تکنولوژی نظامی

سامانه موشکی زمین به هوای SA-8 Gecko 9K33 OSA

سامانه موشکی روسی اوسا  ۹K33 OSA با کد شناسایی SA-8 Gecko ناتو یک سامانه موشکی زمین به هوا تاکتیکی بسیار متحرک، در ارتفاع کم و کوتاه برد است.

“۹K33” کد شناسایی شرکت سازنده یعنی GRAU (ГРАУ) است که بخشی از وزارت دفاع روسیه است. برنامه توسعه با بازطراحی های عمده موشک و پرتابگر  مورد نیاز طولانی شد.

SA-8 Gecko برای دفاع از سربازان در راهپیمایی و نبردهای کلاسیک و پیشروی ها در عمق خطوط دفاعی دشمن  و همچنین تأسیسات استراتژیک زمینی در برابر حملات هوایی در نظر گرفته شده است.

این سامانه جهت رهگیری پرنده های بدون سرنشین یا حتی جنگنده ها و بالگرد ها کاربرد دارد.

همه نسخه‌های SA-8 Gecko دارای پرتابگر و وسایل نقلیه رادار (TELAR) یکپارچه ۹A33 هستند که می‌توانند هواپیما را به طور مستقل یا با کمک رادارهای نظارتی هنگ شناسایی، ردیابی و درگیر کنند.

انواع سامانه های دفاع موشکی اوسا

 

سیستم پدافندی SA-8 Gecko

سامانه پدافندی 9K33 OSA
این دو سیستم پدافندی روسی اوسا ۹K33 Osa SAM غنیمتی نبرد اوکراین که احتمالا قابلیت تحرک خود را از دست داده اند و توسط نیروهای روسی رها شده اند توسط یک شرکت حمل و نقل برای حمل و نقل به پایگاه ارتش اوکراین منتقل میشوند،

با کد شناسایی ناتو  “۹K33 OSA” مراحل طراحی و توسعه خود را از سال ۱۹۶۰آغاز کرد و در سال های ۱۹۷۱ و ۱۹۷۲ با چهار موشک ۹M33 بر روی یک(TELAR) که مخفف transporter erector launcher and radar و به معنای “بانی حمل کننده رادار و پرتابگر”  ساخته شد حداکثر برد این سامانه  ۱۲ کیلومتر اعلام شد

 

سامانه دفاع هواییSA-N-4 Gecko

 

با کد شناسایی ناتو”۹K33M OSA-M”در همان سال ۱۹۷۲ معرفی شد و نسخه دریایی این سیستم با دو موشک ۹M33M روی پرتابگر چرخشی جمع شونده Zif-122 به روزرسانی شد.

 

9K33M OSA-M
9K33M OSA-M

از این نوع بر روی رزمناوهای موشک انداز  کلاس کارا، رزمناوهای کلاس کیف و همچنین کلاس های کیروف، اسلاوا و کریواک روسی نصب شده است.

 

سامانه پدافندی “SA-8B Gecko Mod-0″

 

سامانه پدافندی 9K33M2 OSA-AK
9K33M2 OSA-AK

با کد شناسایی ناتو”۹K33M2 OSA-AK”در سال ۱۹۷۵ با پرتابگری شش موشکی معرفی شد که موشک های آن  مهر و موم شده اند یعنی نیاز به نگهداری و رسیدگی خاصی ندارند.

 

سامانه موشکی SA-8B Gecko Mod-1

9k33m3 OSA-AKM
9k33m3 OSA-AKM

با کد شناسایی ناتو “۹K33M3 OSA-AKM” در سال ۱۹۸۰ با حداکثر برد ۱۵ کیلومتر و حداکثر ارتفاع  ۱۲ کیلومتری در ادامه به روز رسانی قبلی بهبود یافت

سامانه موشکی”Osa-AKM”

سامانه پدافندی Osa-AKM
Osa-AKM

نسخه ارتقا یافته”SA-8B Gecko Mod-1″ صادراتی به لهستان و جمهوری چک است که به روز رسانی های محلی را روی این سامانه انجام داده اند.اکثر سیستم‌های OSA-AKM دارای آنتن IFF هستند.

 

انواع موشک SA-8 Gecko

SA-8 Gecko مجهز به ۶ موشک آماده شلیک است که بر روی سقف خودرو نصب شده است. این موشک ها توسط سیستم هدایت رادیویی هدایت می شود. سکوی بارگیری می تواند ۲ تا ۶ موشک هدایت شونده را حمل کند.

 

موشک۹M33M2

برد درگیری برای موشک SA-8 Gecko تقریباً ۲ تا ۹ کیلومتر و ارتفاع درگیری بین ۵۰ تا ۵۰۰۰ متر است. موشک ۹M33M2 “Osa-A” برد را بین ۱۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ متر و ارتفاع درگیری را تا ۲۵ تا ۵۰۰۰ متر افزایش  می دهد.

موشک ۹M33M3

موشک ۹M33M3 ارتفاع درگیری را تا ۱۰ تا ۱۲۰۰۰ متر افزایش می دهد و به همین دلیل می تواند بیشتر پرواز کند (حدود ۱۵ کیلومتر ) اما این سیستم به دلیل عوامل دیگر قادر به درگیری با اهداف در بردهای طولانی تر نیست.

سیستم راداری SA-8 Gecko

رادار اصلی کنترل آتش متشکل از یک آنتن نظارتی دوار بیضوی است که در بالای آرایه نصب شده است و در باند H (6 تا ۸ گیگاهرتز) کار می کند و دارای برد اکتساب ۳۰ کیلومتری در برابر بیشتر اهداف است.

آنتن درگیری باند J پالسی بزرگ (۱۴٫۵ گیگاهرتز) در زیر آن در مرکز آرایه نصب شده است و حداکثر برد ردیابی حدود ۲۰ کیلومتر دارد.

در دو طرف آنتن رادار ردیابی یک آنتن بشقاب سهموی باند J کوچک برای ردیابی موشک نصب شده است. در زیر آن یک آنتن دایره ای کوچک وجود دارد که یک پرتو جذب باند بالا را برای جمع آوری موشک در مدت کوتاهی پس از پرتاب ساطع می کند.

آنتن های نهایی در آرایه دو آنتن مستطیلی سفید کوچک هستند که یکی در دو طرف آرایه در کنار باند I نصب شده است. اینها برای اتصال فرمان به موشک استفاده می شوند.

نیروی محرکه SA-8 Gecko

شاسی یک طراحی شش چرخ با نام BAZ-5937 است. این شاسی بر اساس طراحی های قبلی شوروی V A Grachev در کارخانه خودروسازی لیخاچف در مسکو توسعه یافته است

SA-8 Gecko با موتور دیزلی ۵D20 B-300 با قدرت ۳۰۰ اسب بخار ۲۰۰۰ دور در دقیقه و یک توربین گازی که به عنوان یک واحد قدرت کمکی خود برد جاده ای حدود ۵۰۰ کیلومتری دارد.

ظرفیت حمل SA-8 Gecko

کابین راننده در جلوی خودرو دارای دو صندلی برای  راننده و فرمانده است که از طریق دریچه ای در سقف به آن دسترسی دارند. هیچ دریچه ورودی یا خروجی دیگری روی خودرو تعبیه نشده

تجهیزات جانبی

وسیله نقلیه SA-8 Gecko کاملاً آبی خاکی است و مانند دیگر محصولات شوروی به طور سنتی توسط دو جت آب در عقب بدنه در آب به حرکت در می آید. قبل از ورود به آب، یک پره تزئینی، که در صورت عدم استفاده بر روی صفحه glacis تا می شود، در جلوی بدنه نصب می شود.

این وسیله نقلیه مجهز به فیلتر هوا و سیستم NBC با فشار بیش از حد به همراه سیستم های حمایتی بقا برای فرمانده و راننده است.

SA-8 Gecko در هواپیمای حمل و نقل Il-76 قابل حمل است.

ترکیب رزمی یگان های SA-8 Gecko

هر یگان دارای چهار وسیله نقلیه پرتاب کننده SA-8 SPU و دو وسیله نقلیه بارگیری مجدد ۹T217BM2 TZM است که هر کدام دارای ۱۲ گلوله آماده بارگیری مجدد هستند.

TZM ها توسط ۲۴ کامیون باری ZIL-131 (6 × ۶) پشتیبانی می شوند که به عنوان یک حمل کننده ایمن موشک توسط شرکت حمل و نقل هنگ استفاده می شود.

واحد تعمیر و نگهداری از ایستگاه تست سیار خودکار ۹V242-1، برج تنظیم ۹V914، وسیله نقلیه تعمیر و نگهداری ۹V210M3، وسیله نقلیه ۹F372M3 SPTA-2 و شبیه ساز الکترونیکی ۹F632M برای آموزش خدمه استفاده می کند.

مشخصات سامانه پدافندی اوسا

 • تسلیحات:شش موشک ۹A33 آماده شلیک
 • کاربران: کشور الجزایر، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، بلغارستان، کوبا، جمهوری چک، اکوادور، گرجستان، یونان، هند، اردن، لیبی، لهستان، رومانی، روسیه، سوریه، ترکمنستان، اوکراین
 • وزن راه اندازی لانچر۱۲۸ کیلوگرم
 • سرعت :موشک ۵۴۰ متر بر ثانیه
 • خدمه ۵ سرباز
 • ارتفاع درگیری ۲۵ تا ۵۰۰۰ متر
 • محدوده درگیری ۱۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ متر
 • زمان بازنگری ۵ دقیقه
 • رادار کنترل و ردیابی آتش در بالای خودرو نصب شده است.
 • ابعاد
 • طول، ۹،۱۴ متر
 • عرض، ۲٫۸ متر
 • ارتفاع۴٫ ۲
 • رادار نظارتی کاهش یافت

شاید مایل به مطالعه بیشتر باشید :


https://en.missilery.info/missile/osa-m


 

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا