تکنولوژی نظامی

نیروهای ویژه فاتحین بی نظیر در عرصه جهانی

فرمانده یگان ویژه فاتحین وقت سید محمود هاشمی گفت:یگان ویژه فاتحین که در سال ۷۸ و با همت شهید مجید فتحی نژاد و بسیجیان غرب تهران در ناحیه مقداد و تحت عنوان یگان عملیات ویژه هوابرد ایجاد شد، امروز به یکی از رده های سازمان رزم سپاه بدل شده به صورتیکه هم اکنون علاوه بر تهران تمامی استانهای کشور نیز دارای چند گردان فاتحین هستند.

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در تاریخ ۳۰ مهر سال ۹۵ و در یادواره شهدای مدافع حرم فاتحین، با بیان لزوم گسترش فاتحین در کل کشور، گفته بود «افتخار یگان فاتحین این است که هر تلاشی که می‌کند، داوطلبانه است.»

خبرنگار | کمی در باره نحوه شکل گیری و تاسیس یگان فاتحین بفرمایید و اینکه این یگان با چه اهدافی تشکیل شد و امروز چه وظایفی برعهده دارد؟

در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۷۸ یک نیازی در مجموعه امنیتی بسیج مشهود بود آن هم این بود که نیروی آموزش دیده منسجم متمرکزی در بسیج وجود نداشت.

تصمیم بر این شد که گروهی از بچه هایی که پای کار بودند دور هم جمع شوند و با مسئولیت استاد شهید مجید فتحی نژاد که در آن مقطع فرمانده پایگاه ما هم بودند کار آموزش نیروها را شروع کردیم.

فتنه78

کانال تلگرام اخبارجبهه مقاومت

تقریبا از پایان سال و زمانیکه فتنه ۷۸ تمام شد این کار شروع شد و از حوزه های ناحیه مقداد و غرب تهران که در آن زمان ناحیه بزرگی هم بود، از بین نیروهایی که توانمندی داشتند تست های لازم گرفته شد و جذب نیرو صورت گرفت و در حد یک گردان نفرات سازمان دهی شدند.

بعد از حمله آمریکایی ها به عراق که موضوع رزمایش های سپاه مطرح شد و در ابتدا رزمایش های عاشورا و بعد هم رزمایش های پیامبر اعظم اجرا شد، در همه رزمایش ها گردانهای ما حضور داشتند.

این روند ادامه پیدا کرد تا فتنه ۸۸ در فتنه سال ۸۸ بچه های ما خیلی خوب عمل کردند و فاتحین در تهران یکی از یگان‌های زبانزد بود و خیلی از رده های سپاه فکر نمی کردند که یک یگان بسیجی با این انسجام خیلی خوب بتواند کار انجام دهد. ما آن موقع ۴ گردان در تهران بودیم و خیلی از دانشکده های سپاه در خواست می کردند که فرمانده گردانهای ما بروند آنجا و برای آنها تجربیات ماموریت های موفق را تشریح کنند.تقریبا ما ماموریت ناموفق نداشتیم لذا از ما درخواست می کردند که تجربیاتمان را در اختیار آنها قرار دهیم.

بعد ها در حوزه هوایی، فاتحین یگان هوایی بسیج را راه اندازی کرد که خیلی از بسیجی هایی که استعداد داشتند تا در موضوع هوایی پیشرفت کنند اما تمکن مالی این کار را نداشتند، در اینجا بتوانند آموزش ببینند. خیلی از بچه های توانستند دوره ها را بگذرانند و گواهینامه بگیرند و حتی در صنعت هوانوردی استخدام و مشغول بکار شوند که این موضوع هنوز هم ادامه دارد.

شاخص ترین ماموریت فاتحین ماموریت سوریه و مدافعان حرم بود که ما اولین رده بسیجیانی بودیم که وارد کشور سوریه شدیم و افتخار مدافع حرم بودن نصیب بچه‌ها شد. عملیات های خیلی موفق و با کارایی خیلی بالا در آنجا اتفاق افتاد که مورد استقبال بچه های نیرو قدس سپاه هم قرار گرفت. از آنجا نهضتی بودن و مدافع حرم بودن فاتحین شکل گرفت. نتیجه دو دهه تلاش های بچه ها این بود که مهر مدافعان حرم روی پیشانی فاتحین بنشیند. رده های مختلفی در سوریه حضور داشتند ، اما همه تا اسم فاتحین را می شنوند می گویند مدافع حرم.

فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع)

یگان ویژه فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران نیز در سال ۱۳۸۰ با انجام آموزش‌های تخصصی شکل گرفت و پس از گذشت مدت کوتاهی، به یکی از حرفه‌ای‌ترین‌ یگان‌های ویژه تبدیل شد. تا پیش از آغاز حمله گروهک‌های تکفیری به سوریه و عراق و به دنبال آن کمک مستشاری برای دفاع از حرم‌های مطهر اهل بیت(ع) در این دو کشور، شاید عده کمی از مردم، نام «یگان ویژه فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران» را شنیده بودند.

آموزش نیروهای فاتحین

 

یگان فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران، در ابتدا با تدریس و مربی‌گری اساتیدی شکل گرفت که هر کدام نفرهای اول کشور در رشته‌های تخصصی خود بودند.

یگان فاتحین
شهید احمد مایلی که در سال ۹۵ در ایرانشهر و نقطه صفر مرزی بر اثر یک سانحه به شهادت رسید

شهید «احمد مایلی»که مدتی فرمانده گردان هوایی یگان ویژه صابرین نیروی زمینی سپاه بود و در سطح نیروهای مسلح یکی از زبده‌ترین اساتید سقوط آزاد و پرواز با هواپیمای فوق سبک به شمار می‌رفت، از جمله مربیان یگان فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع) بود. سردار «محمد ناظری» نیز که به عنوان فرمانده یگان تکاوری نیروی دریایی سپاه در تربیت و آموزش یگان‌های تخصصی و حرفه‌ای نیروی دریایی سپاه و فرماندهی یگان‌های تکاوری و هوابرد این نیرو خدمات ارزنده‌ای داشت، از جمله مربیان این یگان بود. هر دو این اساتید در سال ۱۳۹۵ به فیض شهادت رسیدند.

سطح آمادگی نیروهای یگان فاتحین

یگان فاتحین

اکنون که ۱۶ سال از عمر یگان فاتحین استان تهران می‌گذرد، نیروهای آن به نیروهایی جنگاور، آموزش‌دیده و کاملا حرفه‌ای تبدیل شده‌اند. آنها در چندین ماموریت و رزمایش، بازدهی بالای خود را نشان داده‌ و توانایی‌های خود را به اثبات رسانده‌اند. «مهدی هداوندی» فرمانده یگان فاتحین سپاه سیدالشهدا (ع) در این رابطه می‌گوید: «نیروهای فاتحین علی‌رغم طی کردن مراحل آموزشی سخت و طاقت‌فرسا، از تخصص و تجربه کافی برخوردارند و در مواقع حساس درست عمل می‌کنند. ما با وجود اینکه بسیجی هستیم ولی تخصصی کار می‌کنیم و به جرات می‌گوییم که برخی از نیروهای فاتحین معادل و نیروی هم‌طراز ندارند.»

در سال ۱۴۰۰ دو اتفاق مهم برای یگان تکاوری فاتحین رخ داد

 

اولین رزمایش یگان ویژه فاتحین سپاه محمد رسول الله(ص) با عنوان رزمایش نبی اکرم(ص) در منطقه ای به وسعت ۳۲۲ کیلیومتر مربع و حضور ۱۰۰۰ نفر از بسیجیان این یگان در منطقه عمومی شرق استان تهران برگزار شد. این رزمایش با تمرکز بر تمرین عملیات شبانه، دفاع و هجوم به مناطق ساخته شده (جنگ شهری)، کمین و تک به ارتفاع توسط گردان‌های پیاده، گردان ادوات و تخریب این یگان برگزار شد. و تیم تیراندازی تاکتیکال یگان ویژه فاتحین به منظور شرکت در مسابقات نظامی روسیه به مسکو سفر کرد.

فاتحین چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا