تکنولوژی نظامی

معرفی یگان صابرین، از شرایط ورود تا استخدامی

یگان تکاوری صابرین

خیلی از دوستان پیرامون یگان صابرین سؤالاتی مطرح می کنند که در این مقاله قصد پاسخگویی به آنها را داریم.مقاله در چند عنوان تنظیم شده لذا از دوستان خواهشمندیم با بیان تجربیات شخصی در بخش کامنت ها به بقیه دوستان جهت ورود به این یگان کمک کنند.

معرفی یگان صابرین

یگان نیرو های مخصوص صابرین مجموعه‌ای از گردان‌های نیروی زمینی سپاه پاسداران است، که نیروهای آن، به منظور انجام عملیات‌های ویژه مبارزه با تروریسم در سال ۱۳۷۹شکل گرفت، البته هسته مرکزی این یگان توسط تکاوران ارتشی آموزش دیدند

تیپ نیروهای ویژه صابرین بهترین نیروی عملیاتی نیروی زمینی سپاه است که با قدرت در مقابل تروریست ها از جمله پژاک و جیش الظلم ایستاده است مشاور عالی(وقت)فرمانده کل قوا سرلشگر یحیی صفوی

علت تأسیس یگان صابرین چه بود؟

نشان صابرین
نشان صابرین بر روی لباس پرسنل

نام «یگان ویژه صابرین» برگرفته از آیه ۶۵ سوره مبارکه «انفال» است که خداوند در این آیه مقایسه‌ای کمّی کرده و توان رویارویی «صابرین» در برابر دشمن را یک به ۱۰ برشمرده است؛ البته خداوند توان مقابله یک نفر از صابرین با ۱۰ نفر را منوط به داشتن ایمان قوی می‌داند. بر همین اساس در نیروهای صابرین نیز، مهمترین مشخصه «ایمان و اعتقاد» است.

این یگان در سال ۱۳۷۹ یعنی ۱۷ سال پیش با هدف انجام ماموریت‌های ویژه سپاه پاسداران تشکیل شد و نخستین فرمانده آن، سرلشکر «محمدعلی جعفری» فرمانده کنونی کل سپاه بود.

«توان رزمی بسیار بالا»، «آمادگی جسمانی مثال‌زدنی» و همچنین «داشتن ایمان و تعهد بالا در انجام ماموریت‌ها»، شاخصه‌های اصلی نیروهای یگان صابرین نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

فرماندهی یگان صابرین

تا زمان نگارش این مقاله شایعاتی از حضور فراسرزمینی صابرین از ونزوئلا گرفته تا افریقا در رسانه های خارجی گفته شده که ما نمیتوانیم آنها را رد یا تایید کنیم

تا زمان نگارش این پست فرمانده فعلی این یگان سردار احمدعلی فیض اللهی  فرماندهی سابق تیپ تکاور انصارالرسول نیروی زمینی سپاه است

سلاح های سازمانی یگان صابرین

از الزاماتی که نیروهای تکاور-پیاده تاکتیکی یا چریکی که باید در هر جوخه همراه خود داشته باشند تعدادی موشک ضد زره است که قابل حمل توسط نفر باشد.

از موشک های ضد زره قابل حمل توسط نفر میتوان برای هدف قرار دادن اهداف استراتژی و مهم دشمن ، محل تجمع تروریست ها و انهدام آلات زرهی بهره برد.

موشک های ضد زره Dragon عمدتاً خرید رژیم قبلی هستند که در این میان در خلال دهه هفتاد تا دهه هشتاد نیز تعدادی از عراق و بازار سیاه بصورت قاچاقی وارد سازمان رزم سپاه شدند.

و همچنین تعداد خیلی محدودی از این موشک ها مهندسی معکوس گردیده و به نام موشک «توسن» توسط وزارت دفاع برای سپاه تولید شدند اما به دلایل نامعلومی خط تولید این موشک بسته شد و در دهه نود خلال وجود این موشک های ضد زره در یگان های تکاوری سپاه احساس شد.

مراحل ورود به یگان صابرین

افرادی که تمایل به ورود به این تیپ تکاوری سپاه را دارند از دو روش می توانند برای ورود اقدام کنند:

یگان تکاوری صابرین
 • جذب از طریق کارکنان سپاه
 • جذب از طریق درجه داری 

برای استخدام از طریق درجه داری داوطلبان باید با مراجعه حضوری به تیپ صابرین برای ثبت نام اقدام کنند. از طریق تیپ های سپاه در مراکز استان ها نیز امکان جذب و ثبت نام وجود دارد.

تجربه شخصی یکی از دوستان و جذب از طریق کارکنان سپاه

 1. در مرحله اول برای ورود به این یگان باید عضو سپاه شده مدتی باید در یک گردان رزمی خدمت کرد
 2. سپس جزو گردان تکاوری شده و در دوره تکاوری آموزش دید
 3. وارد نیروهای مخصوص شده و  دوره نیروی مخصوص را در سپاه آموزش دید
 4. در دوره تاب و توان صابرین شرکت کرده  و حداقل امتیاز لازم را کسب کرد.

هرکدوم از اینها شرایط سختی دارند که عبور از اونها کمتر برای شخصی میسر میشه چون حتی  اگه قدرت و توان کافی داشته باشی چند چیز مهم دیگر مطرح است

 • مباحث حفاظتی امنیتی و اعتقادی
 • مبحث داشتن علم کافی
 • تاب و توان بدنی

دوره تاب و توان در یگان صابرین

دوره تاب توان صابرین

دوره تاب و توان صابرین نسبت به جایگاه و خیلی چیزها توسط فرمانده گردان آموزش دهنده متغیر و با تست های خاصی  هست که به فکر افراد معمولی هم خطور نمیکنه

مثلا دوره ما دوهفته بود کمترین کاری که کردیم ۱۰ کیلومتر باید بدویم اونم با تجهیزات و بدون پوتین وکفش در کوه وروی خارها و…… تجربه شخصی دوستان

تعدادی از آموزش های خصوصی یگان صابرین

آموزش های صابرین بسیار جامع و کاربردی هستند و با بهیاری و امداد شروع شده و با چتر بازی، غواصی، بقا در جنگل، بقا در بیابان، کوهنوردی، صخره نوردی، تحمل سرما، تحمل گرما، انواع شرایط تیر اندازی، آموزش انواع سلاح های انفرادی،و… ادامه یافته و با دوره های جنگ چریکی، جنگ کلاسیک، انواع تاکتیک های جنگی، جنگ نرم و غیره به پایان میرسد.

تمرین یخ نوردی توسط یگان صابرین
یگان صابرین برای ارتقا آمادگی های رزمی نیروهای خود تمرین در انواع شرایط جغرافیایی و آب و هوایی را متناسب با سناریو تهدیدهای دشمنان انجام می دهد.با توجه به کوهستانی بودن بخش وسیعی از کشورمان و لزوم اجرای عملیات در این مناطق توسط نیروهای ویژه صابرین تمرین رزم در برف و یخ نوردی یکی از الزمات ارتقا آمادگی رزم در این یگان است.

شرط ورود به یگان صابرین

در طول دوره آموزشی مخصوص شما باید حداقل نمره ۹۰ را کسب کنید تا مجوز ورود به صابرین را دریافت کنید.

قابل تذکر است که این آموزش ها از ارتش و نوهد کپی برداری نشده و کاملا مخصوص و تخصصی هستند.  در مورد کارایی یگان صابرین هم همین کافی که هر کجا وارد عمل میشن سریعا و بدون هیچ هزینه انسانی و کمترین هزینه با موفقیت بیرون میان مثل درگیری با پژاک، عبدالمالک ریگی، جنگ ۳۳ روزه و…

یگان صابرین
یک فرد عضو  نیروی صابرین  همتراز یک گروهان وحتی گردان محسوب شده وهمیشه در رژه یگان صابرین اولین افرادی هستند که در مقابل رهبری نمایش اقتدار میکنند.

پرسش و پاسخ با سردار گشتاسپی پیرامون یگان صابرین:

پس از پایان جنگ تحمیلی، چه شد که سپاه تصمیم گرفت یگانی تحت عنوان “صابرین” ایجاد شود؟

یگان ویژه صابرین با تدبیر پذیرش مأموریت‌های سخت تشکیل شد، یگان ویژه صابرین از یگان‌هایی است که تشکیل آن نیاز مبرم و ضروری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود؛ چراکه با تدبیر پذیرش مأموریت‌های سخت و عملیات‌های خاص و ویژه در همه محورها و عرصه‌های زمینی، هوایی، دریایی، امنیت در مرزهای داخلی و برون‌مرزی تشکیل شد.

اولین کسی که فرماندهی این یگان را پذیرفت خود سرلشکر جعفری بود. خوشبختانه ۱۴ سال از عمر صابرین می‌گذرد و توانسته در مأموریت‌های محوله، نتایج خوبی برای مجموعه نیروی زمینی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،‌ به‌دست آورد.

آیا می‌توانید به بخشی از این موفقیت‌ها و نتایج مطلوب اشاره‌ای داشته باشید؟

چون نوع نیرویی که به یگان صابرین می‌آید با دیگر یگان‌ها تفاوت دارد؛ داوطلب‌ترین، شجاع‌ترین و با سابقه‌ترین نیروهای رزمی برای یگان ویژه صابرین انتخاب می‌شود. اولین نکته‌ای که صابرین را از دیگر یگان‌های نظامی متمایز می‌کند همین جذب داوطلبانه است. شما سوال کردید به موفقیت‌ها اشاره کنم و بنده در جواب به این پرسش از استفاده تمام قوای جسمی و روحی نیروهای صابرین برای اجرای بهتر مأموریت‌های خطرناک و سخت داخلی و برون مرزی یاد می‌کنم. چراکه نیروهای صابرین فقط یک مأموریت خاص دریایی،‌ پیاده یا هوایی ندارند که در یک سطحی آموزش ببینند. بلکه باید در همه عرصه‌ها چه کوهستان،‌ چه چتربازی، چه دریایی،‌ چه پیاده و… دوره‌های آموزشی سختی را می‌گذرانند؛ این‌ها همه موفقیت است و در کنار آن موفقیت بزرگ یگان ویژه صابرین موفقیت مقتدرانه در عملیات پژاک است. خوشبختانه امروز سازمانی که در صابرین شکل گرفته که ورودی آن یک نیروی تکاور است.

 حضور داوطلبانه، نخستین ویژگی جذب در صابرین است

اولین ویژگی که یک نیروی نظامی باید برای حضور در یگان ویژه صابرین داشته باشد، اعلان داوطلبانه است. دوم پذیرش کارها و مأموریت‌های سخت است؛ زیرا آموزش‌هایی که رزمندگان ما در صابرین می‌بینند قابل برای هر نیرویی قابل تحمل نیست.

 آیا برای تشکیل صابرین، مطالعاتی در یگان‌های ویژه دیگر کشورها نیز انجام شد؟

طبیعی است که ما از تجارب گذشته ارتش های دنیا و ویژگی هایی که یک نیروی ویژه و خاص باید داشته باشد، استفاده کردیم. اما خدمات و موفقیت‌های امروز نیروهای مسلح حاصل نوآوری‌های جدید بوده است. یعنی ما خیلی متکی به تجارب گذشته نبودیم. چون نوع جنگ‌ها و مأموریت‌های امروز با گذشته کاملاً تفاوت دارد. لذا ضمن بهره‌برداری محدود از تجربیات سنوات گذشته، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این استعداد را دارد که خودش را با پدیده‌های نو، سازگار و آماده سازد. امروز یگان ویژه صابرین تلفیقی از پدیده‌های نو و تجارب گذشته‌ای است که عمده آن در دفاع مقدس یافت می‌شود.

مأموریت صابرین با نیروهای ویژه‌ای مثل «نیروی قدس سپاه» و «تیپ نوهد ارتش» چه تفاوتی دارد؟

نوع مأموریت ما از هر جهت با “نوهد” تفاوت دارد. مأموریت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حفظ و صیانت از ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی چه در داخل و چه در مقابله با معاندین و گروه‌های خارجی است. لذا در برخی از یگان‌ها این مأموریت‌ها وجود ندارد. در صابرین هم در داخل و هم در مرزهای بیرونی ما حافظ دستاوردهای انقلاب هستیم. مقابله با معاندین که دنبال دهن‌کجی به ارزش‌ها و اساس انقلاب اسلامی هستند،‌ تنها وظیفه ماست و به دیگر یگان‌های ویژه محول نشده است.

یکی از موفق‌ترین عملیات‌های یگان ویژه صابرین موفقیت مقتدرانه در عملیات پژاک بود.

شاید مایل به مطالعه بیشتر باشید :

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

۳۱ دیدگاه

 1. سلام ، کسانی که در دانشگاه افسری فارق‌التحصیل شدن میتونن عضو تیپ صابرین بشن؟؟؟

 2. سلام سلام برصابرین واقعی خداصبر عمیق وتوفیق بالادهد وسالم وتندرست وپیروز وعاقبت به خیری برایشان ازخداخواستارم نظر خدارو همه ایرانیان خصوصآ صابرین زحمتکش

 3. سلام من تو صابرین سرباز بودم با سرباز بودنم اشک همه رو در میارن چ برسه ب کادرش

 4. سلام کاش استخدام واسه کسانی که واقعا علاقه به خدمت در نیروهای مقدس نظام رو دارن و فارغ التحصیل دانشگاه هستم به استخدام در بیان و بتوانند خدمتی به رهبری و نظام و اسلام و مردم عزیز ایران داشته باشم که با ندرک تحصیلی لیسانس حقوق فعلا کاری واسم پیدا نشده است

  1. سلام خسته نباشید من ۱۸ سالم هست از شهرستان شهریار فقط اگه تتو داشته باشیم قبول میکنن یا ن
   ممنون

 5. سلام علیکم.
  بنده پاسدار هستم و خطاب به بی دین ها که الان پیام میزارن و ارض اندام میکنند میگم.
  اولا زیاد ور ور نکن. چون ما توی گردان عملیاتی امام حسین عضو هستیم.
  اگه زیاد ور بزنی علیه این خاک، یه کاری میکنم که بیان بکننت توی گونی.
  حالا هم که اینو خوندی برو اینتر نشنالللل رو ببین دیر نشه.🙏🙏

  1. سلام ببخشید من ۱۸ سالمه چطوری باید استخدام یگان صابرین سپاه بشم

 6. سلام آیا سپاه صابرین تک پسر و تک فرزند هم میگیره و از دانشگاه افسری یا درجه داری

  1. خیر تک فرزند نمیگیرند برای اینکه هر دقیقه تو ماموریت هستیم

 7. سلام
  ببخشید من معافیت پزشکی دارم می تونم درهر مراحله می تونم شرکت کنم ازنظر جسمی سلامم

 8. سلام خسته نباشید و خدا قوت بنده درسال ۸۷ به خدمت مقدس سربازی اعزام شدم.در حالی که شرایط معافیت داشتم .دوست داشتم عضو نیروی کلاه سبزهای ارتش بشم اما سر یه اتفاق کارم به بیمارستان کشید وطی درمان گفتن شما شرایط خدمت نداری معافیت پزشکی بهم دادن.بعد گذشت چند سال به بهبودی کامل رسیدم.اما شرایط سنی رو قبول نمیکنن اما عاشق نظام و رهبری و آرمان های انقلاب ام هستم .چه جور میشه وارد یگان صابرین بشم ممنون میشم که راهنمایی کنین

 9. زیاد غلو کردیدن بازنشسته همین خراب شده ام کار زیاد و نداشتن تخصص اخرش شد بدنهای فرسوده و مریض
  راویش دروغگو بوده باور نکنید این مطالب

  هست اره هست ولی نه به این شدت چرت گفتی از تو خودمونو کشته بود از بیرون مردمو اقای صاحب سایت مطالبتو درشت ننویس درست بنویس
  جوونای مردم و هوایی میکنی میرن میبینن این نیست از دین اعتقاداتشون برمیگردن

  اصلاح کن چرت پرتم ننویس

  دوستان گول عکسو ظاهر نخورید

  1. داداش. زیاد زر زر نکن.
   و.رنه یه جوری شماره تو پیدا میکنم. بیان بکننت توی گونی . فهمیدی بچه سوسول.
   حالا هم برو اینتر نشنال رو ببین🤣🤣🤣

   1. چون حقیقتو گفت نا احت شدی
    تیپ نوهد ارتش یک نفر به راحتی ۱۰نفر از صابرین میتونه سوپرایز کنه
    از اولشم باید میرفتم یگان ویژه

 10. سلام چطوری میشه چیکار باید بکنیم وارد سپاه بشیم که ارزومونه افتخاری هم قبول میکنن.. َ؟ یانه

  1. سلام با عرض خسته نباشید به همه بنده حقیر سید میلاد حسینی نسب هستم از استان شهرقدس بسیجی هستم با تمام وجودم در تمام پایگاه ها حضور داشتم چه از فرهنگی چه از جهادی وغیر…..کار کردم 12سال در خدمت آقام سد علی خامنه ای کارکردم🤵🤵👮‍♂️👮‍♂️میخواستم ببینم میشه برای استخدام شرکت کنم

 11. با عرض سلام و خدا قوت بخدمت تمام زحمتکشان این مرز و بوم بنده ۲۷ سال دارم وسربازیمو هم تو گردان شناسایی تامین ارتش تموم کردم و دیپلمه هستم و جز خانواده ایثارگر میخواستم بدونم میتونم تو یگان صابرین مشغول به خدمت باشم ؟استخدام بشم باتشکر

 12. با سلام درود بر شما خدا قوت انشاءالله همیشه سالم سربلند باشین با این زحمتهایی که برامون کشیدین و میکشین واقعن باید مردم شریف ایران قدر شمارو بیشتر بدونن و بیشتر بفکر شما باشن چون تنها بیشترین زحمتهای این کشور رو بر دوش دارین ای کاش منم با شما به مردم و کشورمان و در ساییه امام بزرگوارمون خدمت میکردم واقعن بیشتر از حد چه زحمتهایی کشیدین برای ما که ما بی خبر هستیم از خداوند متعال ارزو دارم همیشه سالم سالم باشین

 13. با سلام بنده ۳۰ سال هستم خدمت سربازی رفتم تموم کردم میتونم در یکان صابرین استخدام بشم

   1. سلام من توی بسیج بودم الان تو گردان ضد شورش سپاه هستم میتونم برم سپاه صابرین سن 18هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا