گزارش و تحلیل

تروریست های جنوب سوریه به شهادت رسانه های اسرائیلی چه کسانی هستند؟

فارین پالیسی در گزارشی نوشت : اسرائیل به طور مخفیانه به حداقل 12 گروه شورشی سوری تسلیحات و کمک مالی ارائه کرده است تا از ایجاد پایگاه در امتداد مرزهای خود توسط نیروهای تحت حمایت ایران و داعش جلوگیری کند.

 

در این گزارش با استناد به مصاحبه با تعداد زیادی از شورشیان آمده است که حمایت های اسرائیل شامل پرداخت ماهیانه 75 دلار به جنگجویان شورشی و ارائه سلاح و سایر تجهیزات به این گروه ها بوده است.

 

اسرائیل در مورد این گزارشات اظهار نظری نکرده است. رهبران اسرائیلی در گذشته گفته بودند که دولت اسرائیل در جنگ داخلی سوریه دخالت ندارد.

 

فارین پالیسی می‌گوید که حمایت اسرائیل از گروه‌های شورشی از سال 2013 آغاز شد و شامل گروه‌های حاضر قنیطره و درعا می شده است.

در سال 2018 با پیشروی نیروهای ارتش سوریه و دستاوردهای فزاینده در جنوب سوریه این کمک‌ها به پایان رسید. نیروهای بشار اسد رئیس جمهور سوریه در ماه ژوئیه 2018 کنترل منطقه مرزی را دوباره به دست گرفتند.

 

ارتش سوریه در سال 2013 اعلام کرده بود که تسلیحات اسرائیلی را از شورشیان به غنیمت گرفته است.

 

در این گزارش آمده است که اسرائیل برای گروه های شورشی تسلیحاتی شامل تفنگ های تهاجمی، مسلسل، خمپاره انداز و وسایل نقلیه ارسال کرده است.

 

اسرائیل در ابتدا تفنگ های M16 ساخت آمریکا را برای شورشیان ارسال می کرده که تل‌آویو را به عنوان منبع شناسایی نمی کرده است.

 

و سپس شروع به ارسال اسلحه و مهمات از یک محموله ایرانی که برای حزب الله لبنان ارسال شده بود، کرد.

اسرائیل در سال 2009 این محوطه را توقیف کرده بود.

 

این گزارش خاطرنشان می‌کند که حمایت های اسرائیل در مقایسه با کمک‌های مالی و حمایتی که این گروه‌ها از دیگر طرف‌های ذینفع از جمله قطر، عربستان سعودی، ترکیه و ایالات متحده دریافت کرده‌اند، اندک است.

 

در این گزارش آمده است که در سال 2017، اسرائیل به طور قابل توجهی حمایت خود از این گروه ها را افزایش داد و از حمایت از گروه‌های صدها نفری به حمایت از گروه‌هایی شامل هزاران جنگجو، به عنوان بخشی از سیاست تهاجمی‌تر برای دور نگه داشتن ایران و نیروهای مورد حمایت ایران از منطقه مرزی با اسرائیل، حرکت کرد

تروریست های جنوب سوریه به شهادت رسانه های اسرائیلی چه کسانی هستند؟

 

یکی از جنگجویان عضو گروه فرسان الجولان به فارین پالیسی گفت: «اسرائیل تنها کسی است که در منطقه منافع و اندکی انسانیت دارد و به غیرنظامیان کمک می‌کند».

 

این مجله گزارش داد که حمایت های اسرائیل منجر به این انتظار در میان گروه های شورشی شد که دولت یهودی برای کمک به آنها در برابر تهاجم رژیم در جنوب سوریه مداخله می کند اما این امید سرانجام به ناامیدی تلخی بدل گشت.

 

هنگامی که نیروهای دولتی وفادار به اسد به منطقه رسیدند، و اسرائیل به توافق ظاهری با روسیه برای دور نگه داشتن نیروهای ایرانی از مرز دست یافت، بنا بر گزارش ها، اورشلیم بودجه خود را قطع کرد و از ارائه کمک به شورشیانی که به دنبال فرار از نیروهای رژیم بودند، امتناع کرد.

 

بر اساس گزارش ها به تعداد انگشت شماری از فرماندهان و خانواده هایشان پناهندگی داده شد، اما اکثر شورشیانی که درخواست کمک کردند، به عقب برگردانده شدند.

 

همان مبارز فرسان الجولان : این درسی است که ما درباره اسرائیل فراموش نخواهیم کرد. به فکر مردم نیست. به انسانیت اهمیتی نمی دهد. همه به منافع خود اهمیت می دهد.

 

بنا بر گزارش‌ها بسیاری از شورشیانی که انتظار مداخله اسرائیل برای حفاظت از خود را داشتند از اتکای خود به دولت یهود پشیمان شدند.

 

یکی از رهبران شورشیان به فارین پالیسی گفت: به من اعتماد کنید، اسرائیل از سکوت خود نسبت به آنچه در جنوب سوریه رخ داده است پشیمان خواهد شد. ما در شهر خود و شهرهای همجوار با اکراه با رژیم آشتی کردیم، اما این آشتی در آینده نزدیک بر اسرائیل تأثیر خواهد گذاشت.»

 

اگرچه اسرائیل هرگز در مورد کمک های نظامی به شورشیان اظهار نظر نکرده است، اما اسرائیل سال 2017 دامنه کمک های (مثلا) بشردوستانه خود را در سوریه فاش کرد که شامل درمان کودکان مبتلا به بیماری مزمن بدون دسترسی به بیمارستان ها، ساخت کلینیک ها در سوریه و تامین صدها تن غذا ، دارو و لباس به روستاهای ویران شده از جنگ در آن سوی مرز می شود.

گزارش تایمز اسرائیل (ترجمه اختصاصی کانال تلگرامی سوریه به فارسی  ‌)

روبیکای اخبار جبهه مقاومت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا