گزارش و تحلیل

رقابت ایران و عربستان به پاکستان کشیده می شود

 پالایشگاه ۱۰ میلیارد دلاری آرامکو عربستان در نزدیکی شهر بندری گوادر پاکستان، در حدود ۱۶۹ کیلومتری شرق بندر چابهار ایران در استان سیستان و بلوچستان غربی در حال ساخت است.

این واقعیت که بودجه عربستان همچنان به خزانه مدارس فوق محافظه‌کار و ضد شیعه در استان بلوچستان پاکستان سرازیر می‌شود، لایه‌ای از پیچیدگی را به طرح عربستان برای ساختن یک پالایشگاه در حیاط خلوت ایران اضافه می‌کند.

در حالی که مقامات ایرانی هنوز به دخالت احتمالی ریاض در گوادر – شهری بندری نزدیک به مرز ۸۰۰ کیلومتری شرقی ایران با پاکستان – واکنش نشان نداده‌اند، برخی کارشناسان معتقدند هرگونه دخالت عربستان سعودی در این بندر، تهران را به خاطر حضور رو به رشد پادشاهی در نزدیکی مرزهایش عصبانی خواهد کرد و خالی از تهدید نخواهد بود.

به چالش کشیدن تجارت نفت ایران با چین

پس از اعمال مجدد تحریم ها علیه محموله های نفتی ایران توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸، چین به بزرگترین مصرف کننده فرآورده های نفتی ایران تبدیل شد.

بر اساس برآوردهای ردیاب سه نفتکش، واردات نفت چین از ایران به ۷۰۰ هزار بشکه در روز در ژانویه ۲۰۱۸ رسید که از اوج ۶۲۳ هزار بشکه در روز که گمرک چین در سال ۲۰۱۷ قبل از تحریم های آمریکا گزارش کرده بود، فراتر رفت. طبق ردیابی های جدید، از نوامبر تا دسامبر ۲۰۲۱، میانگین واردات ۷۸۰ هزار بشکه در روز بوده است.

گفته می شود که وابستگی پکن به نفت ایران برای انرژی به لطف پالایشگاه آرامکو عربستان تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. بنابراین سرمایه گذاری عربستان ممکن است به توسعه یک شهر نفتی در گوادر کمک کند و ایران را از دسترسی به بازار اصلی صادرات نفت خود محروم کند.

ریاض امیدوار است جریان نفت خام از خلیج فارس به بنادر چین را از طریق گوادر بسیار آسان کند، که به طور قابل توجهی زمان لازم برای انتقال نفت عربستان به چین را کاهش می دهد.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا