تکنولوژی نظامی

کلاشینکف از جدیدترین مسلسل خود رونمایی کرد/ AKV-521

شرکت "کلاشینکف" جزئیاتی را در خصوص مسلسل جدید خود منتشر کرده است که هم برای اهداف نظامی و هم غیرنظامی قابل استفاده است

خلاصه نوشته
  • شرکت "کلاشینکف" جزئیاتی را در خصوص مسلسل جدید خود منتشر کرده است که هم برای اهداف نظامی و هم غیرنظامی قابل استفاده است

کلاشنیکف AKV-521 بنا به درخواست کاربران روسی MIL/LE که به طور گسترده از اپتیک LPVO همراه با گیره‌های حرارتی/NV و چراغ‌های سلاح/روشن‌کننده‌های IR بر روی تفنگ‌های خود استفاده می‌کنند، ساخته شد.

کلاشینکف AKV-521 برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۲۰ از طریق شبکه های اجتماعی در نسخه نیمه خودکار که برای بازار غیرنظامی طراحی شده بود، معرفی شد.

کلاشینکف AKV-521 بر پایه سیستم اصلی کلاشینکف AK ساخته شده است، اما با بسیاری از ویژگی های مدرن.

AKV-521 که توسط تیمی به رهبری والنتین ولاسنکو طراحی شده است، در نظر گرفته شده است تا اسلحه ای ماژولا(قابل تکه تکه شدن) چند کالیبره را در اختیار کاربران قرار دهد

نو آوری جدید در کلاشینکف AKV-521 چیست؟ 

مشکل  ذاتی اسلحه کلاش از  نوع AK-47 – عدم وجود یک ریل پایدار برای نصب اپتیک های مدرن LPVO و ابزار مختلف بود.

برای دستیابی به این هدف، کلاشینکف AKV-521 با طرح اولیه مشابه سلاح هایی مانند SIG SG 550 یا FN FNC طراحی شده است.

این بدان معنی است که به جای گیرنده U شکل سنتی با پوشش بالایی قابل جدا شدن، AKV-521 اکنون دارای گیرنده بالایی مجزا با رویه جامد، و گیرنده پایینی است که ماشه و مجله را در خود جای داده است.

با توجه به ماهیت ماژولار اسلحه، برنامه ریزی شده است که با گیرنده های اضافی اضافی با لوله های بالایی ارائه شود که امکان تغییر کالیبر یا پیکربندی سریع را فراهم می کند.

تا لحظه نگارش این مقاله، کارابین کلاشینکف AKV-521 قرار است تا اواسط سال ۲۰۲۱ وارد تولید سریال اولیه شود.

این مدل در چندین کالیبر میانی محبوب مانند ۵٫۴۵x39mm، ۵٫۵۶x45mm و ۷٫۶۲x39mm و با دو طول لوله استاندارد ۴۱۵ میلی متر و کوتاه ۳۴۵ میلی متر عرضه خواهد شد.

کلاشینکف AKV-521
کلاشینکف AKV-521 با لوله کوتاه ۵٫۵۶ میلی متری

 

شاید مایل به مطالعه بیشتر باشید : مفهوم دسته بندی PDW (تفنگ دفاع شخصی) چیست؟

 

سیستم مسلح سازی AKV-521

 

کلاشینکف AKV-521 از یک سیستم گازی سنتی مانند دیگر اسلحه های خودکار  کلاشینکف استفاده می کند. پیستون یا همان ابزار شاتر  چرخنده با دو پین طراحی شده

مکانیزم Rotating_Boltتغییر بنیادین این نمونه از کلاش نسبت به نمونه های دیگر آن  تغییر چیدمان سنتی سیستم مسلح سازی   است که دسته شارژ(گلنگدن) به سمت چپ  منتقل می شود و برای جداسازی قابل جدا شدن است.

روپوش سیستم مسلح سازی AKV-521

 

 

شیار دسته گلنگدن توسط یک پوشش گرد و غبار فنری پوشانده شده است، مشابه آنچه در تفنگ FN FNC یا IWI Galil ACE استفاده می شود.

روپوش سیستم مسلح سازی AKV-521

سیستم تخلیه گاز AKV-521:

 

با لوله گاز ثابت جوش داده شده به روپوش بالایی و با ابزار تعمیر و نگهداری قابل جابجایی در جلو، مانند سیستم تخلیه گاز تفنگ کلاشینکف AK-12 عمل میکند.

روپوش های  بالایی و پایینی هر دو از فولاد فشرده شده ساخته شده اند. روپوش بالایی لوله از ورق فولادی به ضخامت ۱٫۵ میلی‌متر تشکیل شده است که لوله گاز برشکاری و ماشینکاری شده در قسمت ابتدای آن ثابت شده است.استحکام اضافی توسط ریل های حامل پیچ و پل متقاطع عقب که در داخل گیرنده سنجاق شده است، تامین می شود.

بخش پایین سیستم ماشه (Lower receiver) اسلحه AKV-521 بر اساس سلاح AK-12 با تغییرات لازم در جلو و عقب ساخته شده است.گیرنده های بالا و پایین توسط دو پین متقابل به هم متصل می شوند.

شاید مایل به مطالعه بیشتر باشید : معرفی کامل سلاح ضد زره Panzerfaust آلمانی

سیستم ماشه (Lower receiver)

 

سیستم ماشه شبیه به سایر تفنگ های AK ساخت روسیه است،اما گلنگدن به گونه ای اصلاح شده است که دوطرفه  باشد و از اهرم کوتاه تری در سمت راست اسلحه و یک اهرم اصلی در طرف چپ اسلحه تشکیل شده

کلاشینکف AKV-521 دارای ریل فوقانی است، همچنین دارای یک ریل یکپارچه پیکاتینی در بالا است که سکوی پایداری را برای دستگاه اپتیکی مختلف ارائه می دهد.

شکاف درجه  برای تفنگ های تولیدی بر اساس پیکربندی AK-19 خواهد بود با پایه جلویی(مگسک) کلاهدار روی بلوک گازی و دید قابل تنظیم نوع دهانه (دیوپتر) در پشت ریل بالایی خواهد بود. سایر ویژگی‌ها عبارتند از:

  • شعله پوش با قابلیت[muzzle compensator] که به صورت رزوه ای بر روی لوله سلاح نصب میشد از نوع  M14x1LH
  • محافظ لوله ی ازادی که ، که  از تفنگ AK-12 الهام  گرفته شده است.
  • قنداق اسلحه که در تماس مستقیم با شانه است از پلیمر مقاوم در برابر ضربه ساخته شده است، می توان طول آن را تنظیم کرد و در صورت نیاز به سمت چپ تا کرد.

شاید مایل به مطالعه بیشتر باشید : معرفی سلاح تک تیر انداز ضد تجهیزاتDenel NTW-20

اسلحه به گونه ای طراحی شده است که با انواع  خشاب های نوع AK در کالیبرهای مربوطه سازگار باشد.

سری های صادراتی در کالیبر ۵٫۵۶x45 میلی متری را می توان با اندازه کوچکتر بدنه ماشه (lower receiver) مثل اسلحه AR-15 به خوبی عرضه کرد.

کلاشینکف AKV-521 اسلحه همه کاره

بر اساس اطلاعات موجود، تفنگ AKV-521 جدید دارای ویژگی های متمایزی است که مهمترین آنها امکان استفاده از بیش از یک لوله با کالیبرهای مختلف است که آن را به سلاحی کاربردی برای مقاصد نظامی و حتی برای اهداف نگهبانی غیرنظامی تبدیل می کند. حفاظت از تاسیسات یا برای شکار و…

این تفنگ دارای یک “قنداق” ساخته شده از پلاستیک بادوام بود که می‌توان آن را تا کرد یا متناسب با نگهدارنده آن تنظیم کرد و همچنین مجهز به ریل‌های مخصوص برای نصب لوازم جانبی خارجی مانند چراغ یا اپتیکی بود.

کلاشینکف آن را با ژورنال های پیکاتینی عرضه می کرد که ۱۰ گلوله کالیبر (۵x45x39) یا ۲۲۳ گلوله Rem را در خود جای می داد.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
گرد آورنده
مجاهده NZ -مجله خبری مقاومت
منبع
المیادینModernfirearms

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا