گزارش و تحلیل

رویارویی 10 سرباز در پشت خط مرزی بر سر یک زن!

تصویری تاریخی از یک زن که از قسمت شرقی برلین (که تحت کنترل شوروی بود) گریخته و وارد قسمت غربی برلین (که تحت کنترل آمریکا ، انگلیس و فرانسه بود) شده بود و پلیس نظامی نیروهای متفقین نیز درحال حمایت از آن زن هستند و اجازه عبور به افسران شوروی رانمی دهند. خط سفید رنگ خط حائل بین دو منطقه شهر برلین بود.

 

پس از جنگ جهانی دوم ، آلمان به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد و قسمت شرقی تحت کنترل و نفوذ شوروی بود و قسمت غربی نیز مشترکا تحت کنترل آمریکا و فرانسه و انگلیس بود. شهر برلین بطور کامل در داخل قسمت شرقی آلمان و منطقه تحت کنترل شوروی قرار داشت. اما از آنجایی که این شهر پایتخت رایش سوم بوده و اهمیت راهبردی بسیار بالایی داشت ، به همین دلیل علیرغم اینکه بطور کامل در منطقه تحت کنترل شوروی قرار داشت ، بین چهار کشور شوروی ، فرانسه ، آمریکا و انگلیس تقسیم شده بود.

 

در آن دوران وقتی مردم قصد پناهنگی به غرب را داشتند ، ابتدا خود را به برلین میرساندند و سپس به قسمت غربی برلین رفته و از آنجا به یکی از کشورهای غربی میرفتند.

 

 

تا سال ۱۹۴۸ تردد شهروندان در همه مناطق برلین کاملا آزاد بود. پس از آن شوروی محدودیت هایی در تردد شهروندان در برلین شرقی برقرار کرد. در نهایت شوروی در سال ۱۹۶۱ با احداث دیوار ۱۶۵ کیلومتری برلین ارتباط شهروندان خود را بطور کامل با برلین غربی قطع کرد.

 

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا