تکنولوژی نظامی

موشک پاوه ،موشک کروز برد بلند ایرانی با بهره گیری از هوش مصنوعی

 

بدون شک در بررسی قدروت موشکی ایران به نام پاوه بر خواهید خورد موشکی که براساس سخنان سردار حاجی زاده، ۱۶۵۰ کیلومتر برد داشته و ارتفاع پروازی آن نیز کمتر از ۵۰ متر است که همین موضوع، شناسایی و رهگیری آنرا توسط رادارها و سیستم های پدافندی به شدت سخت و مشکل خواهد کرد؛

موشک پاوه
لحظه شلیک موشک (بالا) و باز شدن بالهای موشک (پایین) – محل نصب موتور نیز مشخص است

مزیت عملکردی موشک کروز به بالستیک

مزیت عملکرد موشک های کروز به موشک های بالستیک در حرکت آنها در ارتفاع کم است سامانه های پدافندی در مشخصات خود معمولا دارای حداقل ارتفاع درگیری هستند، ارتفاعی که لازم است تا رادار شناسایی و محاسبه فاصله و ارتفاع کند و نتیجتا آتشبار هدفگیری کرده به سمت هدف قفل و شلیک کنید، در مرحله بعدی موشک های پدافندی معمولا دو مرحله ای هستند و باید از پرتابگر خارج، اوج گرفته و به سمت هدف حرکت کند، این موشک ها با پرواز در ارتفاع کم از دید رادار ها نیز مخفی خواهند ماند.

موشک پاوه

موشک‌های کروز معمولاً تمام مسیر خود را در ارتفاع بسیار پائین (برای جلوگیری از تشخیص توسط رادارهای دشمن) و با سرعت تقریباً ثابت با سرعت مافوق صوت یا نزدیک به صوت طی می‌کنند. تفاوت موشک کروز با پهپاد اینست که کروزها تنها به عنوان یک سلاح استفاده می‌شوند و کلاهک جنگی بخشی از بدنه آن‌ها است.

تصاویر منتشره از این موشک نشان می داد، پاوه از بال‌های جمع‌ شونده روی بدنه خود استفاده می‌کند و موتور این موشک کروز نیز خارج از بدنه بوده و روی قسمت بالایی آن قرار دارد. به همین خاطر، حداقل از نظر ظاهری، پاوه به دو دلیل بالهای بازشونده از روی بدنه و موتور بالای بدنه، از سایر موشکهای کروز ضد اهداف زمینی رونمایی شده تا امروز ایرانی، متفاوت است. ضمن آنکه در تصاویر منتشر شده، موشک از پرتابگری با یک کنیستر جعبه ای شلیک میشود که کوچک و سریع بوده و دارای پرتابگر یک فروندی است. با توجه به این تصاویر به مزیت دیگری از این موشک می رسیم، اندازه کوچک پرتابگر و تحرک بالای آن است.

استفاده از این گونه پرتابگرها، بقاء پذیری این سامانه را شدیدا افزایش داده و این قابلیت را به آنها می دهد که بتوانند به سرعت به شلیک اقدام کرده و سپس با سرعت بالا از هر منطقه شلیک خارج شوند.

موشک پاوه
دقت بالا در اصابت به هدف و پرتابگر کوچک و متحرک موشک کروز پاوه

همچنین به نظر می رسد نسبت به سومار و هویزه، محل نصب بالچه ها نیز با تغییراتی همراه شده که بیش از نمونه های قبلی، مشابه تسلیحات هوشمند هدایت ماهواره ای دورایستا است که از جنگنده ها پرتاب می شوند. وضعیت ظاهری این تصاویر و مقایسه آنها با موشکهای قبلی کروز زمینی رونمایی شده در کشورمان، حکایت از کاهش قطر موشک و در نتیجه کاهش بازتاب راداری نیز دارد. ضمن آنکه بنا بر گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه، چنین موشکهایی تبدیل به “تهدید ۳۶۰ درجه” برای دشمن شده اند که معنای آن، می تواند طی شدن مسیرهای متفاوت برای رسیدن به هدف توسط این موشک باشد یعنی پیش از رسیدن به هدف، به میزان مورد نیاز گردش کرده و از سمت دیگری به هدف حمله کند،بالهای جمع شونده در موشک پاوه حداقل در امکان پرتاب از لانچرهای چند فروندی و حجم پرتاب بیشتر را نیز تسهیل خواهد کرد، همچنین تاثیرات مهمی روی مدل های هواپرتاب این محصول خواهد داشت.

یکی دیگر از قابلیت های موشک های کروز که احتمالا در “پاوه” نیز قابل استفاده است، توان این موشک ها در حمله دسته جمعی و ارتباط با یکدیگر در زمان حمله است. در این روش، یکی از موشک ها در نقش رهبر دسته موشک های مهاجم وارد عمل شده و سایر موشک ها را هدایت می کند. در صورت لزوم یک یا چند فروند از موشک های مورد نظر توسط رهبر دسته به جلو ارسال شده و در حقیقت طعمه قرار می گیرند تا راه برای اصابت دقیق سایر موشک ها باز شود.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا