تکنولوژی نظامی

مهمات هوا انفجاری”Air Burst”

مهمات Air Burst یا معادل فارسی آن “هوا انفجاری” دسته ای از مهمات مدرن هستند که از گلوله های ۵.۵۶ میلیمتری سلاح های تهاجمی تا توپ های کالیبر سنگین مانند مهمات توپ ۴٠ میلیمتری برجک نفربر رزمی LAV مورد استفاده قرار می گیرد.

در انفجار در هوا یا انفجار هوایی به جای تماس با هدف یا زمین در بالای سر هدف چاشنی انفجاری در بالای سر هدف منفجر میشود مزیت اصلی این تسلیحات پراکنده کردن میزان مشخص ترکش در یک دامنه خاص و به طور مساوی برای تخریب موثر است.

ساختار این سلاح مبتنی بر ترکش شوندگی در اسمان هدف است تا خسارات را بیشتر کند این مهمات به صورت ترکش شونده شلیک میشوند میتوانند شعاع هدف را پر از ترکش های مؤثر کند که اگرچه بر علیه نفرات موثر است اما تاثیری در زره های مدرن ندارد.

این سیستم امروز موجب شده تقریبا جایگاه خاکریز و کانال در تعاریف نظامی از بین برود چرا که هیچ حفاظی در برابر ترکش های این مهمات که در درون خاکریز منفجر می شوند به کاربر ارائه نمی دهد.

مهمات هوا انفجاری

از انجای که در جهت کاهش تاثیر هر سلاحی سلاح و تجهیزات دیگری برای حضور در میادین نبرد توسعه پیدا میکند در جهت کاهش تاثیر این تسلیحات نیز دکترینی توسط ایران تهیه شده که ظاهرا توسط روسها نیز مورد تائید قرار گرفته.

برای اولین بار در جنگ داخلی سوریه برای کاهش اسیب انفجار های خودروهای انتحاری از موشک های ضد زره موجود در زاغه مهمات های ارتش سوریه مانند موشک های هدایت شونده ضد تانک | ATGM نظیر کورنت ، کونکورس ، مالیوتکا و … استفاده شد که تاثیر خوبی در انهدام این ادوات قبل از نزدیک شدن به محل های تجمعات داشت.

این موشک های ضد زره به سادگی در تعداد بالا توسط نیرو حمل و شلیک میشوند اگرچه نمیتوان جلوی مهمات Air Burst را گرفت اما میتوان با انهدام نفربر های رزمی که توانایی شلیک این مهمات را دارند از منسوخ شدن سیستم دفاع سنگری جلوگیری کرد.

 

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا