تکنولوژی نظامی

موشک هایپر سونیک ایرانی زهیر /نقطه زن و ویرانگر

 

موشک بالستیک رعد ۵۰۰ که بعدا به سبب استفاده از موتور کامپوزیتی زهیر ، خودش نیز به همین عنوان نام گذاری شد ، احتمالا در حال حاضر مهلک ترین سلاح معرفی شده ایران برای حمله به نقاط حساس و سایت های پدافندی در همسایگی خود است.

این موشک هایپرسونیک درحدود ۱۸۰۰ کیلوگرم وزن دارد و با طول ۷٫۴ متری ، قابلیت شلیک سه و شش فروندی از حامل های جدید را داراست.

 

بدنه و موتور کامپوزیتی ، طراحی بالک های کنترلی سرجنگی در راستای بالک های ثابت انتهایی ، سطح مقطع راداری موشک را کاهش داده و وزن آن را به نصف فاتح ۱۱۰ نسل چهار رسانده است.

قابلیت مانور و هدایت تا لحظه اخر موشک زهیر

نرخ شتاب فوق العاده موشک باعث می شود که در زمان کوتاه تری به ماکزیمم سرعت خود رسیده و کلاهک از بدنه جدا شود ، بدین ترتیب کلاهک این موشک قطعا در زمان ورود به محدوده آتش پدافندی دشمن بدون بدنه خواهد بود و صرفا کلاهک آن که تا لحظه اصابت هم قابلیت مانور و هدایت دارد به سمت هدف شیرجه می رود.

کانال تلگرام اخبارجبهه مقاومت

موشک بالستیک زهیر در طول مسیر خود از جو خارج میشود و رسیدن به ماکزیمم سرعت ۷ ماخ برای آن قطعی است.

برای رسیدن به ماکزیمم برد ۵۰۰ کیلومتری این موشک فقط به ۴ الی ۵ دقیقه زمان بعد از شلیک نیاز دارد!

سابقه سیستم کلاهک جداشونده موشک های برکان H2  در جنگ یمن

طی مدت اخیر که حداقل برای دو سه مورد نیروهای انصارالله  یمنی از موشک بالستیک با کلاهک جدا شونده علیه عربستان استفاده کردند ( احتمالا تکنولوژی کلاهک جداشونده که برای قیام در داخل توسعه داده شده و در یمن از طریق موشک برکان H2 در سطح نازل تری مورد استفاده قرار میگیرد) ، آنچه که در فیلم های پخش شده حداقل مشاهده شده ، شکست مطلق برای سامانه های پدافندی برای مقابله با کلاهک جداشونده بالستیک تک موردی بوده است.

 

با وجود اینکه در این تقابل های میدانی حتی شلیک ها از سامانه پاتریوت با موشک های PAC-3GEM نیز انجام شده است که تخصصی ضد بالستیک و با قابلیت hit to kill می باشند.

موشک زهیر

در نهایت موشکی مثل رعد ۵۰۰ یا همان زهیر در مدت کوتاهی با زمان آماده سازی کم و نرخ شلیک بالا می تواند تمام نقاط حساس و سایت های پدافندی در همسایگی نزدیک ایران خصوصا آن کشور ها و نیرو هایی که توان تهاجم هوایی کافی برای سرکوب سایت های شلیک این موشک و حتی سیستم های پدافندی تخصصی ضد بالستیک مثل پاتریوت با موشک پک ۳ یا تاد برای مقابله با آن را ندارند ، در همان روز اول می تواند به کابوس مطلق تبدیل شود.

ابعاد میزان خسارت ناشی از برخورد سر جنگی موشک زهیر با هدف

ضربه خوردن از یک سلاح دور ایستای هایپرسونیک که هیچ ظرفیت مقابله با خود آن یا سرکوب محل شلیکش برای طرف مقابل وجود ندارد ، یک امر اجتناب ناپذیر است و حتی با اطمینان پذیری ۸۰ درصد در نرخ شلیک هم یک سلاح ویران کننده برای جنگ در همسایگی است. موردی که امیدواریم هیچوقت پیش نیاید.

منبع


نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. به قول آقا دورون یکه تازی آمریکایها سر اومده و اگه یکی بزنن ده تا میخورن ،، نوش داداش،،،نوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا