تکنولوژی نظامی

با گلوبال هاوک ایرانی شاهد147 بیشتر آشنا شوید

اواخر آبان ماه 1402، از پهپاد مدرنی رونمایی شد که شاهد147 نام داشت. این پرنده آنطور که سردار حاجی زاده اعلام کرد، با طول بال‌ ۲۶ متری‌ می‌تواند تا ارتفاع ۶۰ هزار پایی (حدودا 20 کیلومتر) اوج بگیرد و اشراف اطلاعاتی خوبی ایجاد کند. بررسی ها نشان می دهد این مشخصات پروازی حدودا معادل ارتفاع پروازی پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک Global Hawk است که اکثر کشورهای مشهور و پیشرفته دنیا به دنبال چنین پرنده های شناسایی و جاسوسی مدرنی هستند.

استفاده از موتور توربوپراپ در شاهد147

از جمله ویژگی های مهمی که پهپاد جدید سپاه پاسداران از آن برخوردار است، استفاده از موتور توربوپراپ بوده که بعد از پهپاد غزه، دومین نمونه در میان خانواده شاهد به شمار می رود. استفاده از این نوع موتور به دلیل آنکه دارای توربین خاص هستند، می‌توانند در ارتفاعات بالاتر راندمان بیشتری داشته باشند؛ همچنین سرعت بیشتری را برای پرنده فراهم کنند که همین ویژگی باعث افزایش سقف پروازی و سرعت بیشتر پهپاد غزه به نسبت دیگر پهپادها شود.

موتور توربوپراپ

به یک زبان ساده تعریف موتورهای توربوپراپ نوعی موتور توربین گازی است که در آن، از گردش محور توربین برای گرداندن ملخ وایجاد پیش رانش استفاده می‌شود. با اینکه گاز خروجی این موتورها نوعی جت است ولی در طراحی توربوپراپ، سرعت گاز خروجی را فدای قدرت چرخاندن محور می‌کنند تا بیشتر نیروی موتور، صرف گرداندن ملخ شود.

در عین حال، ارتفاع پروازی بالای ۱۰ کیلومتر به راحتی این پهپاد را از گزند تمام سامانه‌های دفاع هوایی کوتاه برد خارج کرده و خصوصا در شرایط نبردهای تجربه شده در منطقه، می تواند یک گزینه مهم و قابل توجه باشد چراکه نیروهای دشمن حتی قدرت های فرامنطقه ای حاضر در اطراف کشورمان، در صورت مجهز بودن به پیشرفته ترین سیستم های پدافندی کوتاه برد و حتی شناسایی این پهپاد توان رسیدن به ارتفاع پروازی آن برای انهدام را ندارند.

رادار ماهواره ای در شاهد147

ضمنا با توجه به طراحی دماغه پهپاد شاهد 147، به نظر می رسد این پرنده جدید نیز همچون پهپاد غزه به آنتن های ارتباط ماهواره ای مجهز است. پیش از این نیز، در یکی از گونه‌های شاهد-۱۲۹ این نوع آنتن ها برای ارتباطات و دریافت فرامین و ارسال داده ها خصوصا از نوع تصویری با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته بود. در واقع عمده چالش‌های مخابرات و ارتباطات با پهپاد در بردهای بسیار بالا نسبت به ایستگاه زمینی تا برد ۲۰۰۰ کیلومتر، قبلاً در شاهد-۱۲۹ برطرف شده بود. ضمن آنکه در تجهیزات رونمایی شده در کنار این پرنده، به نظر می رسد شاهد 147، رادار SAR نیز حمل می کند تا کلکسیونی از تجهیزات پیشرفته و رصد و پایش را در خود جای داده باشد.

نوشته های مشابه
رادار شاهد 147

قابلیت دید ماورای افق در شاهد147

اکنون فقط ایران و دو کشور دیگر در جهان، به فناوری ساخت پرنده های شناسایی و اطلاعاتی با ارتفاع پروازی 60 هزار پا و رصد ماورای افق (OTH) رسیده اند ضمن آنکه این نوع پرنده چون می تواند بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر را مورد شناسایی خود قرار بدهد، قابلیت آنرا دارد تا اطلاعات آنلاین و ارزنده ای را در مورد مواضع، شناورهای نظامی و اطلاعاتی دشمن در آبهای دوردست به واحدهای پهپادی دیگر یا موشکی ارسال کند. این مسئله امروز در بسیاری از نیروهای مدرن دریایی دنیا مورد بحث بوده و روش های مختلفی برای حل آن پیشنهاد شده است. جنگنده ها و هواپیماهای گشت دریایی سرنشین دار، آواکس، ماهواره ها و البته پهپادها از جمله وسایلی هستند که در نقش کشف و شناسایی اهداف در محیط دریایی به کار می آیند.

در بسیاری از نیروهای مسلح دنیا، استفاده از پهپادهای مدرن برای هدفگیری اهداف دریایی، امری حائز اهمیت محسوب می شود و آنچه در این میان نیاز است داشتن واحد لازم در منطقه و توانایی ارسال زنده اطلاعات به واحد اصلی است تا با استفاده از آن اقدام به هدف گیری و شلیک کند که قطعا این پهپاد جدید با مداومت پروازی بیش از 24 ساعت و آنهم در ارتفاع 20 کیلومتری، این نقطه قوت را برای نیروهای مسلح کشورمان به ارمغان خواهد آورد و بخش بزرگی از آبهای اقیانوس هند دیگر برای شناورهای دشمن امن نخواهد بود.

شاهد147

ادغام رادار دیافراگم مصنوعی قابلیت‌های شاهد ۱۴۷ را بیشتر از برخی از رقبایش می‌کند و به آن اجازه می‌دهد تصاویری با وضوح بالا حتی در شرایط آب و هوایی چالش‌برانگیز ایجاد کند. همچنین گفته می‌شود این پهپاد امکان انجام عملیات در موقعیت‌های آب و هوایی گوناگونی را دارد و همین مورد می‌تواند یک برگ برنده برای ای پهپاد در مقایسه با نسل‌های اولیه شاهدها باشد.

هنوز اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت عملیاتی و اولین پرواز عضو جدید خانواده شاهد رسانه‌ای نشده است اما همین حالا هم این پهپاد با داشتن لقب «بزرگ‌ترین پهپاد ایرانی»،‌ می‌تواند یکی از مهم‌ترین جنگ‌افزارهای رونمایی شده وزرات دفاع در سال‌های اخیر باشد.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

۹ دیدگاه

 1. می سازن میدن به روسیه تا زن و کودک اکراینی به همت شما و به دست پوتین کشته شوند

  1. خجالت بکش تو فرقی با اجنبی نداری تا وقتی امثال تو داخل ایران باشه احتیاج به دشمن نیست

 2. درود بر شما
  بسیار کار خوبی هست، موفق باشید. به امید پیروزی نهایی مقاومت

 3. سلام
  تا حالا ندیدم هیچ سایت خارجی چنین اطلاعاتی رو در اختیار عموم بذاره
  عکسی که از نحوه عملکرد موتور چاپ کردید
  قابل فهم برای بچه های دبیرستانی هستش که سرمایه های کشور هستن

  1. چرا ناشناس باید باشم که شما به خصوصی ترین مکان و زندگی مردم ورود کردید .
   الاهی ، از دو دعوی به زینهارم و از هر دو به فضل تو فریاد خواهم ،از آنکه پندارم به خود چیزی دارم , یا پندارم که بر تو حقی دارم ! خداوندا ، از آنجا که بودیم برخاستیم لکن به آنجا نرسیدیم که خواستیم ! خدایا هر کس نه کشته خودی است مردار است ، و مغبون کسی که نصیب او از دوستی گفتار است ! او را که راه جان و دل به کار است ، او را با دوست چه کار است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا