تکنولوژی نظامی

تصویری از خودروی رزمی اعزامی یا EFV ایالات متحده

سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا مدت ها به دنبال ایجاد قابلیت پیاده سازی دریایی ماورای افق (beyond the horizon) و انتقال نیروها از شناورها با استفاده از خودروهای آبی/خاکی بود.

افزایش مسافت پیاده سازی، نیاز به نزدیک شدن شناورها به مناطق ساحلی را از بین برده و در نتیجه شماری از تهدیدات از جمله موشک های ضد کشتی برد کوتاه (و بعضا متوسط) و ایضا سیستم های دفاع توپخانه ای ساحلی را منتفی میسازد. لزوم اینکار دستیابی به خودرویی بود که امکان طی مسیری طولانی در دریا را داشته باشد که قطعا این مسئله از توانایی های خودروی آبی/خاکی AAV7 به دور بود در نتیجه سپاه تفنگداران جهت ساخت خودروی دوزیست با قابلیت ها و الزاماتی مشخص که مهمترین آن شروع عملیات در عمق آب ها و در فواصل از ساحل بود ، اعلام نیاز کرد.

با توجه به این مسئله پروژه ای کلید خودرو که چندین طرح در آن مطرح گردیدند. در نهایت طرحی با نام خودروی ضربتی آبی/خاکی پیشرفته به اختصار AAAV مورد قبول قرار گرفت. این طرح بعد ها به خودروی رزمی اعزامی اختصارا EFV تغییر نام یافت. قرار بر این بود که تا سال ۲۰۱۰ این خودرو به خدمت سپاه تفنگ داران دریایی آمریکا درآید و بیش از ۱۰۰۰ دستگاه از آن تولید شود اما در نهایت به دلایلی که مهمترینش هزینه بود پروژه این خودرو به صورتی لغو شده درآمد و سپاه تفنگداران در حال حاضر به دنبال خودروی دو زیست ارزان تری است.

مشخصات خودرو اعزامی دوزیست EFV

خودروی رزمی اعزامی با ۳ خدمه از قابلیت حمل ۱۷ تفنگ دار برخوردار است. بدنه آن از جنس آلومینیوم بوده و با چندین لایه کامپوزیتی (ترکیبی) از جمله سرامیک و کولار تقویت شده است.حفاظت همه جانبه این خودرو در برابر اصابت مهمات ضد زره کالیبر ۱۴.۵ میلیمتری و ترکش مهمات توپخانه ۱۵۲/۱۵۵ میلیمتری از فاصله ۱۵ متری است. در کنار حفاظت پایه ای ، امکان افزایش سطح حفاظت خودرو با نسب زره های افزودنی قابل نصب و جداسازی (ماژولار) نیز در صورت لزوم فراهم است

 

یکی از موارد حفاظتی مورد توجه در این خودروی زرهی ، حفاظت تحتانی و مقابله با تهدیدات مین و تله های انفجاری است که البته با تقویت صفحه تحتانی حاصل گردیده. سلاح اصلی این خودروی رزمی یک قبضه توپ ۳۰ میلیمتری مارک ۴۴ بوش مستر است که از دقت اصابت ۹۰ درصد در هدفگیری در فواصل ۱۲۰۰ متری برخوردار است.سلاح ثانویه یک قبضه تیربار کالیبر ۷.۶۲ به صورتی هم محور (coaxial ) با توپ اصلی است.

 

نیروی محرکه خودروی رزمی اعزامی توسط یک دستگاه پیشرانه دیزلی MTU MT-833 Ka523 ساخت آلمان تامین میشود. این پیشرانه دو حالت توانی دارد که شامل حرکت بر روی زمین و حرکت در آب است. توان این پیشرانه در زمان انتقال به چرخ های جاده و حرکت بر روی زمین ۸۵۰ اسب بخار و در زمان انتقال به جت های آبی و حرکت در آب ۲۷۰۰ اسب بخار است. این پیشرانه قابلیت حرکت خودرو با حداکثر سرعت ۷۲ کیلومتر بر روی زمین و ۴۶ کیلومتر در آب (سه برابر سرعت AAV7) را فراهم میکند.

خودرو اعزامی دوزیست efv

قابلیت های خودرو اعزامی EFV

مهمترین نکته ای که در طراحی این خودرو مد نظر بوده است توانایی طی مسافت طولانی بر روی آب است که این میزان در این خودرو به ۱۲۰ کیلومتر میرسد. برد آن بر روی زمین نیز بیش از ۵۲۰ کیلومتر است. جهت حرکت این خودرو بر روی آب تدابیری ویژه ای اندیشیده شده است. این تدابیر عبارتند از : سیستم تعلیق با قابلیت تغییر ارتفاع که امکان جمع شدن چرخ های جاده به داخل بدنه و کاهش مقاومت در زمان حرکت در آب را به وجود می آورد و تیغه جمع شونده اسکی مانند که در جهت ایجاد قابلیت حرکت خودرو بر روی آب طراحی شده و کاربرد دیگر آن افزایش حفاظت زرهی بخش جلویی بدنه است.در آخر لازم به ذکر است که قیمت هر دستگاه از این خودروی زرهی آبی/خاکی ۳۴.۵ تنی در حدود ۲۲.۳ میلیون دلار است.

گرد آورنده : سینا نوریخانی

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
متنی یکتانت

sara sherafat

دانشجوی مکتب مقاومت و ایثار علاقه مند به مسائل نظامی، طبیعت گردی، تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا