تکنولوژی نظامیگزارش و تحلیل

پایگاه هوایی شهید موفق اردن یکی از بزرگترین پایگاه های هوایی آمریکا در منطقه

قاعده الشهید موفق السلطی الجویه یا پایگاه هوایی شهید موفق (Shaheed Mwaffaq Air Base) یک فرودگاه نظامی اردنی  با کد یاتا OEJF است. این فرودگاه در کشوراردن در نزدیکی شهر ازرق، استان زرقاء در اردن قرار دارد و در ارتفاع ۱۴۷۷ متری از سطح دریا واقع شده است.

پایگاه هوایی شهید موفق و شهر الازرق در نزدیکی آن

پایگاه هوایی شهید موفق در نزدیکی شهرالازرق در اردن قرار گرفته این شهر در ۸۵ کیلومتری شرق امان پایتخت اردن قرار دارد و جمعیت آن حدود ۱۰۰۰۰ نفر است.

منطقه الازرق به دلیل دید خوب و هوای خوب برای پرواز معروف است. هوانوردی نظامی در اینجا در طول سال آخر جنگ جهانی اول و شورش اعراب زمانی که T.E. لورنس، با نام مستعار لورنس عربستان، از دشت های اطراف قلعه تاریخی شهر، یکی از مقرهای خود به عنوان زمین فرود برای هواپیماهای پشتیبانی کننده نیروهایی که به سمت شمال به سمت سوریه پیشروی می کردند، استفاده کرد.

روند ساخت پایگاه هوایی شهید موفق سلطی اردن

در سال ۱۹۷۶، این منطقه توسط نیروی هوایی سلطنتی اردن برای یک پایگاه هوایی نوین انتخاب شد. و مراحل طراحی ۲ باند اصلی ۱۲ پناهگاه و ۳۰ اشیانه مقاوم به حملات هوایی انجام شد

 • دو باند اصلی (۱۳/۳۱ و ۰۸/۲۶)
 • ۱۲ پناهگاه هشدار و واکنش سریع در نزدیکی باندهای ۱۳، ۳۱ و ۲۶
 • حدود ۳۰ آشیانه هواپیمای مستحکم شده در شمال باند ۱۳/۳۱

ساخت و ساز در همان سال آغاز شد و در نوامبر ۱۹۸۰، دو اسکادران نیروی هوایی اردن در این پایگاه مستقر شدند و پایگاه هوایی الازرق(شهید موفق) رسماً در ۲۴ مه ۱۹۸۱ افتتاح شد.

 1. اسکادران شماره ۱ (Northrop F-5A/B Freedom Fighters) یا همان اسکادران جنگجویان آزاد
 2. اسکادران شماره ۱۱ (F-5E/F Tiger II) یا همان اسکادران ببرها  در آنجا مستقر شدند.
پایگاه هوایی شهید موفق سلطی
ستوان یکم موفق سلطی خلبان هاوکر شکارچی که در نبرد هوایی با نیروی هوایی اسرائیل در جریان حادثه سامو در ۱۳ نوامبر ۱۹۶۶ در کرانه باختری تحت کنترل اردن شهید شد.

این پایگاه به طور رسمی در ۲۴ مه ۱۹۸۱ افتتاح شد. این پایگاه به نام ستوان یکم موفق سلطی خلبان هاوکر شکارچی که در نبرد هوایی با نیروی هوایی اسرائیل در جریان حادثه سامو در ۱۳ نوامبر ۱۹۶۶ در کرانه باختری تحت کنترل اردن شهید شدنامگذاری شد.

بعدها، «جنگجویان آزادی» و «ببرها» با دو اسکادران جدید جایگزین شدند

 1. اسکادران داسو میراژ F-1CJ/EJ
 2.  اسکادران از لاکهید مارتین F-16AM/BM و F-16A/B ADFs .

این پایگاه در طول سالهای ۱۹۷۷ تا سال ۲۰۰۷ محل استقرار اسکادران های شماره ۱ و ۲۵ میراژ نیروی هوایی سلطنتی اردن نیز بوده.

شاید مایل به مطالعه بیشتر باشید :برسی توان رزمی بالگرد کوسه سیاه”کاموف-۵۰″

ورود نیروهای بیگانه به پایگاه هوایی که به نام شهید موفق نام گذاری شده بود

و در بین اکتبر ۲۰۱۴ و ژوئیه ۲۰۱۵، نیروی هوایی  بلژیک به جهت آنچه مبارزه با تروریسم و داعش در عراق عنوان میشد شش فروند فاینگ فایتینگ لاکهید مارتین F-16AM را تحت عملیات شاهین صحرا در این پایگاه در جایگاهی درست در جنوب آستانه باند شماره ۳۱  مستقر کرد.

پایگاه هوایی الازرق برای بخش هوایی بلژیک  ناشناخته نبود زیرا در رویداد “Falcon Air Meet 2007″ که بین ۱۴ می و ۱ ژوئن ۲۰۰۷ در آنجا برگزار شد شرکت کرد. فاصله بین الازرق  و پایتخت عراق بغداد تنها ۷۵۰ کیلومتر یا یک ساعت پرواز است.

نیروهای بلژیکی مستقر در پایگاه هوایی شهید موفق اردن

یگان بلژیکی در پایگاه هوایی ستوان موفق سلطی متشکل از ۱۱۰-۱۲۰ نفر نیروی فعال بود که حدود نیمی از آنها تکنسین و نیروهای امنیتی بودند.نیمی دیگر را خلبانان و پرسنل فنی، حدود ۲۰ متخصص پشتیبانی ماموریت (عمدتاً اطلاعات و برنامه ریزی مأموریت) و تقریباً ۲۰-۳۰ نیروی حفاظتی تشکیل می دادند.

هر تعویض شیفت حدود دو ماه به طول انجامید. در مجموع ۶۱۸ پرسنل مستقر شدند که ۴۸ نفر از آنها خلبان بودند.

خلبانان ۷۵ ساعت پرواز را در طول تعویض شیفت های خود انجام دادند. اکثر پرسنل پرنده شرکت کننده در “عملیات شاهین صحرا” تجربه قبلی از مأموریت های پرواز در افغانستان (“عملیات شاهین نگهبان”) یا لیبی (“عملیات شاهین آزادی”) داشتند.

یگان بلژیکی از نزدیک با یک یگان مشابه از Koninklijke Luchtmacht (KLu، نیروی هوایی سلطنتی هلند) که همچنین در الازرق مستقر بود، همکاری کرد.

شش فروند F-16AM “عملیات شاهین صحرا” که در ۲ ژوئیه ۲۰۱۴ به پایگاه هوایی فلورن بازگشتند، FA-72، ۱۱۶، ۱۲۹، ۱۳۱، ۱۳۴ و ۱۳۵ بودند. خاک قهوه ای روی بدنه و بال ها و روی دم. باله از ترکیبی از روغن هیدرولیک و روان کننده، سوخت و ماسه صحرا تشکیل شده است. پرواز از پایگاه هوایی الازرق به بلژیک بدون توقف انجام شد.

ورود آمریکا و ناتو به پایگاه هوایی شهید موفق

دولت آمریکا و ائتلاف غربی آن به بهانه سرکوب داعش در عراق انواع مختلفی از جنگنده ها و پهپاد های خود را در دهه اخیر وارد این پایگاه هوایی کرده اند و مدام در حال گسترش و افزایش نیروهای مستقر خود هستند.

این پایگاه طبق اسناد ماهواره ای در سال ۲۰۱۹ منتشر شد میزبان یگان  پهپادی MQ-9 Reaper  است و توسط گروه اعزامی هوایی ۴۰۷ ایالات متحده اداره می شود.

تقویت پایگاه هوایی شهید موفق بعد از تنش با ترکیه

اسناد ماهواره ای منتشر شده در  رسانه های محلی در سال ۲۰۱۹ فاش کرد ایالات متحده بعد از بروز اختلافات با انکارا(ترکیه) به طور گسترده به  گسترش پایگاه هوایی خود در اردن پرداخته و ده ها میلیون دلار فقط در سال ۲۰۱۹ در این پایگاه هزینه شده (۱۴۳ملیون دلار) که پایگاه اردن را به یک مرکز منطقه ای جدید برای جت های جنگی، هواپیماهای بدون سرنشین، هواپیماهای ترابری  و بالگرد های آمریکایی تبدیل می کند.

پایگاه هوایی شهید موفق سلطی
تصویر ماهواره ای از پایگاه هوایی موفق سالتی در اردیبهشت ۱۳۹۶٫

این توسعه شامل:

 • سه باند فرود و تیک اف
 • یک محوطه بارگیری
 • یک محوطه حمل و نقل هوایی
 • یک باند جابه جایی  پرسنل و عملیات ویژه
 • یک باند پشتیبانی نزدیک هوایی و اطلاعات  (CAS)  و نظارت و شناسایی (ISR) 
 • همچنین یک محوطه بارگیری بزرگ است.

انتقال پایگاه های آمریکایی از قطر به اردن

اخیرا و در  تیر ماه سال  ۱۴۰۰ هجری ارتش آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد : ارتش آمریکا ماه گذشته پایگاه نظامی السیلیه، پایگاه اصلی این کشور در کنار پایگاه السیلیه جنوبی و یک مرکز تامین مهمات به نام فالکون را در قطر تعطیل کرده و به اردن منتقل کرد.

پایگاه نظامی تفریحی السیسیه در قطر

پایگاه امریکایی نظامی و تفریحی السیلیه

پایگاه السیلیه یک پایگاه برای استراحت سربازان آمریکایی بود که بیش از ۲۰۰ هزار نیرو می‌توانستند به مدت ۴ روز در آن به استراحت بپردازند. برنامه استراحت سربازان آمریکایی از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱ اجرا می‌شد و نظامیان مستقر در این پایگاه از انواع امکانات تفریحی و ورزشی برخوردار بودند.

انتقال به پایگاه هوایی موفق اردن برای کاهش اسیب پذیری از حملات موشکی ایران

یک کارشناس امنیت ملی در مرکز گلوبال پالسی مستقر در واشنگتن ابراز عقیده کرد:

انتقال نیروهای آمریکایی به اردن تهدید حملات موشکی در منطقه خلیج فارس از جانب ایران و نیروهای تحت حمایت آن را کاهش می‌دهد. تهدید حملات موشکی علیه نیروهای آمریکایی نظیر آنچه سال گذشته در حمله به پایگاه هوایی الاسد رخ داد که بیش از ۱۰۰ تن را مجروح کرد، یکی از ابزارهای مهم در استراتژی مذاکره با تهران است

ساخت تاسیسات جدید در سال ۲۰۲۰

پایگاه هوایی شهید موفق سلطی
تصویر ماهواره‌ای از پایگاه هوایی موفق سالطی که به‌روزرسانی‌های مختلف برنامه‌ریزی شده را نشان می‌دهد.

در آوریل ۲۰۲۰، بخش مهندسی ارتش ایالات متحده در منطقه خاورمیانه با پیمانکاران بین المللی آمریکایی برای ایجاد زیرساخت های متنوعی در پایگاه هوایی، از جمله:باند های فرود خروج، تاکسی وی(تاکسی وی مسیری برای هواپیما در فرودگاه است که باند فرودگاه ها را با پیش بند، آشیانه، پایانه ها و سایر امکانات به هم متصل می کند)تأسیسات جابه جایی ریلی ،و تأسیسات و تجهیزات پشتیبانی فنی و اطلاعاتی، قرارداد بست.[منبع]

هواپیمای ترابری c-17

باند هوایی ۹۰ هزار متر مربعی و محوطه ترابری ۱۲ هزار متر مربعی به اندازه کافی بزرگ خواهد بود تا حداکثر دو هواپیمای C-17 Globemaster III و یک هواپیمای باری C-5 Galaxy را به طور همزمان در خود جای دهد.

این امر امکان جابجایی تعداد زیادی زیادی پرسنل، مهمات، سوخت و سایر مواد را از داخل به خارج از پایگاه یا بالعکس فراهم می کند، که همگی برای  پشتیبانی از عملیات هوایی پایدار حیاتی هستند.

پایگاه هوایی شهید موفق سالطی شاهرگ پشتیبانی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه

این پایگاه  می تواند به عنوان یک نقطه پخش نیرو و تجهیزات عمل کند و خدمه محموله های بزرگ  را روی هواپیماهای کوچکتر مانند C-130 Hercules برای جابجایی به سایر مکان های عملیاتی دیگر در منطقه بارگیری کنند.

C-17 ها همچنین توانایی عملیات از فرودگاه های بهبود نیافته (باند های خاکی) را نیز دارند. طرح ساخت و ساز ایالات متحده در پایگاه هوایی شهید موفق شامل یک  محوطه و باند  “گرم”(اسفالت شده) بهسازی شده به مساحت حدودی ۸۵ هزار متر مربع در ضلع شمالی پایگاه برای تخلیه و بارگیری سریع مواد از هواپیماهای گذری است.

در بخش جنوبی پایگاه، ایالات متحده همچنین قصد دارد یک محوطه ۱۳۷هزار مربعی مخصوص بازیابی نیروها و باند جدید مخصوص نیروهای عملیات ویژه را اضافه کند.

مقایسه CV-22B Osprey tilt-rotors و C-130J-30 و MC-130

این مکان پارکینگی برای هواپیمای ترابری  غول پیکر C-130J-30 خواهد داشت، اما به احتمال زیاد محل استقرار واحدهای عملیات ویژه MC-130 خواهدبود. همچنین فضایی برای  بالگرد های CV-22B Osprey یا همان بل بوئینگ وی-۲۲ آسپری وجود خواهد داشت.

MC-130s نیروی هوایی ایالات متحده می توانند به عنوان تانکر سوخت رسان برای بالگرد های CV-22 عمل کرده و به گسترش برد عملیاتی آنها کمک کنند و به نیروهای عملیات ویژه توانایی انتقال سریع واحدها و محموله های  کوچک به  پایگاه های پراکنده موجود  در منطقه یا پشتیبانی از حملات هوایی به اهداف خاص را بدهد.

مزیت های عملیاتی بل بوئینگ وی-۲۲ آسپری

بل بوئینگ وی-۲۲ آسپری

بل بوئینگ وی-۲۲ آسپری نسبت به هلیکوپترهای سنتی و همچنین اقدامات متقابل الکترونیکی مختلف و سایر سیستم‌های دفاع هوایی و قابلیت‌های پرواز از روی زمین دارای مزیت سرعتی است که همه اینها به این هواپیما کمک می‌کند تا سریعاً به منطقه هدف برای انجام عملیات برسد. آسیب پذیری آن در برابر سامانه های دفاعی کمتر بوده و قابلیت مانور بالایی دارد.

به این ترتیب، CV-22 در اردن می‌تواند برای وارد کردن نیروهای کمکی، بیرون آوردن افراد زخمی یا نیروهای زیر آتش دشمن ، انجام مأموریت‌های جنگی جستجو و نجات (CSAR) و سایر عملکردهای بازیابی پرسنل نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

آشیانه بل بوئینگ وی-۲۲ آسپری در پایگاه موفق اردن
تفکیک دقیق تری از باند ها و آشیانه های استراحت پایگاه شهید موفق اردن برای پرسنل/عملیات ویژه که فضاهای پارکینگ به اندازه C-130J-30 و CV-22 را نشان می دهد.

محوطه موسوم به “CAS/ISR”، تا حد زیادی، بزرگترین قسمت پایگاه خواهد بود که تقریباً حدود ۴۱۰ هزار متر مربع را پوشش میدهد

این امر به ایالات متحده امکان می دهد تا سه پارگینگ چند تایی با روکش های محافظ و سایبان های آفتابگیر که  همگی برای جت های جنگنده F-15 یا F-16 و همچنین هواپیماهای حمله زمینی A-10 هستند بسازد.

از طرفی محوطه فرودگاهی دیگری با چهار آشیانه  مخصوص برای پهپاد های MQ-9 Reapers و همچنین چندین آشیانه  محصور که هرکدام می توانند دو پهپاد را در خود جای دهند نیز به این منطقه متصل خواهند شد.

اگرچه این صحن جدید  به عنوان CAS/ISR متمرکز برای اهداف معین طراحی و ساخته شده اما به ارتش ایالات متحده این امکان را می دهد که از پایگاه هوایی موفق سالطی برای عملیات های نبرد هوایی گسترده تری استفاده کند.

هواپیما هایی  که این محوطه می تواند در خود جای دهد می تواند گشت هوایی رزمی، بازدارندگی و ماموریت های مختلف دیگر را انجام دهد.

پایگاه هوایی شهید موفق سلطی
نگاهی دقیق تر به محوطه CAS/ISR با پناهگاه های MQ-9 در بالا و فضاهای پارک اضافی برای آن پهپادها در سمت راست.

اندازه بزرگ  فضاهای پارکینگ  می‌تواند امکان استقرار سایر جت‌های جنگی را هم فراهم کند در سپتامبر ۲۰۱۸، نیروی هوایی یک جنگنده رادارگریز F-22 Raptor را از پایگاه هوایی الظفره در امارات متحده عربی به موفق سالطی به همراه پرسنل پشتیبانی در یک هواپیمای تانکر KC-10 Extender مستقر کرد.

نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده همچنین یک یگان  زمینی واکنش به بحران و یک جنگنده F/A-18C/D Hornets را نیز به پایگاه هوایی موفق ارسال کرده

 

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
گرد آورنده
ابو مجاهد
منبع
مجله خبری جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا