تکنولوژی نظامی

موشک بالستیک Trident D5 یا Trident II 

موشک بالستیک UGM-133A Trident II  یا  Trident D5 موشکی است بالستیک و قاره پیما که  از زیردریایی پرتاب می شود.که البته یک نسخه بهبود یافته از Trident C4 قبلی با بار، برد و دقت بیشتر است.

این موشک اولین بار در سال 1990 رونمایی شد و تحقیق و توسعه موشک ها توسط ایالات متحده و انگلستان به طور مشترک انجام شده . موشک های Trident II آمریکا توسط 14 زیردریایی کلاس اوهایو حمل می شوند در حالی که موشک های انگلیسی توسط 4 زیردریایی کلاس ونگارد حمل می شوند.

برد موشک Trident II با بار کامل 7800 کیلومتر و با بار کاهش یافته 12000 کیلومتر است. اگرچه موشک Trident II در مقایسه با سایر موشک‌های قاره پیما بیشترین برد را ندارد اما زیردریایی‌های مجهز به این موشک‌ها همیشه می‌توانند به اهداف خود نزدیک شوند تا به اصطلاح برد شلیک خود را کاهش دهند.

 Trident D5

هر موشک تریدنت  ایالات متحده می تواند تا 14 کلاهک با قدرت 475 کیلو تن را حمل کند. اگرچه توافقنامه START I این تعداد را به 8 کاهش داد.

نوشته های مشابه

Trident II موشکی تقریبا دقیق است و  دارای دامنه خطای حدود 90 متر است. موشک تریدنت  توسط سیستم astro-inertial navigation system یا “سیستم ناوبری اختر-اینرسی”  بر روی هدف هدایت می شود، اما می تواند به روز رسانی های GPS را نیز دریافت کند.

موشک Triden II نه تنها دارای برد چشمگیر، محموله عالی و بسیار دقیق است.بلکه  یکی دیگر از مزیت های مهم Trident II نسبت به سایر موشک های بالستیک این است که از زیردریایی پرتاب می شود.

شایان ذکر است که ایالات متحده آمریکا با ناوگان خود بیشتر مناطق آبی جهان را پوشش میدهد. این به ناوگان  آمریکایی اجازه می‌دهد تا در گشت‌های اقیانوسی خود شناسایی نشوند.

این ICMB ها را بسیار کشنده می کند. در عین حال، مواضع موشک های بالستیک مستقر در سیلو شناخته شده است و هدف موشک های هسته ای متخاصم قرار می گیرد. ولی زیر دریایی ها متحرک و قابل جابه جایی هستند.

بنابراین، زیردریایی‌های بالستیک با موشک‌های Trident II، پس از حمله به کشور، احتمال زنده ماندن در اولین حمله را دارند.

برنامه ریزی شده است که نسخه های ارتقا یافته موشک های Trident II تا سال 2042 در خدمت باقی بمانند.

aerocontact


شاید مایل به مطالعه بیشتر باشید :موشک بالستیک مایل پرتاب حاج قاسم/+مشخصات

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا