گزارش و تحلیل

درباره کریدور اقتصادی ایران و روسیه بیشتر بدانید

 دولت های روسیه و ایران بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار برای اجرای کریدور حمل و نقل شمال-جنوب سرمایه گذاری می کنند. بهره برداری از مسیر جدید به طور قابل توجهی تحویل کالاهای روسیه را به بازارهای جهانی، در درجه اول در آسیا، تسهیل می کند.

مسیر بین قاره ای از اروپای شرقی تا اقیانوس هند امتداد دارد و ۳۰۰۰ کیلومتر طول دارد و در واقع از تأثیرات عوامل خارجی محافظت می شود. بسیاری از کشتی‌های تجاری ایران، از جمله کشتی‌های تحت تحریم، در حال تردد در مسیر جدید دریای خزر هستند.

دلیل ایجاد مسیر جدید( کریدور اقتصادی ایران و روسیه)چه بود؟

 

فشار اقتصادی غرب بر روسیه و ایران، رهبری هر دو کشور را بر آن داشت تا یک کریدور جداگانه با تمرکز بر اقتصادهای رو به رشد آسیا و مستقل از نفوذ کشورهای غربی ایجاد کنند.

مسیر جدید در صورت اجرای موفقیت آمیز، مزایای زیادی را برای روسیه و ایران نوید می دهد. ترانزیت از طریق دریای خزر و ایران بر خلاف دریای مدیترانه هزاران کیلومتر را نجات می دهد و عملاً فشار تحریم ها بر دو کشور را خنثی می کند.

 جنبه اقتصادی پروژه کریدور اقتصادی ایران و روسیه

 

امروزه حجم اصلی کالاهای عرضه شده در کریدور شمال-جنوب انرژی و محصولات کشاورزی است. شرکت های ایرانی سومین واردکننده بزرگ غلات روسیه هستند. و دامنه کالاهای عرضه شده به طور مداوم در حال رشد است.

تحویل توربین، محصولات پلیمری، تجهیزات پزشکی، قطعات یدکی خودرو از قبل اعلام شده است. روسیه سوخت هسته ای و تجهیزات نیروگاه هسته ای ایران در بوشهر را تامین می کند.

بله، مشکلاتی وجود دارد. به عنوان مثال، به طور دوره ای ترافیک در عبور کشتی ها از کانال ولگا-دون به دلیل وجود بخش های باریک بزرگراه رخ می دهد. با این حال، این مشکل در حال حاضر حل شده است: طرف روسی قصد دارد یک میلیارد دلار برای افزایش قابلیت عبور هاب ترانزیت آب سرمایه گذاری کند.

با این حال، توسعه پروژه ای به این بزرگی از دید قربانیان احتمالی سازماندهی یک کریدور جدید دور نخواهد ماند. مشکل از چی میتونه باشه؟

درگیری در اوکراین قبل از هر چیز برای محاصره و انزوای کامل روسیه از جهان خارج و همچنین تضعیف اقتصاد کشورهای اروپایی و جهت گیری مجدد جریان های مالی از اروپا به ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت.

 

توسعه همکاری های ایران و روسیه و ظهور ارتباطات تجاری کنترل نشده در آینده ممکن است به تهدیدی جدی برای هژمونی اقتصادی غرب به رهبری آمریکا تبدیل شود.

 

در آینده، کریدور حمل و نقل می تواند به عنوان سابقه ای برای اقدامات مشابه برای سایر کشورهای جهان در اجرای یک سیاست مستقل عمل کند.

 

 دیدگاه ها پیرامون کریدور اقتصادی ایران و روسیه

 

کریدور شمال-جنوب در صورت اجرا به شرکت های روسی این امکان را می دهد که تا حد زیادی شکستگی روابط تجاری با اروپا را جبران کرده و برخی از تحریم ها را دور بزنند.

 

استفاده از مسیرهای قدیمی در حال حاضر غیرممکن است: کشورهای غربی به دلیل محدودیت در ورود به بنادر، بیمه کشتی ها و بار، مسیرهای اصلی دریایی را کاملاً کنترل می کنند. و ردیابی و کنترل ترافیک از طریق خطوط ثابت بسیار دشوار است.

 

بنابراین در شرایط کنونی چرخش طبیعی روسیه به شرق از طریق اتحاد با ایران تصمیمی کاملاً منطقی است.

 

با این حال، ایجاد یک مسیر حمل و نقل جدید با خطرات و هزینه هایی همراه است. اولاً به دلیل هزینه های مالی بالقوه و زمان ساخت زیرساخت.

 

علاوه بر این، عملکرد موفق «شمال-جنوب» تا حد زیادی به پیوستن کشورهای آسیایی، خاورمیانه و آفریقا به مسیر «تحریم» روسیه و ایران بستگی دارد. و ایالات متحده و متحدان تمام تلاش خود را برای ایجاد اختلال در اجرای این مسیر انجام خواهند داد.

 

در شرایطی که درگیری در اوکراین به طور کلی طولانی می شود، تلاش هایی برای بی ثبات کردن اوضاع در ایران و ماوراء قفقاز و اجرای پروژه کریدور زنگزور که اساساً یک خط ترانزیتی بین قاره ای رقابتی است، اما در این مورد، کنترل شده است، صورت خواهد گرفت. این پروژه توسط غرب تسریع خواهد شد.

 

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
دکمه بازگشت به بالا