گزارش و تحلیل

جنگ اسرائیل با درختان لبنانی

اسرائیل جنگ خود را در جنگل های جنوب لبنان تشدید کرده و تمام زندگی در کمربند کشاورزی را سوزانده و آن را به یک منطقه حائل غیرقابل سکونت تبدیل کرده است.

لبنان پیوند فرهنگی عمیقی با درختان خود دارد. درختان سرو کهنسال، که بر جنگل‌های ارتفاعات شمالی آن کشور تسلط دارد، به عنوان یک نشان ملی اهمیت نمادین زیادی داشته و حتی در مرکز پرچم کشور لبنان نیز قرار دارد. مانند سایر کشورهای جهان، درختان سرو کشور لبنان با تهدید فزاینده تغییرات آب و هوایی مواجه است.اما جنگل های لبنان در چند ماه گذشته تحت تهدید خطرناک تری قرار گرفته است: صدها جریب از فضای سبز و گیاهی جنوب لبنان (متمایز از جنگل های سرو شمالی) تحت حملات شدید و آتش زای اسرائیل قرار گرفته و باعث تخریب شدید محیط زیست و کشاورزی در آن مناطق شده است.

استفاده رژیم صهیونیستی از بمب های فسفر سفید به طور چشمگیری بر زندگی ساکنان لبنانی، کارگران کشاورزی و بخش حیاتی کشاورزی جنوب که سهم قابل توجهی از میوه، مرکبات، زیتون و تنباکو کشور را تولید می کند، تأثیر گذاشته است.

به گفته یک مؤسسه خیریه بین المللی، «افزایش گلوله باران و شلیک راکتی برون مرزی از ٧ اکتبر تاکنون باعث آتش‌سوزی در یک منطقه کشاورزی کلیدی در لبنان شده که در میان باغ‌های زیتون و زمین های کشاورزی مجاور گسترش یافته است.»

در ماه فوریه، این مؤسسه خیریه خاطرنشان کرد که ده‌ها هزار خانواده در جنوب لبنان معیشت خود را از دست داده‌اند و آتش نظامی اسرائیل بیش از ۴٧ هزار اصله درخت زیتون و همچنین سایر محصولات را در فصل برداشت آنها از بین برده است.

نجیب میقاتی، نخست وزیر مستعفی لبنان هشدار داد که جنوب لبنان ممکن است به عنوان “منطقه فاجعه کشاورزی” تعیین شود.

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا