تکنولوژی نظامی

سامانه روسی جنگ الکترونیکPole-21

سامانه جنگ الکترونیک  Pole-21 که از سال ۲۰۱۶ به خدمت ارتش روسیه درآمده است، توانایی پوشش ۱۲۵ درجه از جناحین و ۲۵ درجه ارتفاع را داشته و در برد موثر ۲۵ کیلومتری عمل می کند؛ این سامانه که در بازه توان ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ وات فعالیت دارد قادر است با اختلال شدید در سیگنال های ارسال شده توسط ماهواره های مکان یابی، عملکرد تسلیحات یا هواگردهایی را که بر اساس مختصات ارسال این ماهواره ها عمل می کنند شدیدا دچار اخلال کند.

این سامانه متشکل از دستگاه‌های R-340RP ECM است که بر روی دکل‌های ارائه‌دهندگان خدمات تلفن همراه نصب شده‌اند، با آنتن‌های فرستنده آنها یکپارچه شده‌اند و در یک شبکه واحد جمع شده‌اند که سیگنال ماهواره ای را در مناطق بزرگ از طریق و از طریق آن مسدود می‌کند.

در عین حال، سیستم یک اشکال دارد که با روشن شدن آن علاوه بر اختلال در عملکرد تسلیحات دشمن بر روی کاربران داخلی استفاده کننده از امکانات ماهواره ای ، تاثیر می گذارد.”

دنیس کوسکوف، مدیر کل شرکت تحقیقاتی Telecom Daily می‌گوید: «مطمئناً، با نصب تجهیزات خود روی دکل‌ها، می‌توان از زیرساخت‌های ارائه‌دهندگان خدمات تلفن همراه، مانند منبع تغذیه یا از فرستنده‌های آنها، به عنوان کانال‌های کنترل پشتیبان استفاده کرد.

به گزارش روزنامه روسی ایزوستیا، ارتش روسیه سامانه تقابل الکترونیکی Pole-21را از مرکز علمی و فنی جنگ الکترونیک JSC دریافت کرده. Pole-21 برای محافظت از تاسیسات استراتژیک در برابر موشک های کروز، بمب های هوشمند و پهپاد متکی به سیستم های موقعیت یابی ماهواره ای ( GPS، GLONASS، Galileo، Beidou ) طراحی شده است.

مصاحبه اخیر ژنرال زالوژنی فرمانده ارتش اوکراین جای شکی در خصوص عملکرد قابل قبول جنگ الکترونیک روسی باقی نمی گذارد.

Pol-21
Pol-21

منبع

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا