تکنولوژی نظامی

مهمات برش خورده M-829A4 در کنار تانک آبرامز.

این مهمات مخصوص شلیک از توپ ۱۲۰ میلیمتری تانک آبرامز توسعه یافته است. البته قابلیت شلیک از همه توپ های ۱۲۰ میلیمتری غربی را دارد.

مهمات M-829A4 پنجمین نسل پرتابه های زره شکاف با هسته اورانیوم ضعیف شده می باشد و درحال حاضر قویترین پرتابه ضدزره در جهان نیز میباشد.

میزان توانایی نفوذ این پرتابه رسما منتشر نشده است. اما از آنجایی که این پرتابه برای مقابله با آخرین نسل تانک ها و زره های روسیه و چین توسعه یافته است ، به احتمال قریب به یقین دارای توان نفوذ بیش از ۱۰۰۰ م م در فاصله ۲۰۰۰ متری میباشد و عملا توان نفوذ به زره تمامی تانک های عملیاتی جهان را دارا میباشد.

هر تیر مهمات M-829A4 حدود ده هزار دلار قیمت دارد.نسل قبلی این پرتابه ها ، یعنی M-829A3 دارای قدرت نفوذ ۸۵۰ میلیمتر و سرعت دهانه ۱۸۰۰ متر بر ثانیه بود. اما در نسخه A4 این مهمات سرعت دهانه ۲۰ درصد افزایش یافته است.

 

پرتابه انرژی جنبشی با هسته اورانیومی خانواده M-829 در دهه ۱۹۸۰ در صنایع جنرال دینامیکز آمریکا به منظور استفاده در تانک های آبرامز طراحی شد. در جریان جنگ خلیج فارس تانک های آبرامز از مدل A1 این پرتابه استفاده کردند و شمار زیادی از تانک ها و خودروهای زرهی ارتش عراق توسط این پرتابه ها که از تانک های آبرامز شلیک میشدند ، نابود شدند.

مدل A1 دارای قدرت نفوذ ۶۲۰ میلیمتر در فاصله ۲۰۰۰ متری بود. ارتش آمریکا درجریان اشغال جنوب عراق و همچنین پس از اتحاد دو آلمان ، به زره کنتاکت ۵ دست پیدا کرد. آزمایش های ارتش آمریکا نشان داد که اگر یک تانک به زره کنتاکت ۵ مجهز باشد ، پرتابه M-829A1 قادر به نفوذ در آن نخواهد بود.

از این رو ارتش نمونه جدیدتر این مهمات با نام M-829A2 را طراحی کرد که بطور مخصوص برای مقابله با تانک های مجهز به زره کنتاکت ۵ طراحی شده بود.

نمونه A2 دارای قدرت نفوذی بیش از ۷۵۰ میلیمتر بود و به خوبی قادر بود تانک های مجهز به زره کنتاکت ۵ را نابود کند. زره کنتاکت ۵ دارای حدود ۲۵۰ الی ۲۸۰ میلیمتر مقاومت زرهی در برابر پرتابه های انرژی جنبشی و ۶۵۰ میلیمتر در برابر پرتابه های انفجاری بود.

از این رو مهمات A2 بخوبی می توانست زره کنتاکت ۵ را بی اثر کند.ارتش آمریکا در دهه بعد مدل M-829A3 را نیز طراحی کرد که دارای قدرت نفوذ بیش از ۸۵۰ میلیمتر بود.

هدف از طراحی این مهمات این بود که روس ها درحال طراحی زره های جدیدی برای تانک های خود بودند (کاکتوس و رلیکت) و ارتش آمریکا نگران کارایی مهمات A2 بر روی زره های جدید بود. از این رو مدل A3 این مهمات را به منظور مقابله با نسل جدید زره های واکنشگر روسی توسعه داد.

در نهایت ارتش آمریکا از سال ۲۰۱۱ طراحی جدیدترین نسل این مهمات با نام M-829A4 را آغاز کرد که دارای توان نفوذ در بیش از ۱۰۰۰ میلیمتر را دارد و توانایی تانک های آبرامز برای غلبه بر تمامی تانک های عملیاتی جهان را تثبیت میکند. این مهمات از سال ۲۰۱۶ وارد تولید انبوه شده و هم اکنون در کنار پرتابه های مدل A3 اصلی ترین مهمات زره شکاف تانک های آبرامز ارتش آمریکا به شمار میروند.

 

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا