت موقت دولت مستعفی و فراری یمن به ریاست منصور هادی این روزها شاهد تحولات نظامی و سیاسی است. اخیرا «تیموتی لیندرکینگ» فرستاده ویژه آمریکا در یمن با وزرایی از دولت هادی دیدار کرده بدون اینکه با رهبران «شورای انتقالی جنوب یمن» (المجلس الانتقالی الجنوبی) دیدار کند و صرفا به دیدار با برخی از فرماندهان وابسته به این شورا که متحد امارات هستند، دیدار داشته و همین مسئله باعث خشم این شورا شده که در قالب بیانیه‌ای شدید اللحنی خود را نشان داد.

 

در همین ارتباط، سخنگوی رسمی پایگاه هوایی «العند» عدن در بیانیه‌ای کوتاه در حساب توییتری خود از خروج نیروهای سعودی از عدن خبر داد.

این مقام نظامی نوشت:

«عربستان سعودی شروع کرده و در حال خارج کردن نیروهای نظامی خود از پادگان “البریقه” عدن است. دیروز عصر نصف این نیروها پادگان را ترک کرده‌اند.»

دیروز روزنامه عکاظ عربستان نوشته بود که کشتی جنگی «درة جده» چند روز است که راهی عدن شده است. منابع محلی و امنیتی در بندر «الزیت» در البریقه عدن این خبر را تأیید کرده و گفته‌اند که دو روز پیش این کشتی وارد بندر شد و دیروز عصر بندر را ترک کرد که با خود تجهیزات نظامی وجنگی از قبیل تانک و خودروهای زرهی حمل می‌کرد.

 

خبرگزاری استپوتنیک روسیه نیز به نقل از دفتر خود در پایتخت مصر گزارش داد که هواپیمای باری سعودی همزمان با این کشتی در فرودگاه عدن به زمین نشسته و تجهیزات و نظامیان را با خود برده است.

 

مأرب , کشور یمن , آخرین تحولات یمن , 

 

عربستان با خروج از مناطق جنوبی یمن از جمله عدن در حال شانه خالی کردن از مسئولیت‌های خود در قبال بازسازی این مناطق است

هنوز علت این اقدام سعودی‌ها در شهر عدن که طی دو، سه سال اخیر با نیروهای نیابتی خود با اماراتی‌ها بر سر سیطره و نفوذ در این شهر رقابت داشتند و حتی توافق ریاض را امضا کردند، مشخص نیست ولی ناظران معتقدند که عربستان با خروج از مناطق جنوبی یمن از جمله عدن در حال شانه خالی کردن از مسئولیت‌های خود در قبال بازسازی این مناطق است؛ مناطقی که به گفته این ناظران با مداخله ریاض چیزی جز هرج و مرج، شکل‌گیری گروه‌های شبه نظامی وابسته به امارات و ناامنی ارمغانی نداشته است.

 

معاون وزیر خارجه ترامپ:

سقوط مأرب حتمی است

 

در همین ارتباط، «دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور غرب آسیا در دولت دونالد ترامپ گفت که پیروزی انصارالله (دولت نجات ملی) بر شهر مأب مسئله چند ساعت یا چند روز است.

 

او با بیان اینکه نبرد در اطراف این شهر تمام شده تلقی می‌شود، اظهار داشت «جنگ در مأرب نقطه عطفی خواهد بود و سقوط این شهر یعنی پیروزی حوثی‌ها در جنگ». به گفته وی این پیروزی در آن طرف برای عربستان سعودی و آمریکا شکست است.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

ابو مجاهد

یا رب این را نیز هم از ما بپذیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا