تکنولوژی نظامی

دهمین تانک گران قیمت جهان Type-99ارتش خلق چین

در حالی که شرایط جنگ مدرن نسبت به روزهایی که تانک ها برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۰۰ معرفی شدند، به طرز چشمگیری تغییر کرده است، خودروهای زرهی هنوز نقش بسیار مهمی در نبرد ایفا می کنند. تانک ها چه به عنوان یک بازدارنده دفاعی و چه به عنوان یک ابزار تهاجمی، نیرویی است که هنوز می توان روی آن حساب باز کرد و می تواند مجموعه وسیعی از وظایف را در میدان جنگ انجام دهد.

حتی با پیشرفت امروزی در فناوری هواپیماهای بدون سرنشین و هوش مصنوعی، بیش از ۱۰۰ سال تحقیق و توسعه موجب ایجاد تانک های شکوهمندی شده که قائدتا گران قیمت نیز هستند وهزینه سنگینی را بر ارتش های جهان تحمیل میکنند

تعادل بین قدرت آتش بالا، تحرک مناسب و محافظت زرهی کافی میتواند تانک را به سلاح مخوفی تبدیل کند که هر خط دفاعی را در هم میشکند و در جریان پیشروی زمینی یک راهکار مناسب برای فرماندگان خواهد بود تحقیقات و توسعه تانک های کارآمد با بازدهی بالا از یک سو و ایجاد خط تولید و تولید در تعداد بالا فرایند هایی زمان بر(گاهی تا چند دهه) هستند که نیاز به هزینه های فراون دارند. اغلب تانک ها از آلیاژ هی کمیاب و کامپوزیت هی خاصی استفاده می کنند تا بهترین محافظت را در برابر تکنولوژِ های جدید در موشک های ضد زره داشته باشد، از طرفی سبکی به تانک ها اجازه تحرک بالا و چابکی میدهد.

معرفی تانک Type-99

Type99 یا ZTZ99 یک تانک اصلی میدان نبرد نسل سوم چین است. این غول زرهی جایگزینی برای نسل قدیمی این تانک، یعنی تایپ ۸۸ بود که در اواخر دهه ۱۹۸۰ معرفی شد. تایپ ۹۹ MBT اولین تانک اصلی میدان نبرد تولید نسل سوم چین بود. تایپ ۹۹ با استفاده از زره پوش کامپوزیت مدولار و شیب زره واکنشی انفجاری، توپ ۱۲۵ میلی‌متری با قابلیت شلیک موشک هدایت‌شونده ضدتانک، تحرک بالا، سیستم‌های دیجیتالی و اپتیک نشان دهنده یک تغییر به سمت نوسازی سریع یگان‌های زرهی ارتش چین است.

این تانک در سال ۲۰۰۱ وارد سرویس ارتش آزادیبخش خلق (PLA) شد. نیروی زمینی ارتش آزادیبخش خلق (PLAGF) تنها اپراتور تایپ ۹۹ است. سه نسخه اصلی از این تانک مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است که شامل نمونه اولیه تایپ ۹۸، تایپ ۹۹ و تایپ ۹۹آ می‌باشند. تولید و استفاده از تایپ ۹۹ به دلیل هزینه بالای آن کاهش یافته‌است، با این که همچنان به عنوان تانک اصلی میدان نبرد اصلی ارتش آزادیبخش خلق شناخته می‌شود

 طراحی تانک Type-99

ایده طراحی تانکی جدید ابتدا در دهه ۹۰ در جریان جنگ خلیج فارس ایجاد شد که در آن تانک های غربی تعداد زیادی از تانک های T-72 عراقی(که در آن زمان با پیشرفته ترین تانک نیروی زمینی چین یعنی Type-90 مقایسه می شد.) را منهدم کردند مقامات نیروی زمینی چین دریافتند که تانک هایشان در برابر تانک های غربی از توان کافی برخوردار نیستند و این پیش زمینه ای قدیمی برای طراحی تایپ-۹۹ شد.

 برجک تانک Type-99 برای حمل تجهیزات و مهمات بیشتر،مقداری نسبت به برجک تانک Type-90 بزرگتر است،که باعث ایجاد یک نوع خلاء و شکاف بین بدنه پایین و برجک شده، که می تواند برای حفاظت تانک خطراتی جدی ایجاد کند.

Type99
این تانک به یک سیستم دفاع فعال لیزری مجهز است و دریافت کننده اخطار می تواند مکان تانک مهاجم را معین کند.

قدرت تهاجمی تانکType-99

سلاح اصلی این تانک یک توپ ۱۲۵ میلیمتری بدون خان است. تایپ ۹۹ به یک اتولودر و خارج کننده دود و گازهای ناشی از شلیک توپ مجهز است.توپ می تواند به صورت الکترونیکی و یا هم به صورت دستی شلیک شود.لوله توپ هم می تواند ظرف یک ساعت تعویض شود.

این تانک ظرفیت حمل ۴۱ گلوله توپ را دارد و می تواند با به کارگیری لودر خودکار ۸ گلوله، و به صورت دستی۱ تا ۲ گلوله در دقیقه شلیک کند.

مهمات قابل حمل نیز شامل:APFSDS,HEAT,HE-FRAG و… می باشد، همچنین موشک ضد تانک هدایت لیزری AT-11 نیز می تواند شلیک شود.یک مسلسل ۷/۱۲ م.م ضد هوایی و یک مسلسل ۶۲/۷ م.م هم محور نیز استفاده می شود.

برخی منابع ضخامت زره این تانک را در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر تخمین می زنند.همچنین بین زره های تانک های تولیدی ابتدایی، با زره تانک هایی از این نوع که اخیرا تولید شده،تفاوت وجود دارد.
اخبار دیگری نیز وجود دارد، مبنی بر اینکه زره های اضافی روی این تانک،زره های واکنشگر (ERA) نیستند،بلکه شکلی از زره های کمپوزیتی می باشند و یکی از دلایل را بزرگی بیش از حد قطعات این زره ها می دانند.

کنترل آتش و دید

 دقت در آتش در این تانک وابسته به مسافت یاب لیزری،حسگرها و… می باشد.
فرمانده تانک نیز از ۶ پریسکوپ بهره می برد،این تانک دارای یک پردازنده کامپیوتری نیز می باشد،که می تواند اطلاعات سیستم های دید و هدایت و سنسورها را دریافت و پردازش کند.

مشخصات تانک تایپ ۹۹

نوعتانک اصلی میدان نبردMBT
کشور سازندهچین
قیمت۲٫۵ میلیون دلار
تعداد تولید شده۱۲۰۰
سرعتRoad: 76 kilometres per hour (47 mph)
(Type 99A) Off-road: 54 kilometres per hour (34 mph)
وزن۵۴ تن
طولبدون توپ ۷٫۶  با توپ ۱۱ متر
عرض۳٫۷ متر
ارتفاع۲/۲ متر
خدمه۳نفر
زرهکامپوزیت با قطعات واکنشگر(تایید نشده)
سلاح اصلییک قبضه توپ ۱۲۵mm ZPT-98 smoothbore gun 
سلاح فرعییک مسلسل ۷/۱۲ م.م ضد هوایی،یک مسلسل ۶۲/۷ م.م هم محور
موتور۱۵۰HB liquid-cooled V12 twin-turbo diesel ۳۳٫۹ litre
1,500 hp (1,119 kW)
شعاع عملیاتی۴۵۰ کیلومتر .(۶۰۰ کیلومتر با مخزن سوخت خارجی)
توان/وزن۲۷٫۷۸ hp/tonne
جدول مشخصات تانک تایپ ۹۹


روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا