تکنولوژی نظامی

سامانه اخلالگر قدرتمند کورال ساخت شرکت آسلسان ترکیه

کورال یک سامانه اخلالگر و پشتیبانی جنگ الکترونیک زمین پایه است که از چند سال قبل به خدمت ارتش ترکیه درآمده است. وظیفه این سامانه جمع آوری و شنود و تجسس سیگنال های دشمن و تجزیه و تحلیل آنها ، ایجاد اخلال بر روی ارتباطات دشمن ، اخلال بر روی رادارها (بالاخص رادارهای هواپایه دشمن) میباشد.

سامانه کورال در جریان عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال سوریه به طور گسترده ای بکار گرفته شد. به عنوان مثال در جریان تسخیر شهر عفرین از این سامانه برای قطع ارتباطات رادیویی مدافعان شهر استفاده میشد. و یا پس از آنکه ارتش ترکیه به نزدیکی عفرین رسید ، از سامانه های کورال به مدت دو روز برای قطع ارتباط سیم کارتها و اینترنت شهر استفاده شد (تا ارتباط شهر با دیگر نقاط به حداقل ممکن برسد)

به احتمال قریب به یقین عامل اصلی سرنگونی بمب افکن سوخو ۲۴ فنسر نیروی هوایی روسیه در سال ۲۰۱۵ (که توسط جنگنده اف ۱۶ نیروی هوایی ترکیه سرنگون شد) نیز همین سامانه جنگ الکترونیک کورال بود. ارتش ترکیه با استقرار این سامانه در نزدیکی مرزهای سوریه و روشن کردن آن و ایجاد اخلال بر روی سیستم ناوبری سوخو ۲۴ روسی ، باعث شد که بمب افکن سوخو ۲۴ روسیه مسیر خود را گم کرده و حدود ۱۵۰۰ متر وارد آسمان ترکیه شود که همین موضوع بهانه لازم برای ساقط کردن آنرا در اختیار نیروی هوایی ترکیه قرار داد.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا