گزارش و تحلیل

تحلیل قیمت نفت و پیشبینی وضعیت اقتصاد جهانی

امار نفتی روسیه : طبق آماری که در سال 2019 منتشر شد روسیه با 80 میلیارد بشکه نفت هشتمین کشور دنیا در ذخایر نفتی است و حدود 5.5درصد از منابع نفتی دنیا را در اختیار دارد.از لحاظ مصرف نفت طبق اماری که باز هم در سال 2019 منتشر شد روسیه با حدود 3.3 میلیون بشکه نفت ششمین مصرف کننده نفت دنیاست. و در مجموع روزانه 100ملیون بشکه نفت در جهان مصرف میشود.

طبق اطلاعاتی که رویترز در سال جاری میلادی منتشر کرد تولید نفت و میعانات گازی روسیه در بازه زمانی یکم تا دهم ماه فوریه (ماه جاری میلادی) به 11.07 میلیون بشکه در روز افزایش یافته.(منبع)

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا در واکنش به احتمال ممنوعیت صادرات انرژی روسیه توسط آمریکا و اروپا و ایجاد شوک رکود تورمی بزرگ در بازارهای جهانی، جهش پیدا کرد.

افزایش قیمت نفت وحرکت به سوی قله تاریخی

بهای معاملات نفت برنت ۱۰.۴۳ درصد افزایش یافت و به ۱۳۰ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت در این معاملات نوسان دارد و در زمان گشایش بازار تا ۱۸ درصد صعود داشت.

افزایش قیمت تحت تاثیر احتمال تحریم نفت روسیه توسط آمریکا و اروپا روی داده. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۹.۲۸ درصد افزایش یافت وبه ۱۲۶ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید.(منبع)

افت ارزش یورو ادامه دارد و همزمان قیمت کالاها با ادامه حمله نظامی روسیه به اوکراین، افزایش پیدا کرده است. بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه روز دوشنبه قرمزپوش شدند.

قیمت نفت

اتان هریس، اقتصاددان ارشد بانک امریکا به رویترز گفت:

اگر غرب عمده صادرات انرژی روسیه را کاهش دهد، شوک بزرگی برای بازارهای جهانی خواهد بود. از دست رفتن پنج میلیون بشکه نفت روسیه، باعث دو برابر شدن قیمتهای نفت به ۲۰۰ دلار در هر بشکه و رشد کمتر اقتصاد جهانی می شود.

طبق گزارش بانک امریکا، نفت تنها کالایی نیست که قیمت آن رو به افزایش است و قیمتهای کالا قوی‌ترین شروع سال را از سال ۱۹۱۵ به این طرف داشته اند. این وضعیت تورم جهانی را تشدید می کند. سرمایه گذاران اکنون منتظر انتشار شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا هستند.

تهدید پوتین و اعلام رسمی تحریم نفتی روسیه از سوی آمریکا

 

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا امروز شوک عجیبی به بازار نفتی جهان وارد کرد و اعلام نمود ما واردات نفت و گاز طبیعی از روسیه را ممنوع می کنیماین در حالی است 40 درصد اروپا به گاز روسیه وابسته است و در فصل سرد سال اروپا نمیتواند بدون گاز روسیه دوام بیاورد ./اخبار جبهه مقاومت

با توجه به اینکه پیش تر اما پوتین تهدید کرده بود اگر صادرات نفت روسیه را تحریم کنید ، نفت را ۳۰۰ دلار می کنیم(منبع) احتمالا روسیه ساکت نخواهد نشست و از توانایی های خود در افریقا و خاورمیانه برای عملی کردن تهدید پوتین استفاده خواهد کرد مثلا میتواند با تجهیز یا دادن امتیاز  بیشتر انصارالله یمن و ایران را بر علیه عربستان و یا شورشی های افریقایی را بر علیه تولید کنندگان افریقایی و در روند تولید نفت عربستان و افریقا اخلال ایجاد کند.

سناتور آمریکایی در سخنانی بعد از اعلام تحریم نفتی روسیه توسط بایدن اعلام نمود، که تحریم‌ها علیه روسیه باعث بحران جهانی انرژی خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، سناتور آمریکایی کریس کونز در گفتگو با سی ان ان اعلام نمود، که بحران جهانی انرژی پس از ممنوعیت خرید نفت روسیه توسط دولت آمریکا، رخ خواهد داد.

این سیاستمدار پیش بینی کرد: “صادقانه بگویم، ما با یک بحران جهانی انرژی مواجه خواهیم شد… ممکن است شاهد افزایش دو برابری قیمت انرژی باشیم.(منبع)

تحریم نفتی روسیه و 6 ملیون بشکه نفت کسری روزانه بازار جهانی

الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه به خبرنگاران گفته بود : تصمیم غرب برای ممنوعیت واردات نفت روسیه عواقب فاجعه باری را برای بازار جهانی به دنبال خواهد داشت و ممکن است قیمت نفت از ۳۰۰ دلار در هر بشکه فراتر رود.

جایگزینی سریع این حجم از نفت روسیه در بازار اروپا غیرممکن بوده و بیش از یک سال طول می کشد،[پالایشگاه های اروپایی بر اساس نفت روسی با میزان خلوص مشخص توسعه پیدا کرده و جایگذینی آن بسیار مشکل است] ممنوعیت نفت روسیه منجر به افزایش قیمت سوخت، برق و گرمایش در اروپا و ایالات متحده خواهد شد.

او گفته: بدیهی است که کنار گذاشتن نفت روسیه به عواقب فاجعه باری برای بازار جهانی منجر خواهد شد. افزایش قیمت‌ها غیرقابل پیش بینی و تا بیش از ۳۰۰ دلار در هر بشکه، حتی بیشتر خواهد بود.در عین حال، جایگزینی سریع این حجم از نفت روسیه در بازار اروپا غیرممکن است و بیش از یک سال طول می‌کشد و قیمت برای مصرف کنندگان اروپایی بسیار گران تر خواهد بود. با این سناریو، آنها قربانیان اصلی خواهند شد.

پس از آن، سیاستمداران اروپایی باید صادقانه به شهروندان خود، مصرف کنندگان، هشدار دهند که چه چیزی در انتظار آنها است و قیمت پمپ بنزین، برق، گرمایش سر به فلک کشیده است.

نواک خاطرنشان کرد که روسیه بزرگ‌ترین تامین کننده نفت به اروپا با مصرف حدود ۵۰۰ میلیون تن نفت است که روسیه حدود ۱۵۰ میلیون تن یا ۳۰ درصد آن را تامین می کند. روسیه همچنین ۸۰ میلیون تن دیگر از فرآورده های نفتی را به اتحادیه اروپا عرضه می کند. معاون نخست وزیر روسیه تاکید کرده: علاوه بر این، همه می‌دانند که با توجه به توسعه زیرساخت‌های خط لوله نفت و تدارکات حمل‌ونقل دریایی، عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی از روسیه امروز رقابتی‌ترین بازار برای اروپا به شمار می‌رود.

طلاو فلزات گرانبها همزمان با نفت رکورد زده

طلا در روز سه شنبه دو بار به سمت قله تاریخی خود یورش برد و تا مرز 3 دلاری بالاترین قیمت خود در طول تاریخ پیش روی کرد،همانطور که در ابتدای هفته جاری تحلیل گران و سرمایه گذاران خرد پیش بینی می کردند، طلا تا اینجای هفته با افزایش قابل توجه قیمت مواجه شده است.

طلا که از پنج هفته اخیر، چهار هفته بازدهی مثبت داشت، تا اینجا که دو روز از معاملات هفتگی بازار جهانی می گذرد بیش از 3.5 درصد افزایش قیمت داشته است. طلا تا ساعت 23 به وقت ایران، توانست تا مرز 2070 دلاری پیش روی کند تا به بالاترین قیمت خود در تاریخ که در آگوست سال 2020 به ثبت رسیده بود فاصله 3 دلاری داشته باشد.

ادامه جنگ و بحران در اوکراین، و اعلام خبر تحریم نفتی روسیه توسط آمریکا و بریتانیا تقاضای طلا را در روزی که گذشت به حد بی سابقه ای رساندند. در بازار پالادیوم نیز وضع به همین ترتیب بود و نگرانی از کمبود عرضه پالادیوم به دلیل تحریم روسیه قیمت این فلز را نیز در محدوده قله تاریخی نگه داشته است. نیکل و المینیوم هم وضعیت مشابهی داشتند.

افزایش شدید قیمت انرژی از جمله نفت، افزایش قیمت در غلات و فلزات پایه فشار تورمی شدیدی را ایجاد کرده است که یکی از پشتوانه های اصلی طلا در روزهای اخیر برای رالی صعودی قیمت بوده است.

از سوی دیگر نیز اوضاع آشفته در بازارهای مالی نیز یکی دیگر از پشتوانه های تقاضا برای طلا به حساب می آید. در حقیقت وقوع جنگ اشتهای سرمایه گذاران برای بازارهای پر ریسک را به شدت کاهش داده است.

تحلیل آینده بازار جهانی

 

قیمت نفت

آمریکا بعد از بحران اوکراین تمام تلاش خود را کرد تا ونزوئلا را قانع کند نفت خود را وارد بازار جهانی کند و تحریم های نفتی ونزوئلا را تعلیق کرد از آن طرف تلاش خود را برای توافق سریع در برجام نمود که با سیاست طرف روسی مواجه شد و احتمالا برجام به نتیجه نمیرسد.

با توجه به کاهش 6 ملیون بشکه نفتی تولید نفت جهانی با تحریم روسیه طرف های اسیایی مجبور خواهند شد نفت را با قیمت های بالاتر تهیه کنند، قیمت کالاهای چینی، ژاپنی(جنوب شرق آسیا) افزایش خواهد یافت و تورم ایجاد شده موج جدیدی از تقاضا در بازار دلار ایجاد خواهد کرد که به خروج سرمایه از آمریکا و تزلزل پایه های اقتصادی آمریکا خواهد انجامید.

مصرف کنندگان جهانی نفت و گاز، دچار تورم های وحشتناکی خواهند شد که دومینو وار با توجه به وابسته بودن تولید کنندگان به کالاهای مصرف کنندگان به کشور های نفتی هم سرایت خواهد کرد. قیمت طلا با توجه به تضعیف دلار و یورو افزایش پیدا خواهد کرد. روسیه در کنار نفت  تأمین کننده اصلی گاز اروپا نیز هست بعید به نظر میرسد اروپا گاز روسیه را تحریم کند چراکه به آن نیازمند است اگرچه امروز صبح روسیه اروپا را به بستن  شیر لوله نورد استریم 1 در عوض تحریم خط لوله نورد استریم 2 تهدید کرد، افزایش قیمت گاز بازهم هزینه های زندگی در اروپارا افزایش خواهد داد، روسیه یکی از بزرگترین تأمین کنندگان غلات دنیا نیز هست که بعد از تحریم شاهد افزایش قیمت گندم نیز خواهیم بود.

اثار کمبود نفت امروز و فردا خود را نشان نخواهند داد بلکه افزایش قیمت نفت در چند روز اخیر صرفا با توجه به هیجانات بازار بوده قرارداد های خرید نفت حداقل بین 1 تا 3 ماه بین عقد قرارداد و پرداخت فاصله دارند از طرفی ذخایر استراتژیک نفتی کشور ها تا روزها میتوانند به نیاز های مازاد پاسخ دهند، در نتیجه شوک اصلی نفتی به جهان در سه ماه اینده وارد خواهد شد، با توجه به ” تحولات میدانی اوکراین ” احتمالا جنگ اوکراین طولانی خواهد شد و روسیه هم با ابزار خود به روند افزایشی قیمت نفت شتاب خواهد داد.

 

بیشتر بخوانید :

با توجه به

روبیکای اخبار جبهه مقاومت
گرد آورنده
Mücahid oğlu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا