تکنولوژی نظامی

بالگرد تهاجمی Mi-28 دست برتر روسیه در نبرد زرهی با اوکراین

بالگرد تهاجمی Mi-28NM روسیه به گسترش نقش خود در جنگ روسیه و اوکراین ادامه میدهد، به طوری که این بالگرد اخیراً از کلاس جدیدی از موشک‌های ضد تانک برای مقابله با موجودی خودروهای زرهی رو به رشد اوکراینی استفاده می‌کند.

قبل از آغاز جنگ اوکراین در فوریه 2022، اوکراین بیشترین تعداد تانک در اروپا را داشت، و بعد از شروع جنگ هم به سرعت شروع به دریافت تانک های بیشتری از اعضای ناتو کرد، انگلیس اخیراً اعلام کرده بود قصد تحویل چلنجر 2 به اوکراین را دارد.

روسیه برای مقابله واحدهای زرهی اوکراینی در کنار نیروهای زمینی خود به جنگنده ها و بالگرد های خود هم متکی است ، تخمین زده می‌شود که در حال حاضر بیش از 120 فروند بالگرد Mi-28 در ارتش روسیه در خدمت هستند و جدای از دو روتور Ka-52 تولید شده توسط رقیب دفتر طراحی Kamov، آنها قوی‌ترین هلیکوپترهای تهاجمی عملیاتی در نظر گرفته می‌شوند.

تاریخچه پروژه طراحی هلیکوپتر تهاجمی Mi-28

این بالگرد برای اولین بار در ژانویه 2008، پس از تاخیرهای طولانی ایجاد شده در مسیر پروژه ناشی از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تاثیر آن بر بخش دفاعی روسیه، وارد خدمت شد

در نتیجه هلیکوپتر Mi-28 تقریبا 22 سال بعد از نزدیکترین رقیب غربی خود یعنی، AH-64 Apache آمریکایی تولید شده.

طراحی بالگرد Mi-28 از ابتدا برای جایگزین Mi-24 Hind در ارتش روسیه و عقب نماندن از بالگرد های Apache یعنی دو رقیب قدیمی تر که مرکز ناوگان ناتو و پیمان ورشو را در دهه 1980 تشکیل دادند آغاز شد

عملکرد فنی میل 28 درمیدان نبرد واقعی

هر کدام از بالگردهای Mi-28 می توانند تا 16 موشک ضد تانک یا 80 موشک 80 میلی متری هدایت شونده را حمل کنند.

میل 28 از نظر عملکردی دارای قابلیت های زیر است و روی کاغذ برتری قابل توجهی نسبت به آپاچی ها دارد.

  • قدرت شلیک مؤثر در حین پرواز
  • حفظ بقا و سهولت مانور از جمله توانایی معروف در پرواز به عقب

جدید ترین نوع بالگرد تهاجمی Mi-28

بالگرد Mi-28NM، جدیدترین نوع از این خانواده است که به تعداد فزاینده ای در اوکراین دیده شده است، البته این بالگرد برای اولین بار در سال 2016 برای مبارزه با تروریست های داعش در سوریه مستقر شد.

قابلیت های نسخه Mi-28nm، عضو جدید خانواده بالگردهای تهاجمی میل 28

عملکرد قوی آن در سوریه باعث شد تا وزارت دفاع روسیه قراردادهایی را برای تامین 98 واحد دیگر امضا کند. تا سال 2027، با ارتقاهایی از جمله ادغام موتورهای VK-2500P، بهبود 13 درصدی سرعت، حسگرهای جدید که دید همه جانبه را برای خلبان فراهم می کنند و کنترل های آتش ارتقا یافته است. این هواپیما همچنین قادر به انجام عملیات هوا به هوا است و می تواند به موشک های R-74M مسلح شود.

با شروع جنگ اوکراین بالگرد های Mi-28 حاظر در صحنه جنگ اوکراین مجهز به راکت‌های 80 و 122 میلی‌متری شدند ، البته نکته جالبی که اخیرا گزارش شده استفاده از موشک هدایت شونده ضد تانک 9M120 اکاتا است.

تجهیز بالگرد های روسیه به جدیدترین نسخه موشک ضد زره روسی LMUR

LMUR
Mi-28NM با یک موشک LMUR در غلاف پرتاب کننده در نمایشگاهی در آگوست 2021 به نمایش گذاشته شد.

در فیلمی که در 14 ژانویه منتشر شد مشخص شد برای اولین بار یک سلاح جدید به نام موشک LMUR هم بر روی این بالگرد نصب شده که به طور خاص برای ایفای نقش در جایگاه یک سلاح مؤثر ضد زره هوا به زمین طراحی شده این بالگرد اولین سلاحی بود که از سلاح جدید LMUR”Item305″ (موشک هدایت شونده چند منظوره سبک وزن) استفاده میکرد

 

بر اساس گزارش ها، این موشک برای اولین بار در سوریه پس از توسعه طولانی آزمایش شده البته به علت دارایی اندک تجهیزات زرهی شورشیان و تروریست ها در سوریه تنها فرصت های محدودی را برای آزمایش های قابل اتکا به اپراتور های خود داده.

قابلیت های موشک های ضد تانک LMUR

موشک ضد زره LMUR به دلیل برد طولانی نزدیک به 15 کیلومتری و استفاده از هدایت اینرسی، ماهواره ای و نوری برای به حداکثر رساندن دقت ارزشمند است.

تجهیز تمام بالگردها به این موشک ها میتواند سرمایه گذاری ارزشمندی در ناوگان نظامی روسی باشد و میتواند ورق را در نبرد های زرهی به راحتی برگرداند.

 

موفقیت LMUR در جنگ اوکراین همچنین می‌تواند راه را برای صادرات این محصول جدید،نه تنها به الجزایر، عراق و اوگاندا که از Mi-28 استفاده می‌کنند، بلکه برای مشتریان هلیکوپترهای ارزان‌تر و پرکاربردتر مانند Mi-8 که قصد حمل تسلیحات مؤثر را دارند نیز گذینه مناسبی خواهد بود

مجله نظامی military watch

 

خطای RSS: A feed could not be found at `https://akhbarjm.com/category/army`; the status code is `200` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا